• musculus quadriceps femoris ve musculus rectus femoris kaslarını "çekici" çalıştırmak için kullanılan çalışma yöntemidir.

itici ve çekici kasların çalışma formları farklılık gösterir. örneğin bir squad da quadriceps kaslarını çalıştırıyordur ama itici kas gruplarına hitap eder o çalışma.
    alt bacak üst bacak- ön ve arka grup kasları derken tabii ki elli çeşit çalışma şekli vardır.

bu çalışmalar her zaman body building amaçlı değildir. artık her spor branşında ağırlık antrenmanları yani dolayısıyle fizik kuvvet ön plandadır. işte bu yüzden leg extension kendine has ve başlı başına bir çalışmadır. antrenmanın niteliğine göre çabuk kuvvet, genel kuvvet, maximal kuvvet, kuvvette devamlılık veya "dayanıklılık" için kullanılmaktadır.
  • afedersiniz özellikle regl döneminde yapıldığında sarhoş gibi olmaya ve dizlerin zonklamasına neden olan hareket.
  • spor salonundaki tek korkunçlu aletim.. diger herseyde15x4 yapan ben bu alette 10x2 yi zor görüyorum. o nasıl bir yanmadır yarabbi. bacağımın üst kısmı cayır cayır.
  • scott curlun bacak için olanı sayılır.nasıl scott curl kolun ön kısmındaki bicepsleri boyuna geliştiriyorsa bu hareket de quadriceps kaslarının boyunu uzatır.leg press le tamamlayıcıdırlar birbirlerini.leg extension uzatır,press içini doldurur.
  • bacak yakan hareket.
    ama o yanmanın verdiği tuhaf bir zevk de vardır.
  • quadriceps’i gerçekten çok iyi çalıştıran hareket. diz kapağınızda bir sorun yaşıyorsanız bunun sebebi ağırlığı en tepe noktaya kadar kaldırıp dizleri kilitlemenizdendir. halbuki bu noktaya birkaç derece açı kalacak kadar kaldırdanız yeterlidir. bu hareketi geliştirmenin en kolay yolu da artan piramit şeklinde çalışmak. misal bir hafta 90kgx10 100kgx10 110kgx10 120kgx10 şeklinde 4 set çalıştıktan sonra ertesi hafta başlangıç noktanızı 100 kg yapıp 110, 120, 130 ilerleyerek şansınızı deneyebilirsiniz. ayrıca çift bacak çalışmanın hemen üstüne tek bacaklarla super set yapmak da ilerleyebilmek için iyi bir yöntem.
  • içlerinde en kolay bulduğum. asıl pislik shoulder machine...
  • emme basma tulumba gibi sallanmaya müsait bir egzersiz olunca, yine ülkemizde ağır çalıştığını sanmak suretiyle yanlış uygulanan quadriceps egzersizi.
    leg extension adı verilen özel makinede uygulanır. oturma platformuna,vücut arka döşemeye sıkıca yaslanarak, yanlardaki el tutamaklarından iki elile tutularak oturulur. ayaklar, makinenin ön kısmında bulunan özel cihazın alt kısmına, ayak burunları yukarıya bakacak şekilde yerleştirilir. vücut dikliğini koruyarak, nefes vermek suretiyle, bacaklar düzelinceye kadar,ağırlık plakaları yukarıya doğru kaldırılır. dizler tamamen kilitlenince birkaç saniye bu pozisyonda beklenir ve sonra nefes vermek suretiyle,başlangıç durumuna yavaşça gelinir. dikkat edilmesi gereken husus; hareketin hızlı ve darbeli yapılmaması ve gövdenin sabit tutulmasıdır.
  • t : quadriceps egzersizi.
    çalışmaktan en keyif aldığım haraket sanırım bu. muazzam izole ediyor quadricepsleri. tek sıkıntısı artık makinede daha ağır çalışacak ağırlığın kalmaması (bkz: swh)
    püf nokta olarak gözlemlerim neticesinde gymler de bu hareketin negatifine önem verilmiyor. hızlı hızlı indirmek yerine kontrollü iniş çok daha verimli olacaktır.
  • leg press ya da leg curl makinasında hiç zorlanmıyorum ama bu extension makinası resmen canımı alıyor nedir yani bu neden böyle zorluyor bacaklarımın ön üst kaslarını?

resmen boş kilo ile çalışıyorum 5-6 tekrar bacaklarımı yakıyor mahvediyor.
hesabın var mı? giriş yap