şükela:  tümü | bugün
 • hampshire college ve harvard'da okumus bir fizikci. 1997'de "the life of the cosmos", 2001'de de "three roads to quantum gravity" kitaplarini yayimlamis.
 • kainatların da doğal seçilim yolu ile oluştuğunu düşünen bir fizikçi. karadelik oluştuktan sonra planck sabiti, ışık sabiti gibi parametreler değişiyor ve yeni bir kainat oluşuyor, o da belli bir zaman sonra karadeliğe dönüşüyor vs. vs. parametreler gitgide daha kararlı kainatlar oluşturmaya elverişli değerler alıyor.
 • three roads to quantum gravity kitabını internetten bulur bulmaz indirdim. hani bi çeviren olsaydı da ya da en azından ingilizce basılmış kitabı burada satılsaydı ben de kitabı bastırmakla uğraşmasaydım. ama değer be. bu adamı marcus chown'un atomların dansı kitabında tanıdım. iyi ki de tanımışım. siz de tanıyın, tanıttırın. özellikle fizikle/bilimle ilgili arkadaşlarınıza.
 • önceki entryde de bahsedildiği gibi evrenler arasında da evrimsel bir döngü olduğunu ileri süren ilginç bir teorinin sahibi olan fizikçi. kendisi söz konusu teoriyi şu videoda kısaca açıklamaktadır: do universes evolve?
 • kaçık öğrenci, çılgın fizikçidir. daha lisede öğrenciyken kuzeninin davetiyesi aracılığıyla kendini hawking gibi dayıların yer aldığı konferansta bulur ve ilgisini daha da çekecek teoremlerin yaratıcıları ile kendini söyleşirken bulur. iptidai bir teorisyendir. fiziğin zamanın içerisinde yer alan bir döngüden ibaret olduğu savını destekler ve bu sebeple kozmonolojiyi de evrimselleşme kıstası ile ele alır. newton ve kuantun fiziğini deneysel örneklem manasında çığır açıcı bulurken, bu teoremlerin zaman ve uzay-denkleme uygulanamayışı konusunda eleştirir ve bunları çürütür. nihayetinde klasikçilere kendini fazla kaptırmayan bir tarafı vardır, özgün ve çalışkandır. üç beş yılda bir, bakın bakın size ne anlatacağım tadında meslektaşlarını önce kahkalara boğup yine ne saçmalıyor dedirtip sonra da dumura uğratan makaleler yayımlar.
 • türkçeye çevrilimiş diğer kitapları:

  time reborn: from the crisis in physics to the future of the universe (zamanın yeniden doğuşu fizikteki krizden evrenin geleceğine, tübitak, 2017)

  zamanın yeniden doğuşu - lee smolin (kitapyurdu)

  the trouble with physics(fiziğin krizi, alfa yayınları, 2018)

  fiziğin krizi - lee smolin (kitapyurdu)