şükela:  tümü | bugün
  • 1982 doğumlu müthiş malezyalı. şu an itibariyle bwf siralamasında 1. sırada. badminton badminton olalı böyle yetenek görmedi.
  • londra 2012 olimpiyatlarinin kahramanlarindan biri

    http://www.mysinchew.com/node/76298
  • 2008 ile 2012 arasinda 199 hafta boyunca dünya siralamasinda birinciligi korumus dünya efsanesi. 2014'te örnekleri dexamethasone pozitif cikinca doping sebebi ile banlandi ve dünya sampiyonasi gümüs madalyasi elnden alindi. 2015'te tekrar müsabakalarda oynayabilecegi haberi geldi ve yakin zamanda dünya sampiyonasinda yine gümüs madalya aldi. lakin son turnuvalarda sicip siviyor. su an amaci son olimpiyatlara katilip kariyerini güzel bi sekilde noktalamak.
  • geçen yıl kendisine burun kanseri teşhisi konulduktan sonra geri dönme isteğine rağmen yoğun fiziksel antrenmanın kanserin nüksetmesine olanak sağlama ihtimali dolayısıyla doktorların tavsiyesine uyarak haziran ayında kariyerini noktaladığını açıklayan efsane badmintoncu. 199'u üst üste olmak üzere toplam 349 hafta dünya sıralamasının zirvesinde yer almasına rağmen olimpiyat ve dünya şampiyonaları'nda bir türlü gümüş madalyanın ötesine geçememiştir. 2008*, 2012* ve 2016'da* üst üste 3 kez olimpiyat finalinden boynu bükük ayrılan wei; 2011, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında da üst üste 4 kez dünya şampiyonası finali kaybetmiştir ancak bunlardan 2014 dünya şampiyonası'ndan vücudunda yasaklı maddeye rastlanması sonrası diskalifiye edilmiştir.

    büyük finallerin kaybeden adamı olsa da malezyalıların taparcasına sevdiği bu adamın olimpiyat altınına en çok yaklaştığı ancak son oyunda âdeta ellerinin arasından kayıp giden 2012 londra olimpiyatları badminton finali sonrası hayranlarının sosyal medyada verdiği tepkiler üzerine akademik bir makale dahi yazılmıştır. makalenin başlığındaki "silver lining in winning silver" ifadesi, lee chong wei’nin kariyerini oldukça güzel bir şekilde özetlemektedir.
hesabın var mı? giriş yap