şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: lemmy)
  • içerisinde birçok ünlü rock müzisyeninin (rock müziğe pek yakışmadı ama...) slashozzy osbournejames hetfieldduff mckagan gibi gibi yorum yaptığı (lemmy hakkında) pek de ünlü olmayan fakat izlenmesi gereken film. adam 70 yaşında bir rock şarkıcısı ve 70'ler, 80'ler ve 90'lar da rock tarihinde yer almış. siz düşünün dağıttığı odalar, seviştiği hatunları... kısaca bir biyografi de yapmak gerekirse;
    -lemmy şuan motörheadin solistliğini yapan, filmin başında dediği üzere 1000'in üzerinde kadınla yatmış, tanıdığım en kalın sesli rock şarkıcısı. severim hatta favori şarkıcımdır. rock tarihinin bence en önemli bikaç ismi arasında yer alır...
  • altyazılı olarak şu aralar bulamadığım belgesel.
  • 2010'da çekilmiş olan bir otobiyografik belgeseldir. otobiyografi diyorum çünkü lemmy kilmister bizzat referans olmuştur bu belgesele. tabii lemmy kilmister'ın yanı sıra ozzy osbourne, alice cooper, james hetfield gibi isimler de bu belgesele mülakat vermiştir. belgesel 2010 senesinde greg olliver ve wes orshoski'nin yönetmenliğinde çekilmiştir. 1 saat 51 dakikalık uzunluğa sahip olan bu belgesel; motörhead'in kurucu, bas gitaristi, vokalisti, söz ve şarkı yazarı olan lemmy kilmister'ın hayatını anlatmaktadır. aynı zamanda bu belgesel, lemmy kilmister'ın yaşamının son dönemlerine de denk gelmiştir çünkü kendisini bu belgesel çekildikten 5 sene sonra kaybettik. motörhead de zaten bu belgeselden sonra sadece 2 albüm üretebildi.

belgesele gelecek olursak, lemmy kilmister hakkında gerçekten detaylı bir analiz ve inceleme yapıldığını gösteriyor. güzel bir çalışma yapılmış, gereken çoğu konu incelenmiş ve lemmy hakkında birçok şeyin öğrenilebileceği bir çalışma yapılmış. mesela lemmy'nin nasıl bir müzisyen olduğu, müziğe nasıl başladığı, kimlerden etkilendiği ve kimleri etkilediği ile birlikte lemmy'nin gitarındaki ve çizmelerindeki desenleri kendisinin tasarladığını, savaş tarihi ile alakalı birçok şey topladığını, hayata dair neler yaptığını ve nerelere takıldığını da öğrenebiliyorsunuz.

lemmy kilmister ve motörhead benim müzik kültürümün gelişmesinde, rock ve metal müziğe bağlanmamda, bu müzikle alakalı daha çok şey araştırmamda, okumamda, yazmamda, çizmemde büyük bir pay sahibidir. ben grupları en iyi 10-20-30 gibi sıralamayı sevmem; benim için daha çok klasman olarak seviye seviye ayrılırlar ama eğer bu piramidi yapacaksam en tepeye motörhead'i yazarım. bu belgeselle birlikte lemmy'nin ne kadar mütevazı bir insan olduğunu görmem; hem kendi hayatında, hem yaşadığı hayatta ne kadar doğru ve kendi içinde uyumlu bir yaşamı olduğunu görmem beni daha da memnun etti. en azından söylediği gibi yaşamayan, verdiği demeçlere ve rock and roll hayat felsefesi üzerine yaşama edebiyatı yapıp da tam tersi bir yaşamı olmayan bir insan olduğunu gördüm. bu belgeselde beni en çok etkileyen ve tatmin eden şeylerden birisi de budur.

kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. ben bu filmi indirdim, özel olarak saklıyorum ve ara ara açıp tekrar tekrar seyrediyorum. bu belgeseli izledikçe lemmy kilmister isminin ne kadar önemli olduğunu, rock ve metal müzik için neler ifade ettiğini, neden "metal müziğin tanrısı" olarak görüldüğünü daha iyi anlayabiliyoruz.