• dünyada yıllar önce biten versus. kazananını bilmiyorsan bir daha basketbol izleme kardeş.
  • 5,5 sene önce söyledigimin hala arkasindayim (bkz: #32215202). bu entry'yi girdigim tarih itibariyle lebron basketbol tarihinin en büyük oyunculari listesinde kobe'yi zaten gecmis durumdaydi. o tarihten bu yana efsanesinin üstüne daha cok sey de koydu ve su anda tartismasiz sekilde gelmis gecmis en büyük 7 oyuncudan biri. saniyorum en iyi 7 oyuncu arasinda jordan'dan sonra en iyisi artik o. muhtemeldir ki 10 sene sonra jordan'dan da daha iyi olarak anilacak. henüz o noktada degil, ama epey yaklasmis durumda.

merak eden varsa asagidaki 7 oyuncu da tartismasiz sekilde kobe'den daha büyük oyuncular:
    michael jordan
    kareem abdul-jabbar
    magic johnson
    lebron james
    bill russell
    larry bird
    tim duncan

evet wilt chamberlain karakter eksikligi sebebiyle bu en iyi 7 oyuncu siralamamda yer almiyor. ayrica benim kobe'den daha büyük oldugunu iddia edebilecegim birkac oyuncu daha mevcut, ancak kobe'nin de onlardan daha büyük olma yönünde argümani mevcut. merak eden varsa kobe benim listemde ilk 10'da yer almiyor, ancak herhangi bir yazarin listesinde 8. sirada yer almasina burun da kivirmam. kobe bir efsanedir, ancak lebron'un seviyesinin, yani piramidin en üst basamaginin bir altindadir. bu konuda benim söyleyeceklerim bu kadar.
  • bir üstteki yazara ithafen bir şeyler yazayım

kobe' den tartışmasız bir şekilde büyük olan en az 7 oyuncu olduğunu söylemiş.

peki büyüklük kıstasımız nedir. yüzük mü, mvp'likler mi, toplam istatistikleri mi, canla başla savunma yapması mı, oyuncunun sahada yaptıkları mı, karakteri mi? yoksa oscar kazanması mı:d

belki sadece oyununun göze hoş gelmesi büyüklük kıstasıdır sizin için. sizin goat
    'ınız t-mac.

ya da kısıtlı kadroyu şampiyon yapmaksa büyüklük kıstasınız sizin goatınız
    hakeem.

karakterse büyüklük kıstası. sizin goat' ınız duncan.

istatistikse büyüklük kıstası. sizin goat' ınız kareem.

istikrarsa büyüklük kıstası. sizin goat' ınız lebron.

prime' ının ulaşılamaz olmasıysa kıstas, sizin goat' ınız shaquille o'neal.

nba' e seyirci çekmekse. sizin goat'ınız magic, bird, jordan.

nba' deki oyun tarzını değiştirmekse. goat' ınız jordan belki curry.

takımına sadakatse büyüklük kıstası, goat'ınız duncan, dirk.

yüzükse kıstasınız goat' ınız. bill dede.

oyunun içine katılan tutkuysa şartlar ne olursa olsun sahaya her şeyini koymaksa büyüklük kıstası . goat' ınız kobe.

şiir gibi mi oldu ne? neyse.

bunun gibi bir sürü daha büyüklük kıstası üretilebilir. he büyüklük kıstası tüm

bunların çarpımıysa bile kobe bryant yukarı entrydeki 7 kişinin bir çoğundan daha iyidir.
  • ikisini de seçemiyor muyuz? ikisi de legend.
  • dünyada biten tartışma. aslında yıllar önce bitti. bugünün tartışması lebron mu jordan mı? dünyada kobe bryant için lebron james’ten iyi diyenlerin sayısı yüzde 20’yi geçmez.
  • kobe emekli oldu lebron ligin en iyi oyuncu diye onun nasil bir kariyere sahip oldugunu unutan bazi kisilere hatirlatma amaciyla ufak bir not.
    nba'de mac macina atilan sayi ortalamasinin gunumuzden 10-15 sayi daha dusuk oldugu yillarda bir toronto raptors macinda 81 sayi atan, dallas mavericks gibi o donemin en iyi savunma yapan takimlarindan birisine 3 ceyrekte 62 sayi atan, basketbolda uc sayinin bu kadar onemli olmadigi 2006 sezonunda 35.4 sayi ortalamasi tutturan, 2008, 2009 ve 2010 yillarinda takimini nba finallerine cikartan ve 2 sampiyonlugun yani sira nba finalleri mvp'sini kazanan, 2008 normal sezon mvp odulunu kazanan, bunlardan once 2000'li yillarda lakers ile three-peat yapan(shaq bir numarali faktor olabilir ancak kobe olmasa en fazla 1 sampiyonluk kazanabilirdi) kariyeri boyunca 18 defa allstar olan, 11 defa sezonun en iyi besine secilmis olan, 9 defa nba en iyi savunma besine secilen, 2 defa sayi krali ve 4 defa nba all star game mvp'si secilen, 20 sezon boyunca ayni klupte oynayan ve en kotu donemlerinde bile klubune sadik kalan, nba oyunculari tarafindan aktif oldugu donemde yapilan anketlerde ve tartisma konularinda defalarca nba'in en durdurulamaz oyuncusu olarak anilan, rakiplerinin her daim saygisini kazanan, idol olarak aldigi micheal jordan'dan assagi kalmayacak bir calisma ahlakina ve disiplinine sahip olan kobe bryant malesef ki eksi sozluk yazarlarini kariyeri ile tatmin edememis. sanirim bu yuzdendir ki "dünyada kobe bryant için lebron james’ten iyi diyenlerin sayısı yüzde 20’yi geçmez" tarzinda ancak basketbol cahillerinin kurabilecegi bir cumleyi burada gormus bulunuyoruz.
  • ikisi farklı kavramlardır biri takım oyuncusu biri bireysel oyuncudur an itibari ile lakerste kariyerini bitirerek kobenin gercek bir laker olduğunu kanıtlamıştır
    (bkz: play off kurbanı
  • beyler bi sakin olun aq. lebroncular kobeyi gömmüş, kobeciler de lebronu gömmüş. ikisi de efsane oyuncular saçmalamayın öncelikle. efendim kobe daha zor olan batı konferansından şampiyonluklar koparmış bir adamdır, lebron ise cleveland gibi bir takımla warriors'ı yenebilmiş bir adamdır. ikisi de efsanedir. fakat bir kobeci olarak lebron bir tık daha iyi derim ama sadece bir tık. yani nba oyunu yapsam lebronu 99, kobe'yi 98 yapardım.
  • lebron'un istatistikleri, oyunu domine etmesi vs bunlar değerlidir. ancak kobe ile karşılaştırıldığı zaman, bunların bir önemi kalmıyor benim için. çünkü ben meseleye sadece istatistik olarak bakmıyorum. sadakat, liderlik, sorumluluk alma ve tutku olarak bakıyorum meseleye. lebron cavs, miami, cavs, lakers takımlarında oynadı. bir takım ait olamadı. kobe lakers ile özdeşleşti. bunun yanında, lebron 9 kere finallere çıktı ancak 3 şampiyonluk alabildi. kobe ise 6 defa finallere çıktı ve 5 kere kazandı. bütün bunları bir kenara bıraksak bile, kobe'nin oyun tarzı, oyuna yaklaşımı, basketbolun rekabetçi yönünü en iyi şekilde yansıtması, bizi heyecanlandırması, imkansız gibi görünen şeyleri başarabilmesi vs bunların lebron'un istatistiklerinden çok daha fazla önemli olduğunu düşünüyorum. jordan'ı tarihin en iyi basketbolcusu yapan şey onun insanları heyecanlandırması ve basketbolun gerçek karakterini ortaya koymasıydı. kobe'de de aynı şey var. ancak lebron, basketbolun karakterini yansıtamıyor diye düşünüyorum. benim için kobe, her zaman lebron'dan daha iyi bir basketbolcudur. tabii bu öznel bir yargıdır, kişiden kişiye değişir, saygı duyarım...
  • bugün michael jordan başlığında goat tartışması dönerken bir kısım basketbol cahilinin "lebron kim ulen o önce bir kobe'ye geçsin" minvalinde laflar sarfettiğini gördüm.

bence burada basketbol bilgisi kıymetli arkadaşlarım lebron açısından oldukça kolay geçecek olan bu versus başlığına yazarak yeni nesillere kobe'nin nba'in gelmiş geçmiş en iyi 10 20 oyuncusundan biri olduğunu hatırlatmalı ve anlatmalılar. lebronun ise kıyas kabul etmeyecek denli kobe'den üstün olduğunu zaten tartışan çıkmaz diye tahmin ediyorum.
    ancak gençler arasında belki romantizme kapılanlar olur diye söylüyorum. kobe kardeşimiz de iyi bir strikerdı, ofansif seti lebrondan daha iyiydi( genelde insanları aldatan şey de budur!) ancak " the king" ile kıyaslanmak için bundan daha iyisi gerekir.
    maalesef black mamba ne kadar hırslansa da aklı ve fiziği lebronun oynunu geçmeğe yetmedi. daha yürekli olduğunu söyleyenler çıkacaktır elbette, olabilir. ancak yukarıda bahsettiğim romantiklerin bir argümanıdır bu, bu oyunda yürek tek başına yetmez.
    kobe'yi severim, oyunlarına bakar örnek alırım ama "impact" meselesine geldiğimizde maalesef " the king" ezici bir şekilde üstün.
    stat meselesini hiç açmayacağım, arada bariz bir fark var çünkü, kobe yanlıları da bunu biliyordur herhalde. statsız tartışalım ki mamba romantikleri söyleyecek bir iki kelam bulabilsinler.
hesabın var mı? giriş yap