şükela:  tümü | bugün
  • 2-18 yaş arası bireyler için kullanılan zeka ölçeğidir.
    özellikle konuşma ve işitme yetersizliği olan kişilere uygulanabiliyor olması açısından diğer zeka testlerinden ayrılır.
  • özellikle işitme engelli bireyler için hazırlanmış olan zeka testi. testin uygulanabilmesi için bireyin 2 yaşından gün almış olması ve 19 yaşına girmemiş olması gerekir. 25 yaşa kadar olanı türkiye için uyarlanma aşamasındadır. kavrama, eşleştirme, akıl yürütme, farklı olanı seçme alt başlıklarıyla uygulanan test, rehberlik araştırma merkezlerinde uygulanması kolay ve çok zaman almadığı için fazlaca tercih edilmektedir. test uygulanan bireye altı ay içerisinde bir daha uygulanamaz. testi uygulayabilmek için milli eğitim özel eğitim daire başkanlığının ve psikiyatri derneğinin açtığı kurslardan eğitim aldıktan sonra sertifikasını kazanmak şarttır. ayrıca test uygulayıcıları formatörlük eğitimi aldıktan sonra yeni uygulayıcılar yetiştirmek için bakanlığın açtığı kurslarda eğitim verme hakkına sahip olurlar.
  • dikkat, muhakeme, bellek ve zihinde canlandırma süreçlerini kültürden bağımsız olarak görsel ifadelere dayalı olarak ölçen performans testidir. ağır görme bozukluğu olanlar ve kırmızı-yeşil renk körlüğü olanlar bu test ile değerlendirilemez. ortalama 40 dakika sürer, uygulanması pratiktir. rehberlik ve araştırma merkezlerinde ücretsiz olarak bu test uygulanmaktadır.