şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam ismi legionella pneumophila olan bir akciğer hastalığı. bu hastalık genel olarak büyük binaların (hastane, otel vs.) su siteminde oluşan legionella bakterilerinden bulaşır. belirtileri halsizlik, baş ve kas ağrıları, nefes darlığı ve yüksek ateş dir. tedavisi antibiyotik ilaçlar ile yapılır. özellikle yoğun sigara kullananlar risk grubunda dır. tatil beldelerimizdeki bazı oteller bu hastalığa karşı korunmalı olduklarını özellikle belirtirler.
 • hastalarda genellikle ateş, üşüme ve kuru veya balgamlı öksürük görülür. bazı hastalarda kas ağrısı, başağrısı, yorgunluk, iştah kaybı ve bazen de ishal görülür. laboratuvar testleri bu hastalarda böbreklerin gerektiği gibi çalışmadığını göstermektedir ki daha da ötesi radyolojik kontrollerde zatürree olarak görülür.

  legionella dediğimiz bakteri familyası doğanın normal florasında bulunur..suyun normal klorlama düzeylerine dirençli oldukları için doğadaki sulardan şehir şebeke suyuna düşük konsantrasyonlarda geçebilirler ki genelde binaların su sistemlerine yerleşiverirler.. özellikle sediment ve biyofilm tabakasında suyun durduğu anlarda birden üreyerek çoğalmaya başlarlar..

  suyun çok küçük partiküller halinde (bkz: aerosol) havaya saçılmasına neden olan bütün etkiler (soğutma kulesi fanları, sprey nemlendirme sistemleri v.b.) bakterinin bu partiküller aracılığıyla solunum havasına girmesine neden olur.

  lejyoner hastalığının en önemli özelliği epidemik karakteridir. yani; bir vaka saptandığında, bu vakanın bakteriyi aldığı kaynağın, başkaları için de hastalık odağı olduğu ve olacağıdır. bu nedenle lejyoner hastalığı bildirimi zorunlu bir hastalıktır. özellikle seyahat ilişkili lejyoner hastalığının hem ulusal hem de uluslararası bildirimi zorunludur. vaka ihbarı yapıldığında hızla epidemiyolojik araştırmaların başlatılması gerekir.
 • yakalanma riski en yüksek olan grup şunlardır;

  - 50 yaştan büyük ve erkek olma
  - günde 1 paketten fazla sıgara kullanmak
  - kronik obstrüktif akciğer hastalığı (koah)na yakalanmış olmak
  - günde 35cc'den fazla alkol alma

  bunların haricinde kanser tedavisi gören hasta var ise legionella bakterilerinden etkilenmesini tetiklediği görülmüştür.
 • lejyoner zatürresi ne sebebi olan bakteri türü.
  zamanında bellevue otelinde 34 leyjonerin ölümüne sebeptir.
 • vejetaryen beslenenlerin hastalığı değildir, zaten vejetaryen beslenme böbrekleri iflas ettirmez. vücuda zararı değil, yararı vardır. dengesiz beslenme ise vücutta birçok sorun çıkarabilir. yanlış bilgi vermeyelim. bir de gut hastalığı var mesela. buyurun.
 • ayrıca bir ekşi sözlük yazarı. kuralları hazmetmekle meşgul şu sıralar.

  (bkz: #20310486)
 • komik ötesi suser. ay gece gece nerden okudum entrysini evde herkes uyandı. *

  #20342260
 • suyun pulvarize olarak solunması ihtimali olan süs havuzları duş başlıkları ve soğutma kuleleri gibi yapılardan kapılması muhtemel bir hastalık.