şükela:  tümü | bugün
  • yüzlerce renkli led ışığın istenilen şekilde (yazı, logo, karakter, vb.) dizilmesiyle oluşturulan, geceleri oldukça dikkat çeken tabela çeşidi.
  • izmir'de hemen hemen her dükkanın cephesinde yanında görülebilecek yanıp sönen, renk değiştiren hoplayan zıplayan dandik tasarım ve üretimiyle göz zevkini bozan reklam şeysi.
  • son zamanlarda dikkatimi çekiyor küçük esnafın büyük bir çoğunluğunda bunlardan var. pavyon gibi böyle yanıp yanıp sönüyor. hatta abartısız saniyede 5 kez yanıp sönenini gördüm. çok itici ve hiç davetkar değil.
  • bu kadar çok tercih edilmesi güzide esnaflarımız tarafından "az yakıyor" diye tanımlanmakta olan.
  • amuna kodumun tabelasıdır. yeni taşındığımız evin karşısında ki cafe'nin tabelası sayesinde gece odam diskoya dönüyor bir garri getti şarkısı eksik..
  • benim de el attığım sektör. genelde programlama üstüne ek iş almama rağmen denk geldi ve bir led tabela işi aldım. dükkan sahibinin isteği netti :

"1km'den bakınca bile görünsün, dikkat çeksin, animasyonlu olsun, kasası siyah olsun"

sen misin bunu diyen...5000 ledlik bir tasarım hazırlanır. maliyet yükseldiğinden 3000 parlak ledle çift taraflı bir tabela tasarlarız. programını yazıp devresini kurar ve ledleri pwm ile sürüp animasyonlar hazırlarım. her şey gayet güzel....di.

tabela bütün caddeyi aydınlatır, geceleri komşular ışıktan uyuyamaz, polis iş yerine gelip tabelayı gece açmayı yasaklar. şimdi programı düzeltip led parlaklığını kısacağım, hadi hayırlısı...

tek tarafının kasasız videosu :

http://www.youtube.com/watch?v=xsifn5eu-j8
  • hani şu belediye otobüslerindeki tabelalar da bundan. ama dikkat ederseniz orada her hücrenin köşesinde birer led var. onlar bir yüzeyi aydınlatıyor, biz o aydınlanan yüzeyi görüyoruz. direk ledleri gözümüze sokmuyorlar. o mercedes, man neyse otobüsler 97'den beri yollarda. yani adamlar bunu en az 15 yıl önce düşünüp yapmışlar. 15 yıl sonra biz hala retina'ya tecavüz eden tabelalar hazırlamaya devam ediyoruz. çok güzel artık gözümüzü kapatınca bile reklamı görebiliyoruz. elektrik arkı kaynağına bakmışsın gibi bir süre daha orda kalmaya devam ediyorlar. hani biraz öngürü diyecem ama yok, illa kural koyarak bir düzen getirmek zorundasınız.

bunlara bir maksimum parlaklık sınırı konmalı. yani hem birim yüzey için toplam çıkış gücü, hem de en parlak noktasındaki maksimum parlaklık değeri için. sonra, yanıp sönen birşeyse, epilepsi tetiklememesi için saniyede en fazla kaç kez yanıp sönebileceği falan neyse işte..

ben bir de polis arabalarına falan konan led'li falaşörlere gıcığım ya neyse o başka bir entrinin konusu artık.
  • hastalık gibi yayılıyor, pek yakında bütün tabelalar böyle olur ben diyeyim. görgüsüzlükte sınır tanımayacağız ya en parlağını en dikkat çekenini yapmak zorundayız. bunun parlaklık seviyesiyle ilgili tez zamanda valilikten falan bir düzenleme gelmeli boku çıkmadan. yoksa türk filmlerindeki gece alemlerini anlatan neon ışıklı görüntülerdeki gibi olacak tüm caddeler.
  • tek amacı dikkat çekmek olan hilkat garibesi. o dikkati çek, nasıl çekersen çek mantığıyla koyuyorlar sağa sola. bunu kullanıp gözlerime tecavüz eden mekanlardan özellikle bir şey almıyorum. kesinlikle bir standardı, bir sınırı olmalı.