şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
8191 entry daha
 • son 5 yılda lakers'ın kendisi haricinde getirdiği en iyi serbest oyuncular sıralı tam liste.

  2017-kentavious caldwell pope (1 yıl 18 milyon dolar-overpaid)
  2016-luol deng (4 yıl 72 milyon dolar-overpaid)
  2015-lou williams (3 yıl 21 milyon dolar-bir tek bu iyi)
  2014-wayne ellington/ed davis/carlos boozer (hangisi işinize gelirse, her ne kadar kontratları uygun olsa da o dönem kariyerleri durmuş olan oyuncular)
  2013-chris kaman (ahı gitmiş vahı kalmış)

  son 5 senede los angeles lakers'ın, nba'in en baba camiasının kadrosuna katabildiği en iyi serbest oyuncular bunlar. los angeles lakers'ın (ne yazık ki) lebron james'i beğenmeme, onu takaslama lüksü yok. takasladığı anda 10 yıl daha kararacak. nba'in en önemli yüzü olan oyuncuyu 1 sene içinde kariyerini kaydırarak takaslamak demek "ben franchise'ımı intihara süreklemek istiyorum" demekle aynı şey.

  veteran rol oyuncuları tepkiliymiş. o adamların tepkili olması anormal değil. lebron her birini 1 yıllık geçici oyuncular olarak bağlattı. magic johnson ve avanesi lebron james'e "bak bunları (rondo vs) alıyoruz, tamam mısın?" diyeceğine gerçekten faydalı olan iyi ve uygun parçaları kapmaya çalışsaydı (mesela nemanja bjelica ve 3 yıl 20 milyon dolarlık kontratı, mesela brook lopez ve 1 yıl 3.4 milyon dolarlık kontratı, mesela julius randle ve 1+1'lik 8+9 milyon dolarlık kontratı vs) oyuncular geleceklerinin bu takımda olduğunu bilir ve aidiyet duygusu ile oynarlardı. takımdaki en faydalı ikinci veteran olan tyson chandler bile lebron james'in lobisi sayesinde gelmişken veteranlar lebron'a küskün demek komedi.

  genç oyuncular oynamak istemiyormuş. şu an o genç çekirdek tamamen çöpe gitmiş durumda. kuzma'nın savunması sıfır olan düz skorer olduğu ortaya çıktı. ingram'ın kariyeri bitme tehdidi altında, lonzo ball denen gevşek parlak bir süreç geçiremediği gibi üstüne iki tane sezonu sakatlıklar yüzünden kapattı ve daha 22'sini doldurmadan menisküs ve bilek sakatlığı geçiren bir oyuncu oldu. bu adamlarla plan yapılamaz. şu an magic johnson olsam yatağımda dört dönüyor olurdum. elindeki genç oyuncuların hiçbirinin (jordan clarkson'dan tut kyle kuzma'ya kadar) değerini ölçemedi ve şu an 2014'ten beri lakers genç çekirdeği olan julius randle-jordan clarkson-d'angelo russell-larry nance jr-brandon ingram-lonzo ball ekibi şu an itibariyle kyle kuzma(nets hakkı ile seçildi)-moritz wagner-kariyeri bitme tehlikesi altında olan brandon ingram-2 defa sakatlanan bust lonzo ball'a dönüşmüş durumda. brandon ingram'ın sakatlığını öngöremezdi diyebilirsiniz ama koldaki pıhtı bozukluğunun sebepleri arasında aşırı fiziksel aktivite ve hormon tedavisi gösteriliyor (ingram'ın kalıtsal bir sorunu olmadığını varsayıyorum). eğer bu durumu yönetebilecek bir tane bile lakers koçu/doktoru yoksa bu beceriksizliktir. böyle beceriksiz bir camiaya da kusura bakmayın, kimse adımını atmaz. kötü yönetilen takımlardan herkes köşe bucak kaçıyor. son 3 senedir en kötü yönetilen iki takım olan orlando magic ve sacramento kings ikilisine (gerçi kings toparladı bu sene) 2018 yazında serbest oyuncu olarak gelen tek adam nemanja bjelica, o da dünya kadar drama sonrasında hemşeri etkisiyle geldi (normalde 76'ers'la anlaşmıştı).

  suçu lebron james'e atmak kolaycılıktır ve göz boyamadır. ve lakers yönetimi çağdışı kaldığı için bu taktiğe her sene başvuruyor ve her sene elinde patlıyor. fatura yönetim haricinde herkese (d'angelo russell'dan tut byron scott'a kadar) çıkabilir. bu sene de günah keçisi luke walton olur, ertesi sene lebron james olur, peşine başkası olur, olur da olur. lakers bu döngüden doğru düzgün bir koç ve yönetici getirmediği sürece kurtulamaz. şu anda hem koçu hem yöneticisi kötü olan tek takım lakers, lig sonuncusu cavaliers'ı saymazsak. batı sonuncusu suns bile gitti kokoskov gibi ışık veren bir koçu kaptı getirdi, yönetimsel olarak kaosta olmalarına rağmen. beğenilmeyen pelicans'ı warriors'ın temelini atan alvin gentry çalıştırıyor. 20 yıldır berbat giden knicks bile gitti, sonunda david fizdale gibi hiç değilse kendini ispatlamış ve kötü olmadığını ortaya koymuş bir koç ve scott perry gibi kendini göstermeyi başaran bir menajer buldu. ama lakers hala camianın çocuğu ayaklarına yatıp "aman ali rıza bey ağzımızın tadı kaçmasın" senaryosunu oynamaya devam ediyor.

  takım böyle yönetilmez. bu kadar çağdışı yönetimle lakers için 11.lik bile iyi de neyse.

  tanım: lakers'ın forvet oyuncusu.
 • basketbol cahilinin umduğu : lakers, lebron'u takaslayacak.

  gerçekte olacak olan : lebron, lakers'ı takaslayacak. *

  yatın kalkın dua edin lonzo ball'u idol gören, 20 sayı atınca ingram'ı mvp sanan şuursuzlar, yine iyisiniz. lebron sizin gibi leşe dönmüş bir organizasyonu da adam edecektir. bir cleveland cavaliers olamayacak kadar da düşmemişsinizdir herhalde.
 • 35 yaşına gelmesine rağmen hala arkasından "yapacak", "edecek" masalları anlatan fanboyları olan basketbolcu. ulan andersen'in hayal gücü sizin kadar geniş değildi.

  şaka bir yana, gerçekle yüzleşin artık. beceremedi. bu yaşında beceremeyen adam, seneye 1 yaş daha almışken ve onunla oynamak isteyen tek bir serbest süper yıldız yokken hiç başaramaz.

  lakers yönetiminin ve taraftarının yükümlülüğü lebron'u mutlu etmek değil. asıl gaye, yıllardır süren bu başarısızlıktan kurtulmak. bunun için lebron'u denedik, olmadı. bu formayı, hele batı'da başarıya taşıyabilecek çapta değilmiş. (gerçi bunu yıllardır söylüyorduk da, o lakers forması giyerken haklı çıkmak yine de bu haklılığın tadını buruk bir hale getiriyor.)

  şimdi lakers neden onda ısrar etsin?.. onun artık sadece sabotajlarla, parkedeki isteksizliklerle, yıkıcı liderlikle, berbat savunmayla ve bütün kariyerini borçlu olduğu fiziksel gücünden geriye pek bir şey kalmamasıyla tanımlanabilecek oyuncu kimliğine neden katlansın?..

  evet, lebron'a bir şans tanındı. ama beceremedi. burası kaprisli eski hollywood yıldızlarının huzurevi değil.

  ben size jeannie buss ile ilgili çok net bir şey söyleyeyim; eğer magic ve pelinka'ya gidip "bu bidonun sözleşmesinde takaslanamaz maddesi var mı" diye sorduysa gerçekten, ki sormuş, onun aklında bu bir olasılık olarak mutlaka duruyordur. kendi kardeşini kapının önüne koyan bir jeannie buss, şehirde hemen herkesin nefretini kazanan ve artık lakers'ı başarıya taşıyamayacağı da belli olan bir lebron'un gözünün yaşına bakmaz.

  evet, lebron'un lakers'a maddi olarak bir takım getirileri var. fakat sportif olarak böyle hezimet bir sezonun ardından lakers bunun hesabını yapmayacaktır. zaten lebron'dan geriye de sadece parasal katkı kaldı. sportif değil.

  ve eğer lakers yönetimi bu yaza doğru durant, kawhi, irving gibi isimlerin birinden "lebron olmazsa lakers'ı düşünebiliriz" gibi bir söz duyarsa, lebron yarım saatte takaslanır. tabii bir takas değeri kalmışsa hala.

  lebron'un lakers'da tek bir şansı daha olacaksa; gidip durant ve kawhi'nin evinin önünde yatmalı, çocuklarını okula götürüp getirmeli, onlarla oyun oynamalı, arabalarını otoparka çekmeli, gidip onlara masaj yapmalı, içkilerini tazelemeli ve mutlaka ve mutlaka onları kendisiyle oynamama kararından vazgeçirmeli.
 • (bkz: #87790042)
82 entry daha