şükela:  tümü | bugün
 • hollywood'un cirkin adamlarindan.
 • 1965'de en iyi erkek oyuncu oscar ını kazanmıştır.
 • san sohret hakkinda:

  "ah, stardom! they put your name on a star in the sidewalk on hollywood boulevard and you walk down and find a pile of dog manure on it. that tells the whole story, baby."

  demis.
 • reservoir dogs da madsen ın (mr. blonde) kietel ı (mr.white) benzettiği şahıs
  -bir an karşımda lee marvin var zannettim
  cool kelimesinin kökü olduğu söylenir sert ve acımasız cult karakterleri canlandırmıştır sigara içisi kişiyi kendinden geçirir
 • karizma, tekinsizlik, ne halt edecegi belli olmayan ve coolugun dibine vurmus 3 adam say deseniz, biri robert mitchum dur benim icin biri de lee marvin. ucuncuye henuz karar vermedim.

  trt saolsun, parasizliktan 60 ve 70 lerde yapilmis ne kadar polisiye, soygun ve suc filmi varsa, her hafta sonu ikiser ucer yayinlardi. parasizliktan dedik ama sahsima buyuk faydasi olmustur bu film politikasinin. steve mcqueen, charles bronson, clint eastwood, michael caine, yull brynner, robert redford, telly savalas, paul newman, ve lee marvin gibi bi ton adami izleme firsati bulduk.

  iste bu deli kadroda en cok dikkatimi ceken adami her daim lee marvin olmustur . pamuk sacli, kirmizi suratli, cene gamzeli, celik mavisi gozlu bu abinin bir filme kattigi derinlik ve huzursuzluk nice yildizin ugrasip da basaramadigi dogal bir hadisedir.

  dirty dozen malumunuz herkes en az bi kez izlemistir lakin, gorky park, point blank la beraber charles bronson ile alaska daglarinda duello ettigi bir filmi vardir ki iste onu en tepeye koyarim.

  bu arada, yasi tutmayanlar icin soyle bi abimizdir ; hastasiyim

  http://tinyurl.com/ydwdx9h

  edit : kucuk bi arastirmayla malum filmi buldum ; death hunt. sizi o basliga alalim en iyisi...
 • 25 yıl önce seyrettiğim the big red one filmini dün bir kez daha izleyince gerçekten ne kadar büyük bir aktör olduğunu bir kez daha anladım.

  1924 yılında doğan marvin, haylazlığı ve serseriliği yüzünden bir sürü okul değiştirmiş. 20 yaşında, 2. dünya savaşı çıkınca orduya yazılmış. saipan çıkartmasında ciddi şekilde yaralanmış. amerikan ordusu bu savaşta 3160 kayıp verirken, 13 bin asker de yaralandı. işte lee marvin bu 13 bin kişiden birisidir. ağır yarası nedeniyle amerika'ya geri gönderildikten sonra purple heart denilen madalya ile onurlandırılmış. uzun yıllar sonra rol yapmayı savaşta öğrendiğini, zira ölümüne savaşırken korkmuyormuş gibi davranmak gerektiğini söyleyerek kendisiyle alay edebilen de bir karaktere sahip.

  savaştan sonra, bir su tesisatçısının yanına çırak olarak giren lee marvin'in kaderi; bir tiyatronun su borularını onarırken, hastalanan bir aktörün yerine provaya katılması rica edilince değişmiş. bu işe adeta aşık olmuş ve new york'a gidip hem tiyatro okumuş hem de broadway'de küçük roller almaya başlamış. yönetmen henry hathaway'in bir filminde figüranlık yaparken, hathaway onu çok beğenmiş ve daha büyük bir rol vermiş. daha sonra tv dizilerinde oynayıp yavaş yavaş ünlenmeye başlamış. önemli filmlerde baş rollerde oynadıktan sonra 1965 de cat ballou'daki rolüyle oscar alınca artık hollwood'un demirbaşlarından birisi haline gelmiştir. sinema tarihinde bir filmde 2 karakteri canlandırıp oscar alan tek oyuncudur.

  steven spielberg jaws filminde quint rolü için önce onu düşünmüş ama o rolü robert shaw oynamış. general patton rolünü de red etmiş bir aktör lee marvin. bir başka ilginç özelliği de hem thomas jefferson hem de george washington'un soyundan gelmesi.

  kendisinden tam beklendiği gibi ahlaki değerlere de önem veren bir kişi. paul newman ile park avenue'de yürürken, yanlarına gelen "küçük" bir kız onlardan imza istemiş. paul newman kıza "boş ver imzayı, sana bir şeyler ısmarlayayım" diya asılmış. lee marvin, "paul o en fazla 15 yaşında" deyince , newman'ın cevabı "ne olmuş yani, umurumda bile değil" olmuş. lee marvin bu yanıttan sonra ölene kadar bir daha paul newman ile konuşmamış.

  http://www.imdb.com/name/nm0001511/bio
 • the man who shot liberty valance filmindeki liberty valance ı canlandıran kişidir.
 • (bkz: cat ballou)
 • (bkz: #44078428)