• kasımda çıkması beklenen blind guardian albümüdür.
  • umarım son albümü olan beyond the red mirror gibi olmaz dediğim albüm.şarkılar kötü değildi ancak blind guardian tarzında da değildi pek fazla.orkestrayla daha önce wheel of time yapabilmişsin ve üzerine koyacak potansiyelde bir grupsun.bu nedenle bu albümden beklentim yüksek.ayrıca paylaştıkları albüm kapağını da beğendim.
  • fantastik edebiyat yazarı markus heitz'ın "die dunklen lande" isimli eserinden esinlenerek ortaya çıkmış olan albümdür.
    daha fazlası için:
    https://youtu.be/z5381lbjmi8
  • yayınlandığında günüme neşe katacak blind guardian albümüdür. şarkıların güzel veya kötü olmasından bağımsız olarak bu yüzden kıymetlidir.
  • neredeyse 20 yıllık çalışma ve özverinin ismi olan bu albüm 8 kasımda çıkacak. hansi ve andre'nin uzun yıllar üzerinde çalıştığı bu albümü nihayetinde bizde dinleyebileceğiz. zaman azaldıkça heyecanım artıyor. youtube'da ilgili videoları izledikçe o dünyanın içine giriyor insan ister istemez ve ne kadar üzerinde titizlikle çalışıldığı belli oluyor. kitabı okumadım daha doğrusu türkçeye çevrilmedi diye biliyorum.

öyle ki metal tarihinin en iddialı projelerinden biri olacağına söz vermiş grup bir röportajında. bana da öyle geliyor açıkçası, rock/metal gruplarının orkestralarla yaptığı işbirliklerinin ayrı bir yeri olmuştur bende ama bu çok daha başka bir konsept olduğu için kesinlikle çok farklı olacak. merakla bekliyorum.

albüm parça içeriği ise şu şekilde;

1 - 1618 ouverture
    2 - the gathering
    3 - war feeds war
    4 - comets and prophecies
    5 - dark cloud's rising
    6 - the ritual
    7 - in the underworld
    8 - a secret society
    9 - the great ordeal
    10 - bez
    11 - in the red dwarf's tower
    12 - into the battle
    13 - treason
    14 - between the realms
    15 - point of no return
    16 - the white horseman
    17 - nephilim
    18 - trial and coronation
    19 - harvester of souls
    20 - conquest ıs over
    21 - this storm
    22 - the great assault
    23 - beyond the wall
    24 - a new beginning
  • lord of the rings filmlerinin muzigini yapmaya talipti hansi agabey o zamanlar ve kabul edilmeyince ciddi ciddi uzulmustu, pesindeki kitleler de isyan bayragini acmisti diye hatirliyorum. vay amk neredeyse 20 sene olmus, neyse...

ıste bu albumle lord of the rings serisinin muziklerinin hansi abiye emanet edilmemis olmalarinin ne kadar dogru bir karar oldugunu goruyoruz.

metal muzige klasik orkestrasyonu entegre etmek suphesiz zor bir is ve hansi abi bu mevzuda oldukca basarili bir insan ama klasik muzik tabanli saf orkestral bir hadise oyle herkesin harci degil malesef.

dinlemek isteyene sabirlar, sevenlerine ise mutluluklar diliyorum.
  • interlude'lu versiyonu dinlenmesi gereken, birçok hazineye ev sahipliği yapan ve kendini tekrar tekrar dinlettirecek bir blind guardian albümü.
  • müzikal açıdan bomboş bir blind guardian albümü. evet orta dünya'cılar, linç edebilirsiniz.
  • müzikal açıdan dopdolu bir blind guardian albümü. evet, düz dünya'cılar, linç edebilirsiniz.
  • çok güzel olmuş bir daha yapmayın.

şaka bi yana çıkmadan önce tahminimi yazmıştım: (bkz: #95179275)

iki sene sonra ilk defa albümü dinledim ve sanırım haklı çıktım gibi.

beni en çok şaşırtan harvester of souls isimli şarkının, 2015 albümlerinden at the edge of time'ın aynısı olması oldu. sözleri değiştirip bu albüme koymuşlar. e abicim hani 20 yıllık çalışmaydı, hani en hype olaylardan biriydi, hani çok iddialı bir albümdü. içini dolduramamışsınız bile eski albümden parça atmışsınız içeri.

bi de şu şarkı aralarındaki o narration'lar aşırı cringy. çocuk piyesi gibi. şarkılar zaten vasat bi de aralarda bir dakika boyunca saçma sapan konuşmaları dinlerken alt - f4 atasım geldi.

neyse sonuçta bir kere dinledik bitti kader ikincisinden korusun. encyclopaedia metallum'da biri 100 üzerinden 0 vermiş ona bayağı güldüm o ayrı. umarım bizim elemanlarda orkestral morkestral heveslerini atmışlardır üzerinden zaten etkileri vb itibariyle kimsenin umrunda olmuş bir albüm gibi de görünmüyor.
hesabın var mı? giriş yap