şükela:  tümü | bugün
  • venüs'ün askerleri olarak da bilinen, veneria lakaplı efsanevi roma lejyonu. pek çok diğer lejyon gibi m.ö. 61 yılında gaius iulius caesar tarafından kurulmuştur.

    sezar'ın en güvendiği lejyonu olan bu atlı birlik, kendisinin hispania valisi olduğu dönemde oluşturduğu ve uzunca bir süre masraflarını cebinden ödediği yaklaşık 5,000 kişilik bir savaş makinesiydi. gergovia muharebesi ve alesia savaşı gibi galya seferinin kaderini tamamen değiştiren iki çarpışmada da olağanüstü başarılar gösteren ve de bello gallico'da kendine oldukça uzun bir yer edinen bu efsanevi lejyon, sezar'ın pompey'i mağlup ettiği iç savaşta da munda muharebesi, utica savaşı ve thapsus savaşı'nda büyük kahramanlıklar sergiledi.

    m.ö. 45 yılında terhis edilen lejyon, ilerleyen yıllarda daha az sayıda askerle lepidus ve markus antonyus tarafından yeniden toplandıysa da eski şaşalı günlerine erişemedi. lejyonun son kalan askerlerinin de aktium savaşı'nın ardından augustus'a isyan etmesini takiben lejyon, augustus tarafından tamamen lağvedildi ve 'equestris' (at sahibi, atlı, soylu at yetiştiricisi anlamlarına gelen önemli bir unvan) payesi de silindi.