şükela:  tümü | bugün
 • alanında en iyilerin bir araya gelmesiyle adeta voltran oluşturan aşmış rock grubu. ayrıca harika bir uyuma sahiptirler. rock and roll gibi gaz, whole lotta love gibi seksi, stairway to heaven gibi epik şarkılara sahiptirler.
 • imm

  neden daha önce keşfetmedim ki?
 • celebration day albümünü yıllardır sıkılmadan dinlerim. her stairway to heaven sonunda da ''hey ahmet, we did it'' cümlesindeki 'ahmet' kim lan derdim. bugün tamamen şans eseri internette ahmet ertegün'ün hayat hikayesine rastladım* ve led zeppelin ve konser ile olan alakasını öğrendim. ardından da parçaları kafamda birleştirip o ahmet, bu ahmetmiiiş diyip ufak çaplı bir aydınlanma yaşadım sanarken bi baktım ki çoğu kişi biliyormuş zaten.

  bu da benim ayıbım olsun.
 • 28 şubat 1970 tarihinde uçak üreticisi ferdinand von zeppelin'in torunu eva von zeppelin korkusuyla sahneye "the nobs" adıyla çıkmış olan grup.

  grubun ilk albümündeki zeplin görselinden korkan ve ailesinin adının kirleneceği yönünde endişeleri olan eva grubu baskılar. bunun üzerine grup da davalarla uğraşacağımıza değişelim gitsin der ve olaylar gelişir.
 • the object evime almak istiyorum ama bilin bakalım ne oldu türkiye de bulamadım üstüne replikasını aradım oda yok, satılan bir yer biliyorsanız yeşilendirmenizi rica edeceğim.
 • dünyadaki en iyi şarkıyı yapmış gruptur.

  (bkz: stairway to heaven)

  fakat en iyi şarkıları kesinlikle (bkz: since i've been loving you).
 • stairway to heaven’ın, taurus’un spirit isimli parçasından çalındığına ilişkin görülen dava grup lehine kesinleşti. mahkeme parçanın özgün olduğuna karar verdi. linkte iki parçanın karşılaştırılmış hali mevcut:

  https://youtu.be/devnnnuf24w
 • "led zeppelin dinlemeyen nesle aşina değiliz".

  şu an kulağımda robert plant'ın sesi yankılanıyor; arkada john bonham davulu coştururken, jimmy page ve john paul paslaşıyor. bana hissettirdiklerini anlatamam. bu adamlara şan şöhret para pul cila; onlar müziksiz yapamazmıştı. müzik resmen varoluş biçimleri.

  şu kaliteyi idrak edemeyecek kadar sığ bir zevkimiz yoksa işte yine bu isimler sayesinde.

  hakkaten ağaç yaşken eğilir. biz 70 kuşağı, müziğin ruh ve felsefe sahibi olduğu bir dönemin sonuna yetiştik. o kadarı bile ihya etmiş.
 • kariyerlerinin daha başındayken bile dünyanın en ünlü ve en etkili heavy-blues-folk-rock grubunun yaklaşımı kendine has ve anlaşılırdı. cream gibi öncülerin dehşetli rifflerini alıp, bunları güncelleyerek yepyeni ve hayranlık uyandıran bir rock türü yaratan led zeppelin, 1969 tarihli ilk albümüyle hem müziğin sınırlarını genişletti, hem de folk, blues ve r&b alanlarındaki ilham kaynaklarına saygılarını sunmuş oldu.

  willie dixon' ın you shook me ve i can't quit you baby şarkılarının coverlarında jimmy page' in muazzam etkili gitar çalışı, grubun köklerine sıkı sıkıya yapışmasını temsil eder. 1970'lerin rockının geleceği kariyerlerinin en iyi çalışmaları olan dazed and confused (süper dolgun, azalan bas ritmine dikkat edin) ile communication breakdown 'da (tertemiz, adeta pete townshend 'i andıran rifflere kulak verin) çoktan şekillendirilmişti. olağanüstü basçı john paul jones 'un good times, bad times gibi milli marş haline gelmiş şarkılardaki, yeri yerinden oynatan sounduna en yakın seviyede ürünleri sadece john entwistle ve belki de roger glover ortaya koyabilmiştir. bugün efsane mertebesinde olan john ''bonzo'' bonham ise başlı başına kanun demekti. led zeppelin onu oluşturan parçaların toplamından çok daha fazlasıydı. sıra dışı, çoğunlukla saf, ancak fazlasıyla idolleştirilmiş şarkı sözleri ve robert plant 'in türün tanımlayıcısı olan vokal tarzı, sonraki led zeppelin albümlerinde belki daha da iyi kullanılmıştır.

  bu anlamda söz konusu müzisyenlerimiz 1969' da henüz gerçek manada en yüksek seviyeye ulaşmamışlardır. fakat bu çok katmanlı, geniş kapsamlı dinamik albüm, grubu bu kadar yüceltilmeyi hak eden bir nesne haline getirmiştir.
 • stairway to heaven- led zeppelin , güzel bir akustik cover'ı link.

hesabın var mı? giriş yap