şükela:  tümü | bugün
 • italyan siyasi hayatinin ayrilikci partisi. 1984'de umberto bossi tarafindan lega lombarda adiyla kuruldu. 1987'de bossi'nin parlamento'ya girmesinin ardindan, 1991'de kuzey italya'nin diger bolgelerinin benzer partileriyle birleserek "lega nord" adini aldi. kurulusda temel olarak karsi ciktigi konu kuzey italya'nin uretip guney italya'nin tuketmesine sebep olan vergi sistemi ve bundan bolca nasiplenen mafya iken is kuzeyin ayrilmasina kadar geldi. sadece kuzeyin oylari (buyuk cogunlugunu alsa dahi) partiye boyle bir gucu asla getiremeyeceginden; su anda lega nord, italya'nin 21 bolgesinin ic islerinde bagimsiz olacagi, kendi parasini kendine kullanip, kendi dilini konusacagi abd benzeri bir federatif sistem istemektedir. elbette boyle bir olayin gerceklesmesi lombardiya'yi isvicre kivamina getirecekken, sicilya ekonomik anlamda magripli kuzenleriyle ayni lige girecektir.
 • turkce meali kuzey birligi olan bir italyan siyasi olusumu. parti logosunda elinde kilic kalkanla takilan bir eleman vardir. milano ya bagli butun koylere kasabalara uzerinde islam yesili rengiyle yazilmis padania ya ozgurluk afisleri asarlar. bunla tatmin olmayanlar icin ise gene o ayni igrenc renkle yazilmis hirsiz roma ya karsiyiz padania kalbimiz seninle lezzetinde afisleride mevcuttur. isin en mide kaldiran yani ise guney italyalilara karsi irkci takilan bu parti fanlarinin zamaninda guneyden kuzeye gocmus ailelerin mensuplari olmasidir. bu adamlarla bir iki cift laf edin, gecmisini kurcalayin her 10 vakanin 8 inde annesinin kütügünün napoli de, babasinin kütügünün sicilya da oldugu anlasilacaktir. insana daha da yuh dedirten bir olay ise parti baskani olan ve kirtlaaandan ögüre bögüre konusan tonton umberto nun kendine gelin diye sectigi hatunun has kan sicilyali olmasidir.
 • naga lord olarak okumak icin dyslexia hastasi olmak gerekmeyen kelimeler butunu.
 • kurulus yillarinda soylemleri butun ulke icin hayirli sayildigindan (yeni vergi duzenlemesi vs.) ulke capinda %20 civarinda oy toplamis partidir. lakin zamanla isi fasistlige vurarak sacmaladikca sacmalamis, bu yol uzerinde kendisine oldukca fasizan bir taban edinmistir. mensuplari sirasiyla avrupa birligi disi yabancilardan, avrupa birligi ici yabancilardan ve roma'dan asagida kalan tum italyanlardan nefret ederler. avrupa'da yukselen milliyetcilik akimi dogrultusunda oylarini arttirmasindan endise edilse de avrupa parlamentosu secimlerinde korkulan basa gelmemistir.
  bunu alan bunu da aldi:
  (bkz: alleanza nazionale)
 • son olarak milano nun belli basli koselerindeki reklam panolarina "turkiye avrupa birligindemi, almiyim kalsin" tadinda ilanlar vermis parti.

  bilen bilir bir aralar istanbulda varlik gostermis kmp adinda yerel bir kanal vardi. iste ayni bu kanali andiran tele padania adinda igrenclikten nasibini fazlasiyla almis bir tv istasyonu vardir bu partinin. "ne yani istanbul'un bi parcasi avrupada diye butun bu turkleri avrupayami alacaz, yani hiristiyan ruslara hayir musluman turklere evet, oylemi? hadi bakalim allah sonumuzu hayir etsin" formatinda politik yorumlar yaparlar. arada sirada ise 'italyan sokaklarindan arap manzaralari' konulu cekimler yapip, " evet simdide milano cami meydanina, ay pardon duomo meydanina baglandik, ve simdide.. " ayarinda afedersiniz insanlarin bagarsaklarini gotunden sictiran espriler yaparlar. tiksinctirler.
 • 2006 seçimleri için "biz aileye önem veriyoruz..homoseksüel evliliğine hayır!" şeklinde afişler astırıp oy toplama peşinde olan italyan faşist partisi.
 • "gocmenler disari" seklinde afislerinin de etrafta asili oldugu, inanilmazi guc ama gercek olusum. fasizanligin bu kadari!
 • anlamı kuzey ligi olan italyan ayrılıkçı ve ırkçı parti. had safhada rasist olan parti, güney italya'nın kültür ve ekonomik anlamda kuzeyi dibe çektiğini düşünürek italya'nın zengin kuzeyinin roma sınır olmak üzere fakir güneyden ayrılmasını savunur.
 • avrupa parlamentosu seçimlerinde 3 milyonun üzerinde italyanın oyunu alarak %10'u aşkın oy oranına sahip olmuş parti. hatta italya'nın kuzeyinde %25'i gördükleri yerler var. tabi bu korkunç ırkçı abilerimizin en önemli argümanlarından birinin türkiye karşıtlığı olduğunu söylememize gerek yok herhalde. sonucun vehameti de ayrıca uzun uzun tartışılması gereken bir konu.
 • italyan kuzey ayrılıkçısı parti. ama ayrılmak isteme sebebi yıllardır bu topraklarda görmüş olduğumuz denge üzerine kurulmamış. eta, bask, ira, katalan vs örnekleri verilen ülkemizde bu hareketin örnek verilememesi ilginç değil mi? veya bu topraklardan benzer bir akım çıkmaması? yoksa çıktığı anda cadı avı başlayacağından mı?

  batı yakasında bu fikrin dillendirilme ihtimalini uzak görmüyorum.