şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ilkokula giderken, okulumuzun önünde yaşlı bir amcanın sattığı helva. leblebi unundan yapılır. aynı zamanda riva'da sahilde de olurdu bu amca. aradan yıllar geçti, o amca çoktan gitmiştir. helvaları ise hala midemde. daha iyisini yiyene kadar duracaklar.
  • trakya işidir.
  • tadına doyulmaz bir lezzet olarak kimilerine mutluluk veren küçük şeylerin başında gelir. yaz ayları dışında kuruyemişçilerde rahatlıkla bulunur. onun dışında bildiğim en lezzetli leblebi helvası diğerlerine göre accık pahalı olsa da malatya pazarında satılandır. ama yok ben kendi leblebi helvamı yaparım diye ısrar eder varsa da buyursun;
    http://uzakkose.blogspot.com/…3/leblebi-helvas.html
  • çocukluğumda iki üçgen gofret arasında satılırdı bu şahane varlık. onun tadında bir şey daha yoktur, yemeyenin kaybı çok büyüktür, öylesine yüce bir lezzettir kendileri. senelerdir süren arayışlarım sonucu en sonunda kadıköy'de karşıma çıktı, tabi ben de çığrımdan çıktım, artık çığlık mı attım isterik hareketlerde mi bulundum bilmiyorum ama sevinçten kendimden geçmişim olay anını hatırlamıyorum. rıhtımın karşısında, cadde üzerindeki tekel bayilerde satılmaktadır, sevenler koştura, sevmeyenler de tiz vakitte tadına vara devletlüm!
  • ankara'da trilye restorant'ta balığın üzerine pek afiyetle yenilen lezzetli tatlı.
  • seyyar tezgahların vazgeçilmez lezzeti. hele ki üzerinde markası yoksa tadından yenmez.
  • şu an yemekte olduğum lezzet-i şahane.. çocukluğum gözlerimin önünden film şeridi gibi geçiyor...
  • bir arkadas vesilesiyle tanistigim,bugun ilk defa yapmayi denedigim helva turu. hic fena olmadi. un helvasina gore daha hafif bir helva, icine seker yerine hurma ozu koyarak deneyecegim bir versiyonu daha olacak.
  • çocukken leblebi tozundan daha çok sevdiğim lezzetti, bayılırdım tadına! hattâ sonra sonra öyle pek bir yerde karşıma çıkmayınca ablama özlemle bahsetmiştim de o da oturduğu semtte* böyle güzellikler daha kolay bulunduğu için alıp getirmişti, hazine bulmuş gibi olmuştum. yemeyeli epey olmuş, yine şöyle temiz bir yerden bulsam da alsam diyordum ki instagram'da bir video gördüm, biri "leblebi tatlısı" diye paylaşmış. pes dedim! e teknolojik aklıevveller ve dahî işgüzarlar, sosyal medyada tıklarınız bol olsun diye her şeyi bulamaç edip kafanıza göre yeni icatlar çıkarmanızı anlayayım diyorum ama, yılların eski dostunun zaten bilinen bir adı varken kendinizce eklemeler ve süslemelerle bu yeni adı nereden uydurdunuz bilmem ki!