• filmlerde ayila bayila izledigimiz onlarca oyuncuyu sinemaya kazandirdigi icin sevgi ve saygiyla andigim insan. 1982'de 81 yasindayken (dogum tarihini bulup gonderen ilk 4 kisiye hyman roth action figure'u yollayacagim) aramizdan (bizden biriydi) ayrilmistir. cassandra geçidi'nden sonra al pacino'yla and justice for all adli kiytirik filmde oynamisligi da vardir.

godfather 2'de (eski) ogrencisi al pacino'nun israri sonucu oynamis. ama bu israr yeterli olmamis olacak ki bir de francis ford coppola'nin babasi carmine coppola'yla gorusmus. neden coppola'nin kendisi degil de babasi diye dusunmeden edemedim. acaba aralarinda soyle bir diyalog gecmis olabilir mi ?..

- lee: carmine ne acayip bi ismin var senin ya, ama konu o diil. bilirsin yillarin hocasiyim, tokadimi yemeyen oyuncu yok. gun geldi robert'i derse almadim, alfredo'yu* tek ayakta beklettim, marlon'u disipline verdim. gecen alfredo aradi, -hocam hyman roth rolu icin 95 yasinda adam ariyoruz bi turlu bulamadik. coppola "bi arastir bakalim, unutma seni ben unlu yaptim. gelirken de bi paket puro al, sigarayi birakiyorum." dedi. benim de aklima hemen sen geldin. hep derdin ya teori teori nereye kadar, soyle bi kamera yuzu goremedik diye, al sana firsat. oyle repliklerini ezberlemene de gerek yok. agir abi takilir, yavas konusursun. unuttugun yerlerde biri fislar, seyirci hayatta cakmaz. allah bilir oscar'a bile aday olursun. laf aramizda de niro diye bi cocugu getirmis coppola, yeni starimi buldum diye dolasiyomus. herif de gaza geldi, kesin alirim bu rolle oscar'i diyo. ben de sana bi danisayim dedim carmine, ne dersin becerebilir mi senin ford bu isi?

- carmine: sen ne diyon yaw, anasini bile siker. duymadin mi ilk filmle oscarlarin amina koydu. bu sefer de en iyi filmi alir kesin. alirsa en iyi film dalinda oscar alan ilk ve tek devam filmi olacak biliyon mu? muziklerini de ben yaptim soylemesi ayip. bi de nino rota diye bi amator var ama onu paso fotokopiye yolluyom notalari temize cektiriyo. film ve muzik oscarlari garanti yani. sana da en iyi yardimciyi verirler belki, usta musta ayagina.
  • the godfather part 2'da hayatımda gördüğüm en iyi oyunculuğu sergilemiş olabilir.
  • "animal exercise" ile oyunculara metod öğretmiştir. karakterinin hayvanını bulur ve ona bürünürsün...
  • şu sahnede öğrencisi al pacinoya oyunculuk dersi veren muthiş bir oyunculuk sergilemiştir.

hyman roth
  • marilyn monroe vasiyetinde kişisel eşyalarını kendi (marilyn'in) arkadaşları arasında paylaştırması için her şeyinin lee strasberg'e teslim edilmesini istemiş. ama bu lee de onları yıllarca garajında tuttuğu gibi ardından bütün eşyaları açık artırmaya çıkarmayı tercih etmiş.

böyle de bir adamdır
  • and justice for all filminde al pacino'nun bunak dedesini oynamıştır.
hesabın var mı? giriş yap