şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: gemikonağı)
 • http://www.lefke.edu.tr/ sayfasindan erisilebilir.
 • pastoral.
  kıbrıs'ın kuzeyi zaten ıssız, lefke daha da, üniversitesinde ise bunun derecesi artık tahayyül edilemez. çok sevimli ve artistik dokular taşımasına rağmen; çok az öğrenci olması ve bunların birbirini en ücrasına kadar tanıması..
  tüm permütasyon hesaplarının tükendiği; bir öğrencinin diğeriyle, falanca hocanın filanca idareciyle en az yüz kere küsüp barıştığı bir başka dünya.
  elinde avucunda hikayesi olan bir yazı erbabı en güzel eserini bu okulun bahçesinde kaleme alabilir. fakat her zaman aksi ihtimal de mevcuttur. selamsız bandosu'nda her türlü meziyetine rağmen alkolle tanıştığı an insanlığından çıkan orkestra şefinin sıkıntısını yaşayabilirsiniz..
  sanki o topraklara bırakıldığınız gibi kalacağınızı önceden kabul eden okul idaresi, en fiyakalısından bir posta merkezi kurmuştur. e-mail'in, msn'in tek parti iktidarıyla kasıp kavurduğu şu günlerde bir ters manyel.
  vaadettiği birkaç şeyden biri olan çayırı çimeni dijital aleme motivasyon sağlamak için fazla lükstür. bu okulda mektup yazılır.. belki dünyada bu kadar mektup yazılan tek okuldur*.
  iyi mektup için çok okumak gerekebilir. okul bünyesindeki ertuğrul apakan kütüphanesi güzel ve büyük. hayli zengin bir kitaplıktır; ihtimal, apakan büyükelçiyken bir kaynak yaratmış ve karşılığında buraya onun ismi verilmiş.
  bu sözlükte neyse odur bir yerde. neredeyse her yıla ait entry'si yok. bazı seneler kuç uçmamış kervan geçmemiş.
  bahar şenlikleri orta sahadan gol gibidir. üniversite dışından insan belki de sadece bu şenlikler esnasında gelir. farklı bir yüz, başka bir ses gelir..
  arabası olmayan bir hiperaktif için ölümdür bu okul. servisler vardır, evet. ama bunun saati emniyetinde bir gezme çekmez canınız. çok uzakta olduğunuz için adada okuyan diğer öğrencilerle de bağınız kopuktur.
  "yedi ve komşularıııı..." diye bağıran adama rulette sıfırın mesafesi kalır her yer..
  hicran doluysa içiniz, yandınız.
  un elenmiş, elek görev bölgesine dönmüşse cennettesiniz.. daü'nün müziği buena vista ise, lau'nun bebel gilberto'dur. zamanınız isviçre bankalarına yatırılacak miktarda fazlaysa bunun müziğiyle unutulmaz anlar yaşanabilir.. geçirdiğiniz her gün ömrünüze doksan artı üç, dört beş olarak yansıyacaktır.
  tabi bölgenin sessiz ve kimsesizliğinden bahsederken cyprus mines corporation'un sülalesini anmadan geçemeyiz. 1913'te okula yakın gemikonağı'nda faaliyete başlayan cmc, pisliğini temizlemeden çekip gitmiş, bölgede kanser dahil birçok hastalığa sebep olmuştur. ahireti en çok bunlar için diliyoruz..
  aşk nasıl yaşanır? doğu bloku memleketlerde nasıl yaşanırsa öyle. herkesin herşeyi bileceği bir diyarda memnu manasız kalır. evlilik çıkmaktan daha avantajlı ve kolaydır..
  kızlar güzeldir ama biraz solgun. erkekler kendilerini çaresiz hisseder, en iyi arkadaşları cep telefonları. en sevdikleri roman telefon rehberleri..
  bir atm vardır ama para da anlamsız..
  en yakın köye de uzak. kışın kardan kapanan yollar dünyadan başka bir yere bırakırmış okul ve kale karışımı harabeyi.
  lau de biraz böyle..
  yalnız her mevsim kapalı yolları, kar yağmadan...
 • iletişim sayfası 404 not found hatası veren ve genel olarak opera'da sıçan bir web sayfasına sahip üniversite.
 • çalışanları tarafından girişine "bu işyerinde grev vardır"pankartı asılan ilim irfan yuvası
 • sınav zamanı grev yapılması ve bu sınavların telafi haklarının yapılmasının engellenmesi ne kadar ahlak ile bağdaşan bir harekettir?
  lefke avrupa üniversitesi bir vakıf üniversitesidir yani para ile eğitim veren bir üniversitedir.şayet bir öğrenci grev nedeniyle sınava giremez ve o karışıklık arasında o dersten kalırsa ödeyeceği para yaklaşık 300 dolardır okulun büyük bir çoğunluğu burslu eğitim görmektedir.öğretmen,asker ve polis çocukları.
  bu öğrenciler bursları gittiği takdirde ödeyecekleri para iki katına çıkmaktadır.sevgili sendikalı hocalarımıza soruyoruz; burası özel üniversite bu öğrencilerin paralarını siz mi ödeyeceksiniz? elinizi vicdanınıza koyun ve öyle karar veriniz.

  işten çıkarılmış öğretim görevlilerinin bazılarının öğrencilere "sınavlara girerseniz sizi yakarım" tarzındaki yaklaşımlarının hukuk ile ne kadar bağdaştığı tartışılır bir konudur.
 • bilgisayar lablarında internete girilemeyen üniversite.
 • 12 mart 2009 tarihinde 300 kadar öğrencisi bina bina gezmiş ve doların aşırı yükselmesine, kıbrıstaki diğer üniversitelerin okul/yurt ücretlerinde indirim yapmasına ve/veya türk lirasına geçmiş olmasına rağmen okul/yurt ücretlerinde herhangi bir değişiklik yapmamış olmasını protesto etmiş üniversite.

  öğrenciler yeni yapılan student affairs center binası önünde toplanmış, oturma eylemi gerçekleştirmiştir, bir süre sonra rektörün makam aracının geldiğini görünce aracın yolunu kesmiştir. rektörün araçta olmadığı fark edilince yol kesme eylemi sonlandırılmıştır. protesto gösterilerine müdahale etmemekle birlikte kampüs içerisinde polisler de toplu halde bekledi.

  atılan sloganlar ve taşınan dövizler arasında :

  - "hamdolsun kriz laü'ye de uğramamış mış"
  -"one minute! $ 1.80"
  -"üniver$ite değil üniversite istiyoruz"
  -"dolar 1.45'e sabitlenene kadar derslere hayır"
  -"geleceğimiz dolar kuruna endekslenemez"

  vardı.

  aynı grup ertesi gün (13 mart 2009) tarihinde saat 12:00 (tsi)'de buluşmak amacı ile sözleşmiş ve aynı gün dersleri boykot edeceğini açıklamıştır.

  not: hiç ummasam da birlikte üniversite yönetiminin açıklaması olursa yine paylaşırım.
  not2: bu metnin türkçesi neden bu kadar saçma ben de anlayamadım.
 • 12 mart 2009 tarihli eylemin fotoğraflarına http://picasaweb.google.com/…uru/12?feat=directlink adresinden ulaşılabilir.
 • dolar kurunun 1.70tl den sabitlenmesinden sonra 18 mart 2009da da yürüyüş gerçekleştirilmiştir. yürüyüşlerin devamının geleceği düşünülüyor.