şükela:  tümü | bugün soru sor
 • artık herkesin kabul etmesi gereken bir gerçek. şu duygusallığı, geçmişe olan özlemi falan bırakıp objektif değerlendirdiğinizde gerçek ortada aslında.
 • lebron james modern wilt chamberlain'dir.

  her yıl finale çıkması, ligi domine etmesi, bireysel istatistiklerde uçması çok güzel. lakin bu adamın final performansları ortada. abimiz finale çıkıyor; ama kazanamadığı da oluyor.

  jordan finalde hiç kaybetmedi. zirvede bıraktı. sonra geri geldi, yine zirveye çıktı. adam zirveye çıkınca kendisi dışında kimse indiremedi onu.

  lebron iyidir, hoştur; ama bi jordan değildir. ha jordan'dan sonraki padavan lebrondur, o da çok nettir. ama bir jordan değildir.

  başlıktaki önermenin doğru olabilmesi için, lebron'un önce miami finallerinin tamamını, sonra da cleveland finallerinin tamamını kazanması gerekirdi.
 • amerikada bile kabul edilmiş bir gerçektir ama bizim sik kafalı türk arkadaşlarımız için asla olamaz böyle bir şey.*

  ingilizceniz yetmiyor biliyorum ama arada girin adam hakkında yapılan yorumları okuyun, değerlendirmeleri dinleyin. sığır sürüsü sizi.
 • finallerde lebron'un eline veren oyuncuları sayarsak.
  duncan
  nowitzki
  duncan
  curry
  durant. ama jordan da sayamıyoruz.
  süper takım kurupta sktiri boktan rezil bir konferansta marcus smart'a karşı şov yapmakla basketbolu pivotların elinden alıp modern hale getiren, dibine kadar kazanan dibine kadar rekabetçi majesterini geçemessin, hatta kobe'yi bile geçemessin. önce rekabetçi olacaksın, süper takımlarla yüzün kovalayan, finallere yatarak gelen uyanık bir medya ve lobi fahişesi değil.
 • sabah sabah açtığın başlığı sikeyim.
 • dönemi içinde değerlendirmek de gerek bence. her şeyden önce bireysellikten öte biraz da arka plana bakmak lazım. en basitinden 1980'lerin sonundaki ya da 1990'lardaki oynanan toplarla, sahalarla bile şimdikiler bir değil. fizyolojik eğitiminden tut bakımına kadar her şey farklı dönemine göre. bunu uzun uzun konuşmaya gerek yok isteyen açsın farklı kaynaklarda bir sürü materyal var. ama benim açımdan aynı dönemde oynasalardı mj lebronun eline verirdi. zaten sayısıyla, top çalmasıyla, sezondaki sayı liderliğiyle de eziyor michael.

  bu arada bazı hazımsız arkadaşlar var mj'i savunduğu için sik kafalı ya da sığır damgası vuruyor insanlara. neyin acısı acaba yazık.
 • michael jordan basketbolda çok büyük bir değişim başlattı. ligi globalleştirdi, sponsor çekti, dönen parayı arttırdı, oyun setlerini, oyuncu tercihlerini, hemen hemen her şeyi pozitif anlamda etkiledi. basketbol tarihinde bu anlamda bu kadar etkili bir oyuncu yoktur. jordan'dan öncesi ve sonrası olarak ikiye bölmek gerekir belki de basketbol tarihini. en basitinden nba tv'nin pek çok ülkeye girmesi bile michael jordan sayesinde oldu. insanlar bunu talep ettiler, tüm dünyadan insanlar michael jordan'ın maçlarını izlemek istediler.

  lebron'a gelirsek. lebron james michael jordan'dan daha fizikli, daha yetenekli, daha şutör bir oyuncu olabilir. bunları tartışırız, kabul edebiliriz belki. ama lebron james ne yaparsa yapsın, basketbola etkisi bakımından jordan'ın yanına yaklaşamaz. çünkü lebron james'in yıldız olduğu ortam, jordan efsanesinin hazırladığı ortam. çünkü lebron gibi oyuncuların bile idolü air jordan.
 • şahsen defalarca mj izlemek için sabahlara kadar tv başında bekleyen ben ,bir kere bile lebron için tv başına geçmiş degilim.bu nasıl bir karşılaştırma hala anlayabilmis değilim.şimdi elindeki klavyeyi ya da telefonu sakince yere bırak şampiyon ,çık balkona iki nefes al beynine kan gitsin.
  tanim:gerçekleşmesi mümkün olmayan karşılaştırmadır.
 • kıyas yapılacaksa da, kıyasa uyan tek oyuncu lebron james'dir. sırf kıyas yapılıyor diye hakaret etmek, aşağılamak, engelle diye bknz vermek ağır derecede haterlık ve fanatiklikten başka bir şey değil. yani basketbol severler, ülkedeki fanatik futbol severlerin bir diğer versiyonu. kafa aynı kafa.

  onun yanı sıra, "majesteleri için sabahlara kadar bekler izlerdim lebron beni öyle heyecanlandırmıyor."

  e ona bakarsan ben de taso oynamak için akşam bilmem kaç saat boyunca sokaktan dönmezdim, ama şimdi inmiyorum. ya da şimdiki çocuklar bunu yapmıyor. devir değiştiğinden olabilir mi sevgili arkadaşlar? ben de 17-18 yaşındayken futbol izlemek, basketbol izlemek bambaşka bir tutkuydu. yaş ilerledikçe, sen ergenliğini, gençliğini yavaş yavaş yitirince zaten hiçbir şey tad vermiyor ki.

  nba sayfalarının, faceobok'taki lebron james sayfalarının içeriğine bir göz atın. türkiye versiyonlarına. aynı sizin gençliğinizdeki gibi her gece lebron'u izlemek için sabahlayan 15-20 yaş arası bir kitle var. bu çocuklar da ilerde anlatacak biz lebron'u izlemek için sabahlardık, zimmy kim amq" diye. bu kadar sığ düşünceli olmayın.

  ayrıca karakter olarak lebron'u daha çok severim şahsen jordan'dan. ikisini kıyaslamak içinse kariyerinin bitmesini beklemek lazım. ama lebron kesinlikle bambaşka bir oyuncu.