şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir yanılsamadır.

  doğrusu lehim ve havya ile elektronik kart yapan adamdır.
  yapılıyor.
  ben yaptım ordan biliyorum.

  mikroçip dediğin konya sokakta 5 lira.
  maharet mikroçip yapmak değil, kullanmak.

  filmdeki eleman da lehimliyor mikroçipleri, kapasitörleri, transistörleri.
  bir güzel de kodluyor.
  sonra ortalığın amına koyuyor.
  koyuluyor.
  ben koydum ordan biliyorum.

  edit:
  fourier'de laplace'da sorun çıkmıyor. zaten 5-10 mhz'de çalıştırıyorsun lehimlediğin kartı, core i7 takıyoruz demedik ki.
  az değil 5 milyon instruction. tam teşekküllü robot bile yürüyüyor bununla. konya'ya yolun düşerse gel göstereyim.
  istersen sedra/smith ol... önce adam olacaksın.

  edit 2:
  hesapta hata yok. 2 cycles per instruction desen, 10 mhz = 5 milyon instruction. 1 cpi dersen 5 mhz = 5 mips.
  en basitinden 8 bit pic'e 20 mhz kristal bağlayınca (external frequency'yi 4'e böldüğü ve her internal clock cycle'da 1 instruction çalıştığı için) 5 mips hesaplama gücün oluyor, datasheet'te böyle yazıyor.

  hem hesapta hata olsa ne yazar, ha 5 milyon ha 10 milyon. neticede ben lehimle yaptığım kartlarla wireless iletişim kurabilen, üzerinde envai çeşit sensör olan otonom araç yapabiliyor muyum? yapıyorum. benim dediğim bu.
 • bu adam bir şey değil fringe de bir walter bishop var adam künk borusu , beş metre kablo ve aküyle ile boyut kapısı açıyor kafa yapıcıyla süper güç açığa çıkarıyor. fücuduna çark takıp kablo sarıp kendisini zaman makinesine çeviren adamı saymıyorum bile bak düşün artık. gerçi dizi yoklukta iyi gidiyor olacak o kadar diyip izliyorum hakkını yemeyeyim.
 • (bkz: sayid jarrah)
  (bkz: deli emin)
 • dandik bilimkurgu ve ya aksiyon film ve dizilerde yer alan default mal karakter. gözlüklü, sıska, sakallı, bu iş olmasa başka hiç bir işte dikiş tutturamayacak tiplidir. götüne koydugumun orospu çocuğu piç kurusu adamdır.
  daha 2. sınıfa geçemedim lan 4 senedir, (bkz: elektrik elektronik mühendisliği) adam müfredatı yalamış yutmuş imajında. sikerim oğlum böyle dünyayı.
 • (bkz: iron man)
 • aa bu benim lan!

  mikroçip'i bilemiycem ama o otomatik makinalarda karta yerleştirilmek için tasarlanmış, minicik pul gibi dirençleri cımbızla tutarak iki tarafından teker teker lehimlemişliğim var. böyle dijital sıcaklık kontrollü havyayla falan.. bir elektronik mühendisi arkadaş vardı. arkadaş hatırına diye oturdum başına, bir on kart falan çıkarttım.

  sonra dedim 'yaw bu tam deli işi, nasıl yapıor bu işi yapanlar?' demez mi 'o tipler makina üretimi için'. o adamlar meğer o kenarlarından teller çıkan büyük dirençlerden kullanıyorlarmış. herif on kart için seri üretime para vermesin diye makina niyetine beni kullanmış.

  bu da böyle bir anımdır.
 • birde bunlarin kriko ve ingiliz anahtariyla ucak, uzay gemisi vs tamir eden versiyonlari var. hasiktir lan ordan. adamlar binlerce muhendiz, yuzbinlerce saat calismadan sonra zor bela bi ucak yapiyorlar, adam iki vida sikip tamir ediyor. sigigit yavsak!. sen o tornavidayla o ucagin koltugunun boyunu bile ayarlayamazsin lan!!.

  dunya elektronik muyendisleri odasinin hemen orgutlenip holivud'u protesto etme vakti ne zaman gelecek, ne zaman uyanacaklar??!.
 • sakar şakir'de televizyon kutusu ile yüzyılın icadını yapmaya çalışan adamın* öz be öz torunudur. kan çekiyor arkadaş.
 • bir takım mal senaristlerin suçudur. öte yandan eleman temiz alana girip "hacı bir cvd yapıp çıkacam, sputter da yarına kalsın, gerçi mask aligner da down olmuş" gibi cümleler kursa izleyen güruh "bu ne la" tepkisi vereceğinden lehim/havya gibi bilindik şeyleri göstererek orta yolu bulmaya çalışıyorlar. yine de tasvip etmiyorum o ayrı.
 • bunların dedeleri ve babaları avize parçasına elmas muamelesi yaptıklarından dolay gayet normal atraksiyondur.