şükela:  tümü | bugün
 • 1933'te ikinci venedik film festivali'nde aldığı onur ödülüyle muhsin ertuğrul'a ve türk sinemasına ilk uluslararası ödülü getirmiş film.
 • 1933 versiyonu bu filmin ilk çekimi değildir, bundan önce yönetmenliğini sigmund weinberg' in yaptığı 1916'da çekilmiş bir "leblebici horhor ağa" daha bulunmaktadır, bu film türk sinemasındaki ilk konulu film denemesi kabul edilir. duyduğumuza göre başrol oyuncusunun ölümüyle yarım kalmıştır.

  diğer taraftan bu filmin yönetmeni olarak imdb'de sigmund weinberg, sinematurk.com 'da fuat uzkınay geçiyor, sanırım beraber yönetmişler.
 • muhsin ertuğrul tarafından yönetilen, senaryosu mümtaz osman takma lakabı ile nazım hikmet tarafından yazılan film, uluslararası bir festivale katılan ilk türk filmidir..
 • müzikal olan veya bir de müzikal versiyonu bulunan film. (bkz: leblebici horhor)
 • türkiye'de operanın kurucusu olarak kabul edilen ermeni üstaddır.
 • leblebici horhor ağa , ilk türkçe operetlerdendir. 1875’te bestelenen, ilk defa istanbul’da 11 ocak 1876’da sahnelenen eserin librettosu takvor nalyan’a, müziği dikran çuhacıyan’a aittir.

  istanbul’da yaşanmış gerçek bir aşk hikayesini konu alır. üç perdelik bir eserdir.

  istanbul dahilinde yazılı türkçe tiyatro oyunu oynama tekeli on yıl süre ile güllü agop efendi’ye verildiği için çuhaçıyan, 1874’te “operahane-i osman” adlı bir operet topluluğu kurarak istanbul’da temsiller vermek yoluna gitmişti. yarattığı türkçe operetler arasında sevilen eseri leblebici operet olmuştur. eser ilk defa beyoğlu fransız tiyatrosu’nda sahnelendi ve çok beğenildi. ermenice, yunanca, almanca, fransızca ve rusça’ya çevrilip bu dillerde de oynandı.

  eser, muhsin ertuğrul yönetiminde iki defa “leblebici horhor” (1923) ve ”leblebici horhor ağa” (1934) adlarıyla filmi çekildi; 1965’te ankara devlet operası sanatçıları tarafından sahnelendi; 1975’te televizyon filmi olarak çekildi.

  olaylar, istanbul’da henüz yeniçeri ocağının kapanmadığı bir devirde geçmektedir. mirasyedi hurşid bey, şile’deki bir gezintisi sırasında leblebici horhor’un kızı fadime’yi görür. birbirlerini ilk bakışta seven ve aşık olan gençler kağıthane’de gizlice buluşur; birbirleri ile evlenmek isterler.

  leblebici horhor efendi bu evliliğe karşı çıkınca hürşit bey fadime'yi şile'ye kaçırır; konağında saklar. kızını hurşit bey’in elinden almak için kadın kılığına giren leblebici horhor efendi yakalanır. hurşit bey’in adamlarından dayak yer.

  küçük düşen leblebici horhor ağa, kızı fadimeyi hurşit bey’in elinden almayı bir kez daha denemek üzere istanbul’un bütün leblebicilerini toplar. bir yanda hurşit bey’in adamları, bir yanda leblebici horhor efendi’nin leblebicileri ve öte yanda da yeniçeriler birbirlerine girerler. bostancıbaşı, herkesi yatıştırır; tarafları dinler. bostancıbaşı’nın zorlaması ile leblebici horhor efendi bu evliliğe razı olur.
 • malesef ki kayıp filmlerdendir. bulunamıyor. yandı bitti kül oldu gitti.
 • 1934 yılında yönetmen muhsin ertuğrul tarafından çekilmiş, uluslararası bir festivalde ödül alan ilk türk filmi özelliği olması sebebiyle; film, türk sinemasının kilometre taşlarından biri olarak kabul edilir. [film, 1934'te venedik 2. uluslararası film şenliği'ne katılmıştır. bu katılımda yönetmen muhsin ertuğrul "onur diploması (honorary diploma)" ödülünü almıştır]

  aynı senaryo daha sonra aynı isim ile, 1975 yılında trt tarafından operet tadında, tv filmi olarak yeniden çekilmiştir.

hesabın var mı? giriş yap