• bu iki oyuncunun bu kadar az karşılaştırılması çok manidarmış. gerçekten de aynı mevkide ve aynı dönemde oynuyor olmalarının da getirdiği yıllara yayılacak bir karşılaştırma olacaktır. işin finaline geldiğinde muhtemelen lebron kariyerinin miami öncesi döneminde sürekli ve ısrarla rakamlara oynamasının getirdiği farkla istatistiksel olarak önde bitirecektir; yüzük konusunda ise eğer gsw bu kadroyu korursa durant öne geçer; bunun yanında her ikisi de yüzük için yaptıkları transfer hamleleriyle kıçımı yesinler.
  • sezona damgasını vuran kapışmadır.

bu ikili sezon öncesi lebron'un memleketinde birlikte antrenman yaptı:

http://www.youtube.com/watch?v=2gne9jlnjpg

yaz liginde birbirlerine karşı oynadılar:

http://www.youtube.com/…myzbgll3zqc&feature=related

lig başladı, ligi domine ettiler. son haftaya kadar mvp olmak için kapıştılar. derken ikisi de olağanüstü performanslarla takımlarını finala çıkardılar.

açıkçası lebron kariyerinin şu noktasına kadar bu şampiyonluk için didinip durdu. bu adamın bir kaybedişini daha görmek istemiyorum. onun için bu sene lebron'un senesi olsun istiyorum. öte yandan durant ise lebron'un hayallerini söndürebilecek nba'deki en azılı katil. bence ligin tartışmasız en iyi skoreri. ayriyetten kritik anlarda eli titremeyen, özel bir yüreği olan oyuncu.

elbette, basketbol bir takım oyunu ama bir yandan da lebron ve durant arasındaki tatlı rekabet de gözden kaçırılmayacak derecede lige damgasını vurmuş durumda. sonunda gülen kim olacak merak ediyorum.
  • allah allah, ilk maçtan itabaren buralara pek bir şey yazılmamış. neyse nba finalleri bize gösterdi ki bu karşılaştırmanın sonucu şu an için çok bariz. ama lebron şu an olduğu oyuncu olmak için çok zorlu yollardan geçti, durant daha yolun başında. durant müthiş bir şutör ve skorer ama arkadaşlarını oyuna katma konusunda öğrenmesi gerekenler var. 5. maç da gösterdi ki şampiyonluk tek başına kazanılmıyor, yan parçaların da etkisi mühim ve liderin de asıl yapması gerek o parçaların devreye girmesine yardımcı olmak.

eminim iki oyuncu da birden fazla şampiyonluk yaşayacaklar, hall of fame'deki yerleri şimdiden hazır.
  • lebron tarihin en iyi all-around oyuncularından biri ya da en iyisidir, durant ise tarihin en iyi skorerlerinden birisidir.
  • kobe bryant'ın o ünlü 2005 senesi diye kastedilen 2006 senesi sanırım. kendisi 2005'te ancak en iyi üçüncü beşe seçilebilmişti. onun dışında iki oyuncu pozisyonları itibariyle aynı olmalarına rağmen oyun tarzı olarak çok farklı iki oyuncu.

ben bu karşılaştırmanın daha sağlıklı olması için durant'ın önümüzdeki 2-3 yıllık performansına bakmalıyız diyorum. çünkü bana göre kevin durant'ın oyun olarak zirvesini henüz görmüş değiliz.
  • ikisi de ligde bulunabilecek en iyi kadrolarla oynamaktadır. ikisinin haterları da çekilmez. özellikle küfürbaz olanları.

çekemeyenler futbol izleyip küfür ihtiyaçlarını gidersinler. gelmiş geçmiş en iyi oyunculardan ikisinin (hatta üçünün) çarpışmasını izleyip keyif almak yerine sinirden kendinizi harap etmeyin. üç beş yıl sonra "eskiden nefret ederdim ama.." ile başlayan cümleler kurmayacağınızın garantisi yok.
  • biri an itibari ile nba'in en iyi skoreridir. diğeri an itibari ile nba'in en iyisidir.
  • 12 haziran 2012 okc thunder miami heat maçı'ndaki performanslarını karşılaştırırsak:

lebron james: 30 sayı, 9 ribaund, 4 asist

kevin durant: 36 sayı, 8 ribaund, 4 asist

kaynak: http://www.nba.com/…inals/index.html?ls=st&g=1&t=bs
hesabın var mı? giriş yap