şükela:  tümü | bugün
 • like weather (98) ve courtesy of choice (2000) albümlerinin sahibi, björk'ün ilk albümünde (ki debut) de emeği geçen müzisyen. evet, iran doğumlu, hayır, londra'da yaşıyo. different time ve different time reprise'ı arka arkaya dinnemek sırt üstü devirir
 • (bkz: perejil)
 • (bkz: leia)
 • bir manu chao sarkisi.
 • su ana kadar cekilmis en guzel iran filmiymis. katilmiyorum. yapilan olay bati kulturunde yeri olmayan (mormonlar disinda) bildigimiz kuma olayini, batili izleyicinin bu kulture uzakligindan da faydalanip, iki saatlik sikici bir dille anlatmak. elaleme ilginc gelebilir, ama bizim gibi "seytan kaynana"li, "toremiz geregidir"li filmlerle buyumus insanlara viz gelir tiris gecer.
  esas adamin getirecegi kumalarla teker teker tanisip sonra bunlari esas hatuna, yani karisina anlatmasi, gulusmeleri gibi sahnelerden de tesetturize olmus breaking the waves kokusu almadim da degil.
  simdi ortada white baloon, children of heaven,a time for drunken horses gibi iran filmleri varken (tabi us bes yillik yapim yili farki var arada bunu goz ardi etmiyorum) bu filme pek irandan cikmis en iyi film gozuyle bakamiyorum. en iyi haliyle siradan bir turk filmi kivaminda. hakikaten 70-80lerden kalma turk filmi tadi var. cizikli, tozlu 16mm filme veriyorum.
 • iran sinemasindan ilginc bir ornek... yonetmeni ile de tanisma firsati buldum... daha once bir cok filmi sansurlenen bir yonetmen. sansurden sikayetci olsa da, avrupa ve amerika'da yasama sansi olsa da yine de iran'da yasamayi tercih ediyor sanirim.
  film cok iyi sayilmaz. gercekten children of heaven tadinda degil.... yine de birkac tespit de bulunmak istiyorum. kuma olayinin ust orta sinif bir ailede yasanmasi biraz siradisi. ayrica insanlarin surekli birbirine hediyeler almasi da dikkat cekici... ve reza karakteri de oldukca ilginc. bir yandan iyi niyetli, eglenceli, sefkatli bir koca diger yandan da cok zayif, olgunlasmamis ve sinsi bir adam... leila karakteri de carpici... o da ne istedigini tam bilmeyen zayif bir kadin... son not olarak: filmin giris ve son sahnelerinde aileler beraber asure yiyorlar... bu sahneler hem insanlarin biraraya gelmesini hem de umudun yesermesini vurgulamasi acisindan dikkat cekici...
 • alexandra cavelius adlı yazarın kitabı.
  leyla isimli bosnalı müslüman bir kızın bi solukta okunan yaşam öyküsü kesiti. dramı. tüm dengesi alt üst olmuş ve insanlığın en ağır travmasına yıllarca maruz kalmış 15 yaşında bir "çocuk kadın" leyla ...
  romanda leyla'nın bosna savaşı sırasında yıllarca yaşadıkları, toplama kamplarında gördüğü işkenceler, birçok kadının ve kendisinin uğradığı toplu tecavüzler, gözünün önünde işlenen hunharca cinayetler, işkenceler ve daha nice acı olay anlatılıyor.
 • alexandra cavelius tarafından yazılmış, pegasus yayınlarından çıkmış, çok değil yirmi yıl önce yanı başımızda gerçekleşen zulmün romanı.
 • x-art'ın kalçasını şampanyayla yalama isteği uyandıran 20lik macar modeli. macaristanı sereyim önüne.
  bu da sayfası, http://x-art.com/models/leila/
 • dolly dots'un 80'lerin başında meşhur olmuş şarkısı. tüm türk düğünlerinde çalardı.

  http://www.youtube.com/watch?v=tdkd9a3z5a8

  2000lerde nostaljik bir versiyonu için: http://www.youtube.com/watch?v=3d1dhgt3msi

  since the days of old
  there's a story told 'bout leila
  the queen of sheba
  she was wise and kind
  and the good in mind
  of those who came to see her

  you could hear a dance
  we wore golden bells
  and symbols on her fingers
  and the night turned bright
  with the silver light of her memory
  that still lingers

  leila
  was the queen of sheba

  when she ruled her land
  she made one command
  the rich should help the poor
  in return for that
  you'll get something back
  witch pleases you much more

  she was a famous queen
  living in a dream of mystery and passion
  and of thinks she said you would never get
  get a wrong impression

  our story ends but she lives on
  leila the queen of sheba
  when you close your eyes and think of her
  you all can be with her

  leila, leila, leila, la la la la leila
  leila, leila was the queen of sheeba