şükela:  tümü | bugün
 • 1959-1990 yillari arasinda singapur basbakanligi yaparak en uzun sure hukumet baskanliginda bulunma rekorunu elinde bulunduran singapurlu politikaci.
 • yerleri kirletiyor diye singapur'da çiklet çiğnemeyi yasaklayan kişi.

  yazın, bazı düşüncesiz mahlukların yere attığı sakızlar ayakkabıma yapıştığında aklıma gelir bu kişi.
 • singapur'u 3. dünya ülkesi olmaktan şimdiki konumuna sıçratan ama demokrat olmayan politikalarıyla da eleştirilen singapur'un eski başbakanı. şu anda oğlu singapurda başbakanlık görevini yerine getirmekte.
 • 91 yaşında bugün vefat etmiştir.

  http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-32012346
 • vefatı, başbakan olan oğlu lee hsien loong'un basın ataşesi tarafından ''derin bir üzüntüyle'' açıklanan kişi. zor.

  edit: ''singapore general hospital''da yerel saatle pazartesi 03.18/ gmt 19.18'de huzur içinde ruhunu teslim ettiği söylenmiştir.
 • ortadoğulu olmayan diktatör. tam asyalı gibi de olmayan diktatör.

  şimdi bizim buralardaki diktatörler kendi ve yakın çevresini ihya eder, zor zamanların sonunda içi boşaltılmış, çökmüş, yoz bir ülke çıkar.

  bu diktatör abimiz ülkeyi sert bir şekilde yönetmiş, farklı fikirlerdeki insanlara çok çektirmiş ama en azından ortaya bir çok açıdan çok gelişmiş, çok zenginleşmiş ve çevresindeki ülkelere hatta batılı demokrasilere göre yolsuzluğun çok düşük olduğu bir ülke çıkarmış.
 • 23 mart 2015 tarihinde 91 yaşında vefat eden singapur'un ilk başbakakanı.

  ülkeyi yaklaşık 31 yıl yönetmesinin ardından kendi yerine bir lider seçilebilsin diye görevi devretmiş. bizdekiler gibi 5 kez gidip 6 kez gelmemiş. zamanı gelince görevi devrederek monarşi ilân etmemiş (gerçi nepotizme bulaştığı söylenmekte).

  31 yıllık süre ile en uzun süre görev yapan başbakan ünvanının sahibi.

  singapur'un atatürk'ü ya da kurucu babası tanımlamalarıı oldukça yerinde olacaktır.

  ülkesini, 1965 yılında federasyondan ayırarak bağımsız bir devlet haline getirmiştir. ayrıca singapur'u, basit bir koloni liman şehrinden, bölgesinde kilit bir ağ özelliği taşıyan ada devletine çevirmiştir. düşük gelirli bir ülke iken singapur'u, küresel ticaret ve finans merkezine dönüştürmüştür. ancak otokratik yönetim tarzı da dikkat ve tepki çekmiş tabiki. örneğin, "singapur'da sokakta sakız çiğnenmesinin yasak olması" klasik örneklerden biridir. basın ve ifade özgürlüğüne müdahale ile muhaliflerin baskılanması da diğer örnekler.

  halihazırda oğlu lee hsien loong başbakanlık görevini yürütmektedir. oğlu da kendisi gibi yetkin bir şahsiyet. içi boş patates çuvalı siyasetçilerimizin örnek alması gereken tiplerden yani.

  islâm hakkındaki görüşleri nedeniyle de tepki çekmişti. ülkedeki müslüman malayların uyum sağlamakta zorlandıklarını, dini hassasiyetlerini azaltarak uyumlarını sağlamaları gerektiğini söylemişti. ayrıca wikileaks'te islâm dinini "zehirli" olarak nitelediği bilgisi yer almaktaydı.
 • atatürk'ün uzun yaşamış hali.

  http://singapore.coconuts.co/…ibe-and-embarassed-us
 • kendisi sokakları kirletiyor diye sakızı sevmezmiş. ve ıthalatını yasaklamış ve ağır vergiler koymuş. sakız kelimesini telaffuz ederken bile midesi bulanan bir insan olan beni kendisine hayran bırakmıştır. gittiğin yerde o şeyle hiç karşılaşmazsın umarım lee. kalbim seninle...