• malzemeler:
    4 limonun suyu ve kabuğu (beyaz kısmı gelmeyecek şekilde rendelenmiş)
    4 yumurta (koyu sarılı yumurta olmasın kokuyor)
    325 gr şeker
    225 gr tereyağ (ufak ufak kesilmiş ve oda sıcaklığında)
    1 silme tatlı kaşığı mısır nişastası

yapımı:
    yumurtaları hafifçe çırpın. diğer malzemeleri de içine koyun, karıştırın. düşük ısıda sürekli çırparak karıştırın. ısının düşük olması lazım yoksa yumurtalar pişer. yaklaşık 7-8 dakika sonra boza kıvamına gelecektir. bu noktada ateşi olabilecek en düşük seviyeye getirerek 1 dakika daha karıştırın. ateşten alıp kavanozlara doldurun. yaklaşık 3 adet 350ml'lik kavanoz dolacaktır. ya da 1 büyük 1 ufak kavanoz.
    ağzını sıkıca kapatıp soğumasını bekleyin. iyice soğuduğunda dolaba kaldırın.
  • herseyden once (bkz: orgazmik yiyecek). ingilizlere has, nutella kivaminda bir limon peltesi/marmeladi. yapilisi cok kolay derler ama denemedim. yumusacik, tatli, hos kokulu bir yiyecektir. sadece kasik kasik yenebilecegi gibi keklerin, kurabiyelerin, tartlarin ustunde de yenilebilir. kisisel tercihim paskalya coreginin ustune surup yemek. ayni nutella gibi baslayinca durduramiyor insan, cok tehlikeli cook. bir de soylemis mis miydim orgazmik yiyecek....
  • tarifinde nişastaya ihtiyaç olmayan, yalnızca limon+kabuğu, yumurta, şeker ve tereyağ ile mutluluktan ağlatan gıda.
    250gr tereyağını ve bi o kadar şekeri 24 saatten kısa sürede tükettiren lanetli yiyecek.
  • londra'ya gidecek birinin yakasına yapışıp harrods'dan birkaç kavanoz aldırmaktan çekinmeyiniz, ısrarla isteyiniz. kavanozu 4.95. anlatılmaz yalanır.
  • istikamet karaköy'de en alasını şef elif doğan'ın yaptığı enfes tatlı..
  • bugün ilk kez yaptığım hede. limonlu cheese cakenin üstündeki sos bu bildiğin. bana tek başına yemek için sert geldi, ama bir şeylerin yanında gayet iyi bir yancı. özellikle tatlı lor peyniri yada sade dondurmayla denenebilir.
  • sırf kaşıklayıp yemek bazılarına ağır gelebilir, yoğurtla karıştırın lezzetine dayanılmaz. 3 yumurta, 4 limon suyu ve kabuğu, 150g şeker 40g margarin yada tereyağ, 1 tatlı kaşığı nişastayı tencerede ocağa koymadan iyice çırpın sonra kısık ateşte kaynamadan karıştırın, kaynarsa yumurta içinde pıhtılaşır, puding kıvamına gelince bir dakika daha çırpıp kaynar suyla haşlanmış bir kavanoza koyup atın buzdolabına. biraz yumurta kokabilir ama soğuduktan sonra o kokudan eser kalmaz.
  • bu akşam deneyeceğim ama yapmaktan korktuğum karışım.
    her yerde farklı bir tarif var hangisini yapıcağımı bilmiyorum.
    kaç gündür kabusum oldu.
  • iyi bir limonlu cheesecake için en büyük artı. yapımı kolay fakat püf noktası benmari usulü yapılması olabilir. benmari usulü ya da çok kısık ateşte yapmayıp, yumurtaya limon suyu ve tereyağını ekledikten sonra karışımı kaynatırsanız, yumurtalar kokuyor ve yenilebilir bir hâlden çıkıyor. emeğinize ve bileğinize yazık.
hesabın var mı? giriş yap