şükela:  tümü | bugün
 • legatus, roma ordusu'nda görevli olan ve modern ordulardaki general rütbesine karşılık gelen askeri unvan.

  senatoryal bir derece olarak, dux rütbesinden bir üst dereceydi ve tüm askeri tribünlerin üzerinde bir mevkiye sahipti. bir ordunun özgür bir biçimde dux ya da eyalet valisi tarafından komuta edilebilmesi emrini verebilmek için, legatus praetoryan derecesinde ya da daha yukarı bir mevkide olmak zorundaydı; bir legatus'un etrafında propraetoryan imperium'lar (legatus propraetore) denilen legatus adayları bulunabilirdi. legatus, savaşın sonunda elde edilen ganimetin büyük bir kısmını kendine alır ve böylece en kazançlı çıkan kişi olurdu.

  legatus görevini yerine getiren kişiler roma'nın senatoryal sınıfından seçilirdi. iki ana pozisyon mevcuttu; legatus legionis, roma'nın seçkin lejyon'larından birisinin komutasına verildiği eski-praetor[1], ve legatus propraetor, roma eyaletlerinde praetor'a ait magisteryal güçle donatılmış vali olarak görev yapan ve bazı nedenlerle emrine dört ve daha fazla lejyonun komutasının verildiği bir eski-konsül.

  bu derece aynı zamanda tüm lejyonların komutasını da kapsayan bir rütbeydi ve genellile bizzat imparator tarafından atama yapılırdı. bu rütbe için seçilen kişi eski bir tribün olurdu ve en az 3 ya da 4 yıllık komuta deneyim aranırdı. sadece bir tane lejyona sahip eyaletlerde, legatus aynı zamanda eyalet valisi görevini de üstlenirdi ancak birden çok lejyona sahip eyaletlerde, her lejyona bir legatus komuta eder ve eyalet valisi tüm lejyonlar üzerinde tam bir komuta yetkisi taşırdı.

  kaynak: wikipedia
 • endustriyel ve gotik (ikisi birlesik olsa olur) plak sirketi.. isvicre dogumlu.. genellikle amerika/brezilya ve isvicre'li muzisyenlerle calisiyorlar.. bizim roman star'lari buraya gondermek istiyorum..

  http://www.legatusrecords.net/
 • latincede vekil demektir. çoğulu legatidir. eski roma'da, milattan önce 2. ve 1. yüzyıllarda eyalet vali yardımcısı olarak görev yaparlardı. lejyonlara komutan olarak atama uygulamasını milattan önce 1. yüzyılın ikinci yarısında julius caesar başlatmıştır. imparator gaius iulius caesar octavianus döneminde bu uygulama gelenekselleşmiştir.

  bunun dışında roma senatosunun yabancı ülkelere yolladığı elçilere dendiği gibi, o ülkelerden gelen elçilere de denmiştir. ortaçağda ise papalığın özel vekillerinin adı olmuştur.
 • benimdir bu. :)
 • spartacusglaber yavsagi bir legatusdur