şükela:  tümü | bugün soru sor
  • lehim sokmek icin kullanilan bir aparattir. ustunde dugmeye bastirarak pistonu kilitlersiniz. erimis lehime yaklastirip (havyaya ucunu degdirmeden) dugmesine basarsiniz boylece icindeki piston vakum yapip lehimi ceker. bir sonraki kurusunuzda da bir onceki seferde cektiginiz lehimi disari atar. iyi lehim pompalarinin ucuna parmaginizi tikayip dugmesine bastiginizda piston yarida kalir ve iyi vakum yapar. yine iyi lehim pompalarinin ucu yanmaz plastiktendir havyani ucuna korkmadan yaklastirabilirsiniz.
  • özellikle amatör olarak lehim işi yapılacaksa (laptop şarj soketi lehimlemek gibi) mutlaka işe başlamadan bir tane edinilmesi gereken zımbırtı. bu alet olmadan da yapabilirsiniz ama yarım saatlik iş en az üç saat sürer ve entegreyi (ana kartı) hasarlama riski oluşur. (bkz: tecrübeyle sabittir)
  • öğrencilik yıllarımda bir ara çalıştığım lehimcilik işinde eski lehimleri sökmekte kullandığım alet. yayını gerip düğmeye basınca "taaak" diye çatlamış eski lehimi yutar.
  • ufak bir velet iken peder beyin dükkanında bitmiş piller ve kasetler ile oyun oynardım. evet, doğru tahmin ettiniz. o zaman ismini fatih'in topları koymamıştım ama şimdi koyuyorum. o kadar.

lan angry bird oyununu o zamandan bulmuşum haberim yok. hevesimi iyi aldığımdan da belki angry bird falan da pek oynamadım. müthiş fırlatıyor, hedeflediğim kasetleri aşağı indiriyorum. kah kale şeklinde kah sadece duvar.
  • bunun içine birikmiş eski lehimleri temizlemek, en az yeni alınmış bir ürünün üzerindeki naylonu sökmek kadar zevk verici bir iştir.
  • hayat kurtarır. düşün elektronik kartın üzerinde çıkmayı bekleyen eskimiş bir anahtar var. değişmesi gerekiyor ve o ayaklar, lehimle ne kadar uğraşsanız da sökülmüyor. biraz daha uğraşırsan eğer, karta zarar vereceksin (yaptım ordan biliyorum) kurtarıcımız bir adet dandikte olsa lehim pompası. işinizi tertemiz bir şekilde bitirmenize yarayan plastik olup, emme yöntemiyle çalışan, ısıttığınız lehimi tuşuna basarak pompanın haznesine çekip, orayı temizleyen alet.