şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: amstel hotel)
 • 17.yüzyılda nostalji kavramı isviçreli bir doktor tarafından ilk kez bir lejyoner hastalığı olarak ortaya atılmıştır. evinden uzak ve ülkesi dışında uzun süreli seferlerde bulunan lejyonerlerde sık görülen ve önüne geçilemeyen rahatsızlıkların tanımı ve tedavisi için kullanılmıştır. lejyonerler evlerine geri gönderilerek ve alp dağlarının havasını soluyarak tedavi edilmeye çalışılmışlardır. artık nostalji bir hastalık olarak görülmemekle beraber modern insanın sürekli içinde bulunduğu bir durum olarak algılanmaktadır.
 • tedavisi için makrolid grubu antibiyotiklerin (eritromisin vb) kullanıldığı, yakalananlarının %15-20'sinin öldüğü modern zaman hastalıklarından birisi.
 • etkeni için (bkz: legionella pneumophila).
 • havalandırmaların dışında duş başlıklarından da kaynaklanabilecek bir hastalık, bilhassa otellerdeki duş başlıklarında bu bakterinin yerleştiği gösterilmiştir. hali hazırda bazı oteller bunu engellemek için özel duş başlığı kullanmaya başlamışlardır. bir de uzun bir araba yolculuğu sonrasında akciğer enfeksiyonu varsa doktor lejyonella hastalığından şüphelenmelidir. genellikle iyi bir öykü tanıda yönlendirici temel noktadır.
 • araçların cam silme suyunda yaşayıp çoğalabildikleri görülmüş. aracın silecek suyu deposu içerisinde çoğalıp suyun kullanılması esnasında da ortama püskürtülebiliyorlar. buna maruz kalanlar da hastalığa yakalanma riski altında kalıyorlar. bazı silecek sularında içme suyuna nazaran daha uzun süre hayatta kalabiliyorlar.

  evlerdeki sıcak su tesisatlarında üreyebiliyorlar. kombi kullanılan evlerde 6 aya bir kombinin sıcak kullanma suyunun sıcaklığı çok yükseltilerek çeşmenin açılması. böylece sıcak su tesisatının içinin haşlanarak dezenfekte edilmesi önerilir.
 • kontamine olmuş suyun sprey şeklinde ortama salınması ile bulaşabilen bir hastalıktır..
 • yazın ortasında gidilen tatilde sıcaktan erimek üzereyken yine de klima açtırmayıp cam kapı uğraştıran hastalıktır.
  eski klimalardan uzak durmakta fayda var. ben bile oluşurum onun içinde
 • yakalandığında ölüm oranı %20 gibi çok yüksek rakamlara çıkabilen bir hastalıktır.

  lejyonella bakterisinin doğal üreme ortamı su kaynaklarıdır. doğal olarak klimalar, soğutma kuleleri, boiler, akümilasyon tankı, duş başlıkları ve sıcak su musluklarındaki kirlilik ortamları bu bakterinin üremesini kolaylaştıran ortamlardır. üremesini engellemek için bu tür ortamların özel gıda kimyasalları ile temizlenmesi gerekmektedir.

  kaynak: http://detakimya.com/lejyonella.html