şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 21 yasinda 9-dan olmus guney koreli go oyuncusu.
 • yi setol sayfasında hakkında bilgiler ve dış link bağlantıları bulunan; savaşçı, riskli, agresif, kaotik ve vahşi stiliyle izleyenlerin nefesini kesen, yüksek hayran kitlesine sahip sıradışı go profesyoneli. gu li ile sıkı rakip ve yakın arkadaştır.

  lee sedol'daki utangaç ve şirin görüntüsü yanıltmasın. o enfes bir yırtıcı.
 • 5 maçlık serinin ilk maçında google deepmind ekibi tarafında gelilştirilmiş alphago yazılımına yenilmiştir. artık amatör go oyuncusunu yenebilen program bile yokmuş satranç gibi değil olum süfer muhabbetinede ağır bir darbe inmiştir. ha go zaten satrançtan bağımsız olarak süper bir oyundur farklı konu ama insan yenen program meselesi go'nun satranç kadar popüler olmaması dolayısyla programı için daha az firma ve geliştiricinin uğraşması ile yakından alakalıydı.
 • bugun canli izledigim macta alpha go'ya 5 maclik serinin 2. macinda da kaybetmistir. konuyla ilgili ne hissedecegimi ya da nasil hissetmem gerektigini tam olarak bilemiyorum. ilk mactan sonraki basin aciklamasinda "yenilecegimi dusunmuyordum, sasirdim" demisti. acikcasi ben de kaybetmesini istemiyordum sanirim. ama bugunku macin ardindan yapilan basin toplantisinda "macin basindan itibaren kendimi onde hissettigim hic olmadi, tam bir galibiyet aldi alpha go" dedi. sonraki maclar icin de pek umutlu gordum diyemem. "alpha go'nun herhangi bir zayifligini yakalayabildiniz mi?" sorusuna da "yakalasam zaten yenilmezdim, yakalayamadim ki ikidir yeniliyorum" dedi, uzdu. bu seride en azindan 1 mac kazanmasini umuyorum. alpha go'ya karsi insanligin tam bir hezimet yasamasini istemiyorum.

  suradan hatirlatma kurup maclari canli izleyebiliyorsunuz: https://www.youtube.com/…l/ucp7jmxsy2xbc3kcae0mhq-a
 • alphago ile yapılan 4'üncu oyunu kazanmıştir. oyunun dönüş anı 78'inci hamle olduğü söyleniyor: https://www.youtube.com/watch?v=ycalyqrn3hw
 • 13.03.2015 tarihinde alphago ile 5 maçlık serinin 4. maçında seride 3-0 geride ve seriyi kaybetmiş olarak beyaz taş ile oynamıştır. deepmind ceo'sunun alphago'nun 79. hamlede yaptığı hatayı 87. hamlede anladı demesine rağmen, oyunun 40. hamleden itibaren değiştiğini soyleyebilirim. 40-47. hamle arası lee sedol siyahın etkin alanına taş yerleştirdi ancak 67. hamleye gelindiğinde neredeyse moyo kapanmıştı. burada lee sedol sağdaki taşlarını kurtardığını dusundukten sonra 70. hamle ile moyonun içerisine hamle yapmaya tekrar başladı ve nihayetinde buradan çıkmayı başardı. lee sedol tesujilerine guvenerek hatasız bir oyun sonunda serideki ilk maçını kazanmış oldu.
 • dünyanın en eski oyunu go'yu domine eden aşırı zeki güney koreli.

  (bkz: alphago)