şükela:  tümü | bugün
  • 6 yaşındaki komşu çocuğu, 3 ve 6 yaşlarında 2 çocuğu olan arkadaşımın evine haftada en az 4 kere geliyor arkadaşlarıyla oyun oynamak için. arkadaşımın karısı çocuklara pasta getirirken, komşu çocuğu elindeki oyuncağı televizyona fırlatıyor ve televizyon kullanılamaz hale geliyor.

karısı, durumu kocasına anlatıyor ve sonuç olarak arkadaşım tv'nin parasını komşu çocuğun ailesinden alıyor.

böyle bir başlık açtığım için özür dilerim ama bu durum beni ikileme düşürdü.
    çünkü sen o çocuğu eve alarak zaten tüm sorumluluğu kabul etmişsin, ne diye yaptığı zararı ailesinden istersin?
    çocuk sonuçta ne yapacağı belli olmaz.

acaba bu durum karşısında yapılacak çözüm nedir merak ettim.

edit: gelen mesajların çoğu arkadaşımı haklı bulmuş. olabilir ama benim '' keşke parayı almasaydı '' derken komşu çocuğun durumunu düşünerek söyledim. kiracılar ve durumları iyi değil. belki de duygusal yaklaşıyorum ama ben olsam o durumda almazdım.
  • (bkz: ekşi duyuru)
  • çocuğun eve misafir olarak gelmesini, "her boku yiyebilir" şeklinde düşünen yazar beyanatı.

tamam o zaman çocuk evin ağzına sıçsın. siz hiç para istemeyin olur mu? kafa yapısı bu olabilir mi?
  • olmasi gereken cocugun ailesinin mahcup olup ödemeyi teklif etmesiydi. tv sahibi de olur mu öyle sey deyip reddetse de ailenin israrci olup ödemesi gerekirdi. prosedür böyle isler. eger cocugun ailesinden hicbir reaksiyon gelmedi ise ayıp etmiş ve bu yüzden tv sahibinin bunu istemesi bence normal.
  • senin kontrolsüz tohumun binlerce liralık televizyonumu kıracak, sen de 'eheh çocuk işte yapmış n'olacak canııım..' diyerek sıyrılacaksın öyle mi?

yemezler canım. çocuguna nasıl davranılması gerektiğini öğretmeyi becerememişsen o parayı seve seve ödeyeceksin.

edit: ne işsiz heriflersiniz lan hasta mısınız oğlum siz? tabak, çanak, vazo gibi değersiz bir şey kırmıyor velet. bakın bakalım kaç bin lira led televizyonlar. kimse kusura bakmasın benim elalemin keyfine çöpe atacak o kadar param yok. sizin başınıza gelse o aileye dava açarsınız samimiyetsiz davarlar sizi.
  • okulda, iş yerlerinde, askerlikte içeri girdiğiniz andan itibaren başınıza gelebilecek her türlü problemden bahse konu kurum sorumlu olur. ancak bu kurumların demirbaşlarına zarar vermeniz durumunda bundan siz sorumlu olursunuz. askerlikte askeri mahkemeye kadar çıkarsınız. bu mantıkla bakıldığında gayet doğru olmuş. çocuğun başına bir şey geldiğinde aile hesabını sormakta haklıysa televizyonu kırılan aile de haklıdır.
  • (bkz: sigorta) benimde tv bir kaza sonucu kullanılmaz duruma geldi ve yılda 100 tl ödediğim sigortadan paramı aldım
  • zamanında canımdan çok sevdiğim elektro gitarımın amına koymuşlardı misafir çocukları. çocuğun suçunu ailesi önünde itiraf etmesinden sonra bile hasarı ödemeyi teklif etmediler.
    yüzsüz piçler...
  • doğrudur çocuk işte yapar sonrasında ailenin karşılaması gerekir. çocuğum yapsa karşılarım televizyonuma yapılsa karşılanmasını beklerim
  • türk medeni kanununda bile hüküm var 369. maddeyi açın okuyun.

çocuğunun yaptığı yaramazlıklardan sorumlusun.

(bkz: tmk 369)

komşum 3 yaşındaki sevimli sıpasıyla pes oynamaya bana gelmişti velet aldı kolu pat pat led tv ye vurdu babası 3. vuruşta tuttu kulunu, ekranda iz kaldı hiçbirşey diyemedim, kendi kendime gitti beş bin tl dedim :/ oyun bitip gittiklerinde izi kontrol ettim ve bezle silince gececek bir şey olduğunu gördüm yani samsung led tvlerin ekranı baya sağlam.

sözüm özü kolay değildir arkadaştan para istemek.