şükela:  tümü | bugün
229 entry daha
  • hepimiz çocuktuk. ben inanılmaz toksik bir velet olduğum halde gittiğim hiçbir yerin malına zarar vermedim. sorumluluk çocuğun velisindedir.
  • bim' de turşu yere düştü, personel; mağaza içinde kırılanın ücretini almıyoruz dedi.
    orası ev parayı ister veya istemez, kurumsal firma değil. o yüzden karar her türlü yoruma açık ve herkes kendine göre haklı.
  • çocuğunu başkalarının eşyalarına zarar vermemesi gerektiğini öğreterek yetiştiremiyorsan ya da verdiği zararı karşılayamayacaksan komşunun evime göndermemelisin. bugün maddi durumu orta sayılan biri için bile ucuz değil bir televizyon. tabak, biblo vesaire değil kırılan şey sonuçta. kaldı ki maddi durumu iyi biri olsa bile niye parasını boşa harcasın?
  • bakın bu insanlar başlarına en ufak şey gelince çok üzülen; malına, mülküne çok düşkün insanlar. hayat bu kadar didiklemeye gelmez. bir şeyden ne kadar sakınırsanız ;o olmazsa da muhakak bir başka şey elinizden çıkar.
    kırılacağı varmış kırılmış. bu kadar hırslı, hınçlı, istekli olduğunuz için burnumuz boktan çıkmıyor.
    buna benzer 1 milyon örnek anlatırım da halim yok.
    ufacık bir tavsiye vermek istiyorum, ne kadar sallamazsanız olanı biteni hayat o kadar peşinizden koşar. ne kadar bir şeylerin peşinden koşarsanız o kadar zorlaştırır işi.
  • çocukluğunuzda hanginiz sokakta top oynarken arabanın farını kırıp kaçmadı ? hanginiz bir evin duvarına yazılar yazmadı, tebeşir ile resim çizmedi ? parasını istermiş miş.. hadi oradan. 6 yaşındaki çocuğu misafir olarak eve alıyorsan ve senin binlerce liralık televizyonunu " yanlışlıkla" kırıyorsa kusura bakma suç sende.

kural 1: misafir çocuğu gelince değerli eşyalar kaldırılır. kaldırılamıyorsa o bölgeden uzak tutulmaya çalışılır.

kural 2: misafir çocuğu ile ev sahibi çocuğuna belli alan verilir. oyunlar orada oynanır.

sen eşeğini sağlam kazığa bağlamadıktan sonra o eşeğin sikeni çok olur. geçmiş olsun. çocuğun alnından öpüyorum keşke kapıyı falan da sökseydi.
  • televizyon sahibi parayı istemez, televizyonu kıran çocuğun babası da parayı ödemeyi teklif eder, en son da ev sahibi ikiye bölelim o halde dedikten sonra sorun çözülür.
  • çocuk feminizmi çektiğimiz yeter. veledine sahip olamıyorsan ben neden zarar edeyim? elbet ki ödeyeceksin.

sanki bana büyünce einstein olacak bu amerigo. ipimde bile olmaz.
  • donuna kadar alırım.

led tv fiyatlarından haberiniz yok sanırım yada hepiniz mi bok gibi zenginsiniz arkadaş.
  • burada bir meta uzerinden konusulunca aslinda pek onemli olmadigi gibi gorulen bir durum.

gel gor ki, durum sayet oyle midir? burada bir kac arkadas demis ki, cocugun sucu olamaz yada cocugu kabul ediyorsan bu durumlari goze alarak kabul etmis olman lazim. sorunun temeli surada, olaya sadece bir televizyon, bir laptop yada herhangi bir mal yada meta uzerinden degerlendirmesek. bir kisi x marka bir televizyonu alabilmek icin ne kadar saat calisip, ne gibi degerler uretmesi lazimdir? bu yapilan sey esasen televizyona sahip olan kisinin emegine saygisizliktir. hic dallandirip budaklandirmaya gerek yok. adam saatlerini, gunlerini, haftalarini, aylarini calisarak, emek vererek gecirmis ve senin sahip cikamadigin cocuk bu emegi yerle yeksan etmistir. durum bu kadar basittir aslinda.

hic ad hominem demeyin, yarin bu cocuk sizin arabaniza carparsa, ayni sekilde cevap verebilir misiniz? verirseniz tamam da, bu sizlerin emek verdigi, zaman harcadigi seylerden calinmasina goz yumdugunuzdan baska bir anlama gelmez.
  • tv'nin sahibi istemeden çocuğun ailesi zararı tazmin etmeli, benim çocuğum aynı şeyi yapsa ertesi günü beklemem yeni tv'yi almak için. parası yok meselesine gelince hayat bu yapacak bir şey yok, bazen göte giren şemsiye açılmaz.
    ödememesi tafaftarı olanlar galiba parası olmayanın hiç bir maddi sorumluluğu olmasın gibi bir düşünceye sahip.

edit....
    mesajlayan arkadaslara, 2 yaşında kızım var olayı çok güzel empati yapabiliyorum eli cebinde gezen dallamanın teki olarak yorum yapmadım olaya. çocuk sahibi olmak belli bir yaşa kadar, köpek sahibi olmak gibidir nasıl sizin köpeginiz gidip başkasının bacağını kapıp, tüm sorumluğu size ait oldugundan başınıza bir ton iş açılabilirse, çocuğun her kusuru anne babasının sorumluluğunda olup cezasını onlar çeker, bilmem kaç bin tl'lik televizyonun oyuncak atıp içine sıçan bir çocuğun ailesine he he he he olur ya ne olacak çocuktur yapar o dersen, yarın gelir babası götüne parmağı takar.

biride demis ki çocuk gelince ev toplanırmış, çocuklar o alana alınmazmış hahahhahah tv ve çocuk!! 2 yaşında ki çocuğu engelleyemiyoruz tv'den sen neyden bahsediyorsun, oldu tv'yi götümüze sokarız ortadan kaybederiz misafir gelicek diye full mantık dışısınız yeminle ya.
212 entry daha