şükela:  tümü | bugün
 • granülomatöz inflamasyona neden olan hastalık.
  1)mukokutanöz tip: şark çıbanı olarak bilinen türüdür.yüz derisinde,burunda anüste,larenkste lezyonlar vardır.

  2)visseral tip: kalaazar,siyah ateş olarak bilinir. tüm retikuloendotelyal sistemi(res) tutabilir.karaciğer ve dalak büyümesine;anemi ,lap ve ateş eşlik eder.deride pigmentasyon artışı görülür

  3)diffuz kutanöz tip:aslan yüzü görünümü,noduler lezyonlar
 • tatarcık sineklerinin ısırmasından bulaşan parazit hastalıklarından biri.
 • köpeklerde görülen protozoon etkenlerinden en etkili ve öldürücü olanlarından birisi leishmania’dır. bu hastalık aynı zamanda zoonoz’dur yani köpekten insana bulaşabilir. köpeklarin yanında bu enfeksiyon kedilerde, insanlarda vs. görülebilir. iki formu olan leishmania enfeksiyonunun visceral formu genelde öldürücüdür. şimdi sizlere bu özet bilgiden sonra daha ayrıntılı bilgi verelim…

  zoonoz karakterli paraziter bir deri hastalığıdır. tropikal bölgelerde ve akdeniz ülkelerinde sık görülen hastalık köpeklerde kutanöz ve viseral olmak üzere iki formda görülmektedir.

  hastalığın etkeni bir protozoon olan leishmania’dır. her iki formun şekillenmesinde farklı türler etken olmaktadır. köpeklerde hastalığa neden olan türler leishmania canis (leishmania donovani) ve leishmania tropica dır.

  hastalık phlebotomus türü keneler, tatarcık ve kum pireleri gibi kan emen sinekler ile bulaşmaktadır. hastalık etkeni bulaştıktan sonra kuluçka süresi haftalar hatta yıllarca sürebilmektedir. buna karşın hastalığı geçirenler ise bağışıklık kazanmaktadır.

  hastalık etkenini taşıyan insektisitlerin ısırması ile bulaşan etken 1 ay ile 1 yıl arasında değişen bir kuluçka süresi geçirir. isırılma bölgesinde hücre bağışıklık sistemi yeterli ise lezyonlar lokalize olur. bağışıklık yetersiz ise lezyonlar hızla yayılır. etken bulaşma yerindeki deride, makrofajlar içerisinde yayıldıktan sonra dalak, karaciğer, lenf yumruları, kemik iliği ve bağırsaklara yayılarak viseral formun oluşumuna neden olur ve hastalığın seyri genellikle kötüdür. klinik belirtilerin, pek çok hastalık ile benzerlik göstermesinin yanı sıra geniş bir dağılım göstermesi teşhisin ve tedavinin güçleşmesine neden olur. genellikle nüksler söz konusudur ve hastalık çoğu zaman medikal tedaviye olumlu cevap vermez.

  değişken bir klinik semptom gözlenmektedir. yaygın olarak deri lezyonları görülmekle birlikte tırnaklarda deformasyon, kaslarda atrofi, lenfadenopati, aralıklı gözlenen ateş, halsizlik, sindirim sistemi problemleri, poliartritis, polidipsi, glomerulonefritis, anemi ve keratokonjuktivitis gibi belirtiler de görülebilmektedir. deri lezyonları genellikle kulak kepçesi, yüz ve ayaklarda görülür. kaşıntısız olan bu lezyonlar, bulunduğu vücut bölgesine göre değişmekle birlikte dermatitis, hiperkeratosis, kabuklanma, nodül, erezyon, ülser, fistül şeklinde gelişir. köpeklerde özellikle bacaklar ve baş bölgesinde eksfoliatif dermatitis ve nasodigital hiperkeratosis, ayak tabanları, ağız kenarı gibi deri ve mukozaların birleşme noktalarında, kulak uçlarında ülseratif dermatitis, karın bölgesinde steril pustuler dermatitis, genel olarak deride ise nodüller görülür.

  hastalığın seyrinin ağır olması ve genellikle tedaviye olumlu cevap alınamaması nedeniyle koruyucu hekimlik hastalığın önlenebilmesinde büyük önem taşımaktadır. taşıyıcı olan insektisit mücadelesi dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

  hastalığın seyri genellikle kötüdür. klinik belirtilerin, pek çok hastalık ile benzerlik göstermesinin yanı sıra geniş bir dağılım göstermesi teşhisin ve tedavinin güçleşmesine neden olur. köpeklerde genellikle viseral formda görülen hastalığın erken dönemlerde teşhis edilmesi, hastalığın tedavisinde önem taşımaktadır.
  http://www.petshed.com/…w-to-wash-dog-properly.html

  bu denli tehlikeli olan hastalıktan korunması ise basittir:
  parabant kene ve pire tasması
  paraband,tatarcık sineklerinin sokmasına karşı 6 aylık bir koruyucu etkiye sahiptir.en az 6 aylık bir süre leishmania bulaşması riskini ciddi oranda azaltır. aynı zamanda koruyucu band kenelerde 6 ay,pirelerde 4 ay olmak üzere bulaşmayı önler. paraband suya dayanıklıdır ve kokusuzdur.
  http://www.petstore33.com/…&sub_cat_id=26&cat_id=56

  leishmaniasis'in tedavisi:
  köpek leishmaniasis'in tedavisi zordur. kullanılan ilaçlar pahalıdır ve her biri farklı dozları gerektirdiğinden, hasta ve sahibi için sayısız rahatsızlıklar verir. tedaviden sonra klinik rahatsızlık sıklıkla nüks eder ve ilaçların çoğunun yan etkileri vardır. hastalık için parazitolojik iyileşme olmaz, sadece klinik belirtileri çözebiliriz. son yıllarda, tedavi sürelerinin uzadığı görülmüştür, bu aslında sık kullanılan ilaçlara karşı parazit tarafından geliştirilmiş bağışıklığa bağlı olabilir. bu yüzden söz konusu bağışıklıkların gelişimini önlemek için, köpeklerde olduğu kadar insanların ilaçlarında da çeşitliliğe gidilmesi gerekmektedir.

  leishmaniasis tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır::

  pentavalon antimon
  amfoterisin b
  pentamidine
  aminosidine
  alopurinol

  ksantin oksidaz engelleyen pirazolpirimidine.

  insanlarda gut tedavisi için ve köpeklerde üre taşlarının oluşumuna karşı kullanılır.
  rna içinde kötü bir şekilde bulunan bir pürin analoğu üretmek için leishmania tarafından metabolize edilir.
  ucuzdur.
  oral olarak günde bir kez istenildiği zaman 20 mg/kg alınır.
  köpeklerde yan etkileri nadirdir ( ksantin ürolit oluşumu, karaciğer fonksiyon bozukluğu ).
  klinik olarak iyileştirir ama parazitolojik olarak iyileştirmez.
  ayrıca meglumine antimoniate ile kombine edilerek kullanılır.
  pentamidina

  aromatik diamidine
  ağrılı kas içi enjeksiyon ( lokal nekroz )
  2-3 ay boyunca enjeksiyon yapılır.
  yan etkileri: hipotansiyon, taşikardi ve kusma.
  aminosidine

  streptomyces rimosus tarafından üretilen aminoglikozid.
  köpeklerde etkili klinik doz şunlarla ilişkilidir: sağırlık ( ototoksisite ), körlük, nefrotoksisite, ölüm. bugüne kadar avrupa'da en çok kullanılan ilaçlar, allopurinollü ya da allopurinolsüz, meglumine antimonate'dir. klinik belirtilerin çözümlenmesinden sonra allopurinol, parazitin kesin olarak yok edilmemesi durumunda hastalığın nüksetmesini engellemek amacıyla, hayat boyunca sıklıkla bakım tedavisi olarak kullanılır.
  pentavalon antimon

  meglumine antimonate

  yağ asitlerinin metabolizması ve glikozunda aktif olan leishmania enzimlerini seçici olarak engeller.
  enjekte edilir.
  3-4 hafta boyunca sc veya iv, günde 100 mg/kg.
  istenmeyen etkiler: kas fibrosisi ve apse oluşumu (im), nefrotoksisite, mide problemleri, kas ağrısı ve eklem tutulmaları.
  nispeten pahalıdır.
  amfoterisin b

  streptomyces actinomicet tarafından üretilen bir polyene makrolid tir.
  bazı tek hücrelilere karşı antifungal etkinliği.
  hücre zarına ergosterolü birleştirerek ve geçirgenliğini değiştirerek etki eder.
  köpeklerde yüksek derecede nefrotoksiktir: glomerüler böbrek filtrelemesinin azalması ile böbrek vazokonstrüksiyonu.
  insanlarda doz haftada 2-3 kez, 0,5 mg/kg iv veya sc'dir ve nispeten pahalıdır.

  http://www.paraband.com.tr/…aniosis/tratamiento.asp
  linke bakacaklar için not: resimler çok sinir bozucu. paraband satsınlar diye iyice kötümser bir sayfa hazırlamışlar sanırım.
 • kendisiyle ilgili bir bir araştırmaya ekşi sözlük cpu power aparatıyla yardım edilebilen hastalık.
 • genel belirtileri; kilo kaybı, uyuşukluk hali, kas atrofisi, kütanöz (deri ile ilgili) problemlerdir. antikor varlığının doğrulanması için sıklıkla serolojik yöntem kullanılır. hayvanlar parazitleri nadiren dışarı attıkları için, enfeksiyonun belirlenmesi titre ile mümkün olmaktadır.
 • tatarcık'la bulaşırlar bulaşan formu promastigot'tur.

  pansitopeni yapar kemik iliğini tutup. kemik iliği biyopsisinde amastigot'lar görülerek tanı konur. dokularda, makrofaj içindeki formu amastigot'tur.

  leishmania donovani kala azar etkenidir. hepatomegali, splenomegali, kilo kaybı, pansitopeni görüldüğü için eosinopeni görülür bu hastalıkta eosinofili görülmez. parazit enfeksiyonu olmasına rağmen eosinopeni görülür.

  nnn besiyerinde üretilir. tedavisinde miltefosine verilir.

  leishmania tropica da şark çıbanı denen hastalığa yol açarlar. hücre içi ama sadece deriyi tutarlar.
 • kum sineği, tatarcık veya yakarca olarak bilinen sineklerin vektörlüğünü yaptığı leishmania türü protozoon parazitlerin neden olduğu bir hastalıklar grubudur.
  kırsal ve ormanlık bölgelere giden ziyaretçiler için risk fazladır.
  hastalık afrika, orta ve güney amerika, asya, avrupa'nın güneyi ve akdeniz'in doğusunu içeren tropikal ve sutropikal bölgelerde yaygındır. dünyada yılda tahminen 1,3 milyon yeni vaka ve 20.000- 30.000 arasında ölümler meydana gelmektedir.
  viseral leishmania vakalarının % 90'dan fazlası bangladeş, brezilya, hindistan, nepal, etiyopya, güney sudan ve sudan'da görülür. dünyada yıllık yeni visseral leishmaniasis vaka sayısı, tahminen 200.000-400.000 arasındadır.
  kutanöz leishmania vakalarının % 90'dan fazlasına afganistan, cezayir, brezilya, kolombiya, iran, suudi arabistan ve suriye'de rastlanır. dünyada yıllık yeni kutanöz leishmaniasis vaka sayısı, tahminen 700.000-1.200.000 arasında değişmektedir.
  mukozal leishmaniasis vakaların neredeyse % 90’ı bolivya, brezilya ve peru’ da görülür. hastalık özellikle savaş ve çatışma bölgelerinde, mülteci kamplarında ve nüfusun büyük ölçekli göç aldığı yerlerde ve yoğun nüfuslu şehirlerde büyük salgınlar ile karakterizedir.yoksulluk leishmaniasis riskini artırır. yetersiz beslenme kala-azar formunun ilerleme riskini artırır.
 • leishmaniasis tedavisinde :

  1- sodyum stiboglukonat ki bu visseral ve kutanöz leishmaniasis tedavisinde öncelikli tercih edilir.

  2- bir antifungal olan amfoterisin b

  3- genelde oral kullanılan( fakat emilmeyen) bir aminoglikozid olan fakat burada sadece iv kullanılan paromomisin

  4-pentamidin de kullanılabilir.

  5- sodyum stiboglukonat'a dirençli leishmaniasis tedavisinde oral olarak miltefosin kullanılır.

  leishmaniasis tedavisinde tekçe oral olarak miltefosin kullanılır.

  edit: bilgi ekleme ve baştan yazma.

hesabın var mı? giriş yap