• görsel

logosuyla ilgili birçok gerçek dışı bilgi bulunuyor. manası herkesçe bilinmeyen tek seçim jimmy page'e ait. (görselde ilk sırada, zoso yazan).

jimmy, logosunun manasını uzun yıllar önce ilk ve son kez robert plant'e açıklıyor. plant, yıllar sonra zoso'nun manası sorulduğunda "valla bi kere söylemişti ama hatırlamıyorum" diyor. *

okültist ya da satanist bir imge oluşundan tutun 16. yüzyılda yazılan bir kitaptan alıntı oluşuna kadar farklı fikirler bulunuyor. satürn ile ilişkilendirenler de var. ancak konuyla ilgili tek gerçek, jimmy page hariç kimsenin net olarak bilmediğidir. tüm bilgiler spekülasyon kıvamındadır.

ha bu kötü bir şey değildir tabii. herkes baktığında ne anlamak istiyorsa onu anlayabilir.
  • “the greatest band ever! better than the stones, better than the beatles, ever better than the tenacious d”
  • "they say that led zeppelin sold their souls to satan...come on guys, you know you did, there's no other way to explain your ungodly talents. while you're in hell, the human race will cherish your heavenly jams til the end of time." diye devam eder jack black'in led zeppelin kenndy center honors konuşması.

çok güzeldir. led zeppelin: kennedy center honors 2012
  • (bkz: blues rock) since i've been loving you
    (bkz: hard rock) black dog
    (bkz: psychedelic) no quarter
    (bkz: progressive) achilles last stand
    (bkz: metal) immigrant song
    (bkz: folk rock) gallows pole
    (bkz: oriental) kashmir

ekleme:
    (bkz: reggae) d'yer mak'er (@ihavenonickname)

etc.

yukarda yazdıklarımın hepsi kendi türlerinde zirve işler. yetenek veya sound büyüklüğü değil bu, başka bir büyüklük led zeppelin büyüklüğü.

en iyi gitaristlere solistlere bakalım: mark knopfler, angus young, freddie mercury, david gilmour… hiçbirinde bu kadar zengin bir cv yok, çok yetenekliler ama tek tipler. rock müzikte uğramadık yer bırakmadı led zeppelin ve hepsine adını kazıdı. zirvede yalnızlar desek haksız olmaz.

not düşelim: bu tür meselesi oldukça karışık, yukarıya olabildiğince tartışmaya kapalı olanları koymaya çalıştım ama illaki tartışılır. en iyi şarkıları değil, türe uygun olanları yazdım. iyi şarkılara girsek burda top 10 bile yoktur, seviyeyi gösteren ayrı bir detay.

debedit: ilk debe için teşekkürler, daha nicelerine…
  • benim için tum zamanlarin en iyi grubudur. sabah, öğle, ikindi, akşam, kuşluk hiç aksatmam stairway to heaven' ın o meşhur konser kaydını dinlerim. bitince biraz geri sarar gitar solosunu tekrar dinlerim. keşke işe gitmesem hep evde oturup daha çok stairway to heaven dinlesem. canım led zeppelin.
  • afedersiniz ama kashmir' in isminden başka hiç bir şeyi oryantal değil.
  • bence, queen, pink floyd, ve beatles'in yanına yaklaşamayacak kalitededir.

kulak kirliliğidir. deli deli bağırmalar uzun uzun sıkıcı sololar dinleyeni bezdirmektedir.

ben öyle z kuşağı falan değilim, tam bir yaşlı kurdum. çoğu güzel şeyi müzik anlamında tüketttim. sıra led zeppelin'e gelmişti. ama 2 aydan sonra tüm albüm canlı konserlere verdiğim şanstan sonra abartılmış balon olduğuna kanaat getirdim.

bu işler öyle tek stairway to heaven ha bir de good times bad timesile olmuyor. 3. bir kayda değer şarkısı yok.
  • tam bir rock grubu. bildiğin rock yani, şarkılarının %95i yoğun gitarlı.

vokalde robert plant var. sesi güzel ama kendisi genelde inleyerek ve ritim bozarak laubali şekilde şarkı söylemeyi tercih eder. dolayısıyla tek tük şarkı hariç vokaller pek de iç açıcı değil.

şarkılarının %90'ı sinir bozucu seks göndermeli sözlere sahiptir. şarkı boyunca robert plant ne kadar seks istediğini inleye inleye söyler. şarkı sözlerinde derinlik yoktur, öylesine yazılmıştır. mesela şöyle " ooh bebek evet bebek oh evet yeah" istisnalar var tek tük birkaç tane.

gitar soloları iyidir. ama yine gitarist jimmy page de laubali şekilde çalar. pink floyd seviyesinde bir kalite ve düzgünlük bukunmaz şarkılarda.

konsept albümleri yoktur.

şimdi gelelim iyi yanlarına;

john paul jones ve john bonham yetenekliler, laubali değiller.

achilles last stand, ten years gone, stairway to heaven, trampled under foot, carouselambra gibi birçok kaliteli eserleri var.

edit= ayrıca tek sesli bir grup. her şarkıyı robert plant söyler.

imza= 5 yıl boyunca neredeyse her gün led zeppelin dinlemiş birisi.
  • laubali oldukları konusuna katılıyorum.

özellikle jimmy page soloyu abartı bir şekilde uzatıp sonunu bir şekilde toparlayamaz ve robert plant sikerim yapacağın işi deyip solo bitmeden mikrofonu eline alıp şarkıyı ondan devralır.

bu arada plant'de kendisine iyi bakmamıştır, zaman geçtikçe sesi rezalet bir şekilde çıkmaya başlar. zira grubun roger taylor gibi vokali olmadığından defoları hemen göze batar.

live aid konserleri gerçekten bittiklerinin resmidir bana göre. aynı dönemlerde çıkmasına rağmen queen hala taş gibidir, led zeppelin ise dökülüyordur.

edit: düzeltme.
  • --- spoiler ---

tam bir rock grubu. bildiğin rock yani, şarkılarının %95i yoğun gitarlı.
    --- spoiler ---

metallica diye bir grup buldum, tam bir metal grubu. inanılmaz metal yani, tam metal.
hesabın var mı? giriş yap