şükela:  tümü | bugün
  • yok artık infected mushroom.
    metalci kafasıyla elektronik müzik dinleyen ve artık neye saracağını şaşırmış son dönem idm dinleyicileri için yapılmış hoş bir musıki.
    bulunmuyor öyle her yerde, oluyor deva her derde.
  • (bkz: shwarma)
  • track listesi

1. poquito mas
    2. sa'eed
    3. end of the road
    4. smashing the opponent *featuring jonathan davis (korn)
    5. can't stop
    6. herbert the pervert
    7. killing time *featuring perry farrell (jane's addiction)
    8. project 100
    9. franks
    10. slowly
    11. legend of the black shawarma

şeklinde olan infected mushroom albümü... daha yayınlanmadı eylül ortasında yayınlanmasını bekliyoruz...
  • infected mushroom ile goa trance/psychedelic trance i aynı cümle içinde anmamamız gerektiğini kanıtlayan son albüm. duvdev bi sus artık!
  • (bkz: #16846403)
    burada çok güzel ifade edilmiş zaten; ama yazmadan durulacak gibi değil.
    albüm hakkında göze çarpan ilk şey seslerin çok katmanlı oluşu. çok incelikli bir şekilde örülerek çoğalması ve sonuca ulaşması. dolayısıyla tüm şarkıların beklenmedik, şaşırtan seslerle ve değişim noktalarıyla dolu olması.
    teknik terim kullanmak gerekirse infected mushroom (vicious delicious'ta olduğu gibi) içimdeki metalsevere de, senfoni dinleyicisine de, hatta nintendo aşkına da hitap etmiştir ulan.
    dinlerken zevkten delirten albümdür.
  • şarkının sözcükleri:

take one look at yourself, and realize
    life's been treating you nice, better be wise
    and enjoy your moments.
    take one look at yourself, into your eyes.
    how you treated your life, wasn't too wise.
    cause it's getting closer.
  • serde yaratıcılık var anlıyorum da ''vicious delicious gibi bir albümün üzerine bir şeyler koyabilmek sıkar biraz'' diyordum, nasıl becerebildilerse yine fazlasını bıraktılar.
    poquito mas, slowly ve killing time gibi parçaları bu adamlardan beklemek hakkımızdı da legend of the black shawarma ve sa'eed için aynı şeyi söylemek güç. özellikle albümün isim parçası, müzikal anlamda işin sonu olmuş. nakarattaki çiftetelli arkasına gelen piyano partisyonu, vokallerin tatlılığı, üzerine bir de 6. dakikada giren gitar, tüm albümün önüne geçecek kadar harika yapmış parçayı.
    franks gibi eskilere ait bir lezzeti bu albümde bulmak da tuhaf aslında. isteseler hala en acayip goa ucubeliklerini yapabileceklerini göstermeleri, benim gibi eski kafalıları da düşünüp, araya böyle güzellikler almaları şukela. bayadır tribal playlistlere eklenebilecek, bu denli agresif bir parça yaratmamışlardı. (geçen albümde, change the formality ve before belki biraz)
    bunlara ek olarak project 100 diye bir hadise var ki, onu nereye koyacağımı şaşırdım; enterasan diyebiliyorum sadece. belki bu albüm, legend of the black shawarma, sa'eed, herbert the pervent, can't stop yada smashing the opponent (biri şu adamlara klip çekmeyi öğretsin, hiç olmazsa dom and nic kardeşlerle bi tanıştırsın artık) ile gazlanacak ama bende franks ve project 100 ile hatırlanacağı kesinleşti.

ha bir de end of the rood biraz gereksiz gibi olmuş, playlistten parça sildirmeselerdi keşke.
  • daha bugün öğle yemeğinde shawarma yemiş biri olarak bana infected mushroom'un şakasından başka bir şey değildir. bayram hediyesi gibi albüm. gözlerim yaşardı gece gece.
  • indirdikten sonra açmak üzereyken deli gibi heyecanlandığım; elimin titremesinden dolayı çift tıklayamadığım harikulade infected mushroom albümü. nabız arttırıcı ve tansiyon yükseltici etkilere sahip.
  • elektronik muzigin kilometre ta$larindan olan infected mushroom'un bombadan hallice kivamdaki son uzuncalari.

infected mushroom'un ne denli ozel ve onemli bir grup oldugu ortada... sevenleri, ekibin urettigi muzigin orijinal ve oncu oldugunu her daim vurgularlar. gercekten de, 90'larda israil topraklarinda yukselen psychedelic trance akimindan etkilenerek muzik yapmaya ba$layan bu "mektepli" ikili, goa-psy trance temelli bir soundla giri$tikleri bu macerada, akan senelerle beraber bu muzigin cekirdek olarak kullanildigi normlarin uzerine kendi muzikal yansimalarini serpi$tirerek ortaya birbirinden iyi ve ozgun albumler koymayi ba$ardilar. asla belli bir tarza sokulamayacak $arkilara imza atan, belki de cogu tarzdan yardim alan, buna mukabil olarak da "underground" psytrance kitlesi tarafindan da "populer" bulunarak aforoz edilen infected mushroom, bana nedense "meyve veren agac ta$lanir" dusturu uzerinden, metallica'nin saclarini kestirip metalin daha iliman sularina kulac atmaya ba$ladigi donemlerde kendilerine atilan ele$tiri oklarini hatirlatiyor. yani $u oz olarak; sen, mukemmel bir muzige eskimi$ ve kohne muzikal paradigmalarindan baktigindan kelli, cahilce ve cocukca bir aktivistlik enerjisiyle camurlar atiyorsun! komik sadece, ba$ka bir tanim gereksiz.

converting vegetarians ile deneysellikte ilk peak noktasina ula$an ekip, bir onceki studyo albumleri vicious delicious'la, bunyesine yeni elemanlar katarak bir "rock band" kafasina girmi$ ve olaya "gitar" motifini cok cesur bir bicimde monte etmi$ti, bilenler hatirlayacaktir. ilgili albumde ozellikle -bana gore albumun en iyisi olan- "heavyweight" gibi destansi parcalar, hard rock / heavy metal stili ile infected mushroom soundunun kayna$tigi urunler olarak goze carpmaktaydi. im, son plaklarinda tamamen bu yonelime odaklanmi$ gorunuyor. enerjik oldugu denli sert gitar riffleri, akustik hissiyati veren kaliteli davul partisyonlariyla oldukca $ık bir bicimde sevi$tirilirken, deneysel elektronik sesler ve im'a ozgun tum synth oyunlari, orkestrasyon bolumleri, vokaller almi$ ba$ini gidiyor. muzikalitede zerre mertebede bir du$me sezmi$ degilim. ilk notasindan sonuna dek macera tadinda, favori parca secimi belirtemeyecegim kadar butunluklu ve "olmu$", mukemmel bir album. bonus olarak korn'dan jonathan davis ve jane's addiction'dan perry farrell gibi efsanevi rock $ahsiyetlerinin konuk olarak yer aldigi legend of the black shawarma; besteleri, aranjmani, elektronik duzenlemeleri ve kayit kusursuzlugu ile citayi gene ve gene yukseltiyor.

muzikal altyapim rock/heavy metal'dan cok uzun seneler boyunca beslendiginden dolayi, bu plak beni apayri heyecanlandirmayi ba$ardigi icin bu degerlendirmemde cok da objektif olamayabilirim. infected fanlari icin kutsal kitap niteliginde olacagi kesin. ama bu muzik oylesine evrensel ki, "ben muzik dinlerim" diyen herkesin en az bir kez kulak atmasi fayda, atmamasi kayip. 5 uzerinden 6'yi rahat rahat aldi.
    *****(*)