şükela:  tümü | bugün
 • en güvenli saklama yöntemlerinden biri olduğu öne sürülen donanımsal cüzdan. en önemli özelliklerinden biri ise cihaz kaybedilse bile kurulum sırasında verilen 24 haneli anahtar kelime ile cihazın restore edilebilmesi.

  fakat benim anlamadığım husus şu; madem 24 haneli anahtar kelime ile cihaz restore edilebiliyor, bu durumda güvenlik açısından paper wallet'lerden ne farkı kalıyor? çünkü ikisini de çaldırdığınızda coinleriniz gidebiliyor. oysa paper wallet olarak yüzlerce cüzdan oluşturup her birine örneğin 1000 tl'lik coin yükleyebilirsiniz ve ayrı ayrı yerlerde muhafaza edersiniz. bu daha güvenli değil mi? ya da bilmediğim, kaçırdığım bir şeyler var.
 • coinler şirketin hesabında da değil ledger nano s in içinde de değil. coinlerin hepsi blockchainde, ledger sadece anahtar, ledgerle (anahtarla) buraya erişip coinlerinle istediğini yapabilirsin, ledgerin yaptığı şey 24 kelimelik anahtarı şifrelenmiş şekilde saklamak.
 • ne insanlar kullanıyor bunu şaşıyorum. kullanmayı bilmeyen kullanmasın lütfen.

  (üstteki entry ye cevaben);
  -milyar değil bindir o. milyar olsa duramazsın.
  -kurulum sırasında sana kelimeleri boşuna vermiyorlar. ledger kaybolur, çalınır ya da bozulursa içindekileri canlandırabilirlerse diye. paraların uçmamış olması gerek mantıken.
  [hayırlı forumlar.]
 • türkiye'den filan değil doğrudan satıcıdan alınması gereken cüzdan olduğunu düşünüyorum. türkiye'de satan adamların o belleklere müdahale etmeyeceklerinin bir garantisi yok. eşeği sağlam kazığa bağlamak için doğrudan üreticiden alınmasını tavsiye ediyorum.

  (bkz: ledger blue)
 • güvenli olması sebebiyle ciddi yaygınlık kazanmakta gördüğüm kadarıyla, merak ettiğim mesele şu;

  dahili belleği çok kısıtlı olduğu için en fazla 4-5 kripto para cüzdanı aynı anda açılabiliyor. (belleğin kısıtlı olmasının sebebinin güvenlik olduğunu savunanlar da var). dolayısıyla -bir tane alırız içine bir çok kripto para koyarız- hayalleri suya düşüyor.

  ancak bazı forumlarda okuduğuma göre; açılan cüzdana atılan kripto paralar, sonrasında mevcut cüzdan bir başkasına yer açmak için kaldırılsa bile yerli yerinde kalıyormuş. sonradan kripto paraya ait cüzdan yeniden yüklendiğinde ulaşılabilir olabiliyormuş. eğer durum böyleyse desteklenen bütün kripto paralar aynı anda depolanabilir.

  bu konuda kesin bilgisi olan varsa bizleri aydınlatıversin bir zahmet.
 • internetin çakal alemlerinin eski gediklilerinden john mcafee'nin bir lafı var: "hackerların yazdığı kötücül yazılımlar umrumda değil. benim bildiğim kadarıyla hiç bir elektron bir köprüyü atlayamaz, bu yazılımla mümkün değil." işte bu cüzdanlarda bu sözü edilen köprü yani hard switch'ten mevcut. isterseniz virüslü, trojanlı bilgisayara takın gene de güvenle coinlerinizi transfer edebilirsiniz. ama içine kilobayt ile ölçülen bir bellek koymuşlar. o da fransızın mini çakallığı, dev dallamalığı.
 • cidden bu kadar cahilseniz almayın.

  sen cihazı kurarken kendi private keylerini oluşturuyorsun. bunu distribütöre fln vermiyorlar sdsdsdsd ulan neyse.

  hadi buna inanmıyorsan cihazı resetlediğinde sana sıfırdan yeni private keylerini verir.

  cihazın kendisinden bile bir daha bu keyleri almak mümkün değilken adam keyleri bir yerlerde saklıyorlardır kesin diyor. bravo kimse düşünemedi bunu bir senin aklına geldi. bu keylerin nasıl üretildiğini yaz google'a öğren. hadi cehalet ayıp değil de cahil bir şekilde kendince çıkarım yapıp "güvenli değil bu yau" demek net ayıp.
 • kripto para saklama cüzdanıdır, unutmayın borsadaki coinler sizin değildir.
 • yıllar sonra gelen üst edit: giden gitmiştir dostlar etherleri okex borsasına gönderdi. okex yardımcı olacağını söyledi ama bizim savcılık çoook hantal. olayın gerçekleştiği tarihte savcı, bitcoin ne diye sormuştu. en azından şuan bitcoinin ne olduğunu biliyor herkes.

  buraya geldiyseniz coinleri saklayacak yer arıyorsunuz. binance ın hack fonu var. işlem komisyonlarının bir kısmını bu fonda tutuyor olası bir hackte buradan karşılıyorlar. geçmişte hacklendiler ve kullanıcılara yansıtmadılar. siz yine de araştırın benim bilgiler eskimiş, işler değişmiş olabilir.

  (bkz: ben yandım başkası da yanmasın)

  ledger nano s isimli fiziksel bitcoin cüzdanımdan bütün coinlerim bilgim dışında başka adreslere gönderilmiş.
  uzun vadeli yatırım düşündüğüm için cüzdanı bilgisayara çok seyrek takiyor, takibi ledger live(andorid) üzerinden yapıyordum. fakat gönderme alma işlemlerini sadece bilgisayar üzerinden yaptım.

  mobil uygulamanın hacklendiğini düşünüyorum.
  ledger'a ve binbir çeşit'e bilgi verdim, dönüş bekliyorum. polise gitme konusunda kararsızım.

  daha önce yaşamış veya yol gösterebilecek yazarların yardımına açığım.

  transferlerin bilgileri.
  btc tid 1c47644ddcfbe18d586ed9ec48d156a5d94a620d139e82f3ee63b40bec6376ae
  eth tid 0xaa4002f4619f1a123019d1d56601f53becabb4c092aefcd9b43de56693a739d1
  xrp tid
  07d139566cefafda12d4301cbbeef97a9fd5efa0a4d055178494c354f40e7b55
 • kendi sitesinden az önce 450 tl'ye sipariş verdiğim ürün. sitesinden gördüğüm kadarıyla artık tether (usdt) saklayabiliyoruz. cumhurbaşkanına ekonomik ohal yetkisinin verileceği şu günlerde bankadaki bütün paranızı usdt'ye çevirip bu alete gönderebilirsiniz. ileride olur da bankadaki paralar tehlikeye girerse bundan hiç etkilenmezsiniz.