• dandik bilimkurgu ve ya aksiyon film ve dizilerde yer alan default mal karakter. gözlüklü, sıska, sakallı, bu iş olmasa başka hiç bir işte dikiş tutturamayacak tiplidir. götüne koydugumun orospu çocuğu piç kurusu adamdır.
    daha 2. sınıfa geçemedim lan 4 senedir, (bkz: elektrik elektronik mühendisliği) adam müfredatı yalamış yutmuş imajında. sikerim oğlum böyle dünyayı.
  • bu adam bir şey değil fringe de bir walter bishop var adam künk borusu , beş metre kablo ve aküyle ile boyut kapısı açıyor kafa yapıcıyla süper güç açığa çıkarıyor. fücuduna çark takıp kablo sarıp kendisini zaman makinesine çeviren adamı saymıyorum bile bak düşün artık. gerçi dizi yoklukta iyi gidiyor olacak o kadar diyip izliyorum hakkını yemeyeyim.
  • bir yanılsamadır.

doğrusu lehim ve havya ile elektronik kart yapan adamdır.
    yapılıyor.
    ben yaptım ordan biliyorum.

mikroçip dediğin konya sokakta 5 lira.
    maharet mikroçip yapmak değil, kullanmak.

filmdeki eleman da lehimliyor mikroçipleri, kapasitörleri, transistörleri.
    bir güzel de kodluyor.
    sonra ortalığın amına koyuyor.
    koyuluyor.
    ben koydum ordan biliyorum.

edit:
    fourier'de laplace'da sorun çıkmıyor. zaten 5-10 mhz'de çalıştırıyorsun lehimlediğin kartı, core i7 takıyoruz demedik ki.
    az değil 5 milyon instruction. tam teşekküllü robot bile yürüyüyor bununla. konya'ya yolun düşerse gel göstereyim.
    istersen sedra/smith ol... önce adam olacaksın.

edit 2:
    hesapta hata yok. 2 cycles per instruction desen, 10 mhz = 5 milyon instruction. 1 cpi dersen 5 mhz = 5 mips.
    en basitinden 8 bit pic'e 20 mhz kristal bağlayınca (external frequency'yi 4'e böldüğü ve her internal clock cycle'da 1 instruction çalıştığı için) 5 mips hesaplama gücün oluyor, datasheet'te böyle yazıyor.

hem hesapta hata olsa ne yazar, ha 5 milyon ha 10 milyon. neticede ben lehimle yaptığım kartlarla wireless iletişim kurabilen, üzerinde envai çeşit sensör olan otonom araç yapabiliyor muyum? yapıyorum. benim dediğim bu.
  • (bkz: iron man)
  • aa bu benim lan!

mikroçip'i bilemiycem ama o otomatik makinalarda karta yerleştirilmek için tasarlanmış, minicik pul gibi dirençleri cımbızla tutarak iki tarafından teker teker lehimlemişliğim var. böyle dijital sıcaklık kontrollü havyayla falan.. bir elektronik mühendisi arkadaş vardı. arkadaş hatırına diye oturdum başına, bir on kart falan çıkarttım.

sonra dedim 'yaw bu tam deli işi, nasıl yapıor bu işi yapanlar?' demez mi 'o tipler makina üretimi için'. o adamlar meğer o kenarlarından teller çıkan büyük dirençlerden kullanıyorlarmış. herif on kart için seri üretime para vermesin diye makina niyetine beni kullanmış.

bu da böyle bir anımdır.
  • bir de soyle bir sey var (bkz: mac gyver)
  • en son law abiding citizen adlı filmde gördüm bu adamı. hobi amaçlı mikroçip dizayn ediyordu orda. yanlış anlaşılmasın, yazın ege sahillerinde dolaşan bandanalı adam gibi bu adam da aslında tek bir kişidir. o film bu dizi geziyor.
  • birde bunlarin kriko ve ingiliz anahtariyla ucak, uzay gemisi vs tamir eden versiyonlari var. hasiktir lan ordan. adamlar binlerce muhendiz, yuzbinlerce saat calismadan sonra zor bela bi ucak yapiyorlar, adam iki vida sikip tamir ediyor. sigigit yavsak!. sen o tornavidayla o ucagin koltugunun boyunu bile ayarlayamazsin lan!!.

dunya elektronik muyendisleri odasinin hemen orgutlenip holivud'u protesto etme vakti ne zaman gelecek, ne zaman uyanacaklar??!.
  • ölür lan bu mutlak o dizide filmde bi yerde
  • birde bunun intel x86 mimarili işlemcileri havya, lehim, pasta üçlemesi ile tamir eden versiyonu vardır ki akıllara zarar.
hesabın var mı? giriş yap