şükela:  tümü | bugün
  • online judge ozelligiyle coding mulakatlarina hazirlanan gencleri 100 kusur sorusuyla bekliyor. http://leetcode.com/onlinejudge

kotu ozellikleri var:

- login istiyor, login olunca da bu sefer cozumlerinizi kaydetmiyor. (sadece cozduyseniz bi yesil isik yakiyor f5 cekince gorulen hepsi o).
    - yanlislikla back tusuna basarsaniz bi linke falan tiklarsaniz kodunuz gitti sictiniz bb.
    - bazi sorularda input ve output constraintleri oldukca eksik, fakat gelen ve expected inputu gordugunuz icin oradan cikarabiliyosunuz.
    - cozumunuzun calismasi icin verilen sure cok dusuk, hatta o kadar dusuk ki bi soruda (javayla cozerken) hicbisey yazmadan return null; yapinca bile timeout yedim.
    - zorluk seviyesi yeterli degil, baska kaynaklara calisilmasi gerek

iyi ozellikleri:
    - sorular topcoder'in ilk 2 soru kadar zor, yani kolay
    - epey eliniz kod yazmaya alisiyor
    - cozumlere runtime timeout olmasi iyi, verimli cozumu aramaya itiyor sizi
  • silikon vadisinde mühendis olarak iş arıyorsunuz, leetcode' daki soruları çözmeden iş bulamazsanız. tabiki bu dediğim herhangi bir şirketin istediği bir konuda çok çok aranan bir adam değilseniz. silikon vadisinin için tabiri caizse öss' si gibidir. oturur 2-3 ay bu sorulara hazırlanırsınız ve sonunda işe girersiniz.
  • easy bir leetcode sorusu moral verebilecekken hard bir leetcode sorusu depresyona sokabilir. yalnız, easy soru 99.9% ihtimalle sorulmaz. rivayete göre iyi silikon vadisi firmaları (bkz: gfama) hard medium/easy hard sorar genel olarak.

istisnalar tabii ki vardır. zaman yatırımı tavsiyesi değildir.
  • genel anlamda mediumlarin yarisini cozebiliyorsaniz, kodla mulakat yapan yerlerin yarisina girebilirsiniz demektir.
  • medium seviyelerin cogunu cozebildigim site. ama mulakatlarda kabul almak icin sadece cozebilmek degil, efficient ve zorlanmadan cozmeniz gerekiyor. girdigim 2-3 mulakatta butun sorulari cozebilmeme ragmen, iki mulakatta zar zor cozdugum icin google ve yelp'ten research scientist internship pozisyonuna kabul alamistim. yelp lokasyondan kaynakli da olabilir. bilemiyorum.

ama bilgisayar muhendisiyseniz burdaki sorulari iyice cozun.
  • vay anasini arkadaslar, sadece 5 tane entry var leetcode ile alakali. birisi bana ait.

hic mi kimsenin algoritma derdi yok su eksi sozluk denen ortamda?

neyse, 6.5 saat sonra coding contest olan websitesi, her pazar 5.30da yapiyorlar tr saati ile. genelde 3/4 soru cozebiliyorum.

google vs gibi bir yer dusunuyorsaniz yetmez bu level. her soruyu catir catir cozmek gerekiyor ki bir kez reject yedim google'dan. phone interview'lardan birisinde zor soru sordu interviewer. demekki daha cok calismam lazim.

tanim: muhtesem algoritma sitesi
  • google için phone interview'i geçip, on site interview'e çağrılınca recruiter arkadaş burdan medium/hard sorulara çalışmamı tavsiye etti. daha sonra linkedin'de gözümü karartıp google'da çalışan random bir türk arkadaşa durumumu açıklayan bir mesaj attığımda da yine burdaki medium soruları rahatlıkla çözebilecek seviyede olmamı tavsiye etti.

sorular başlangıça oldukça zor geldi bana. easy seviyesinde bile çözemediklerim, çözsem bile diğer çözenler arasında efficiency açısından oldukça gerilerde kaldığım durumları çok yaşadım.

ancak zamanla mantığının aynı üniversite sınavına çalışmak gibi olduğunu farkettim. belirli soru tiplerinde belirli çözüm yöntemleri var. siz kastırıp başka başka yöntemlerden çözseniz bile çok büyük ihtimalle efficiency açısından çok gerilerde kalıyorsunuz.

medium ve hard seviyelerde çoğu soru için recursive çözümler uygulamak gerekiyor. saatlerce kafa patlatarak bulduğunuz çözümün başka biri tarafından 2-3 satır ile recursive yöntemle basitçe çözüldüğünü görmek de insanın moralini bozuyor açıkçası.

ancak ben ilk entry'deki yorumun aksine sorularının benzer tipteki sitelere göre daha zor olduğunu düşünüyorum. burda medium olarak etiketlenmiş bir çok soruyu başka yerlerde hard seviyesinde görebilirsiniz.