• lac leman
    isviçreliler deniz muamelesi yaparlar bu göle, plajları falan vardır, feribot seferi, yelkenli yarışları vs.. aa deniz manzarası olmadan olmaz diyenler için eh biraz küçüğünden oldu ama arkasında da alpler var modelidir
  • alp gollerinin en buyugu.
  • cenevre, nyon, morges, lozan, vevey, montreux'den villeneuve'e kadar uzanan bir kıyıya sahiptir. lozan-ouchy'den vapurla 45 dakikada evian'a geçebilirsiniz. yani isviçre ile fransayı birbirinden ayırır leman gölü. yemyeşil üzüm bağları bulunan lozan tepelerinden leman gölü'nün manzarasını seyretmek ise tek kelimeyle harikadır.
  • (bkz: lemania)
  • cenevrelilerin cenevre gölü dedigi göldür.
  • cenevre, lozan, montrö gibi şehirlere kıyısı bulunan göldür. ne kadar önemli siyasi anlaşma varsa bu gölün kenarında yapılıyor. bu gölde var bir şeyler.
  • türkiye'de yaşayıp, bu gölü ve çevresindeki morges, montreaux, lausanne gibi şehirleri görmüş biriyim.
    bu şansı sadece bir kez elde ettim. ama aklım oralarda kaldı. o tabiatı, o gölü ve karşısındaki alp dağları'nın muhteşem görüntüsünü unutamadım. her yer huzur, sakinlik ve kalite doluydu.

diğerlerine göre daha sakin ve küçük olan morges'da kalmıştım. daracık sokakları, tarihi binaları, iki adımda gideceğiniz göl kenarındaki yürüyüş yolları, eşsiz manzaraları olan çok sakin ve nezih bir yerdi. insanlar, benim gibi tanımadığı kişilere bile güleryüzle selam veriyorlardı.

kısacası, şu kısacık ömürde, bunun gibi yerleri görebilmek büyük bir şans. hele ki oralarda yaşamayı, düşünemiyorum bile.
  • kıyıdan göle değil gölden kıyıya bakmanın eşsiz olmasını sağlayan yer.
hesabın var mı? giriş yap