şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olga kurylenko ve vincent cassel'in başrolde yer alacağı macera projesi.
 • paris imparatoru anlamına gelen isme sahip henüz tamamlanmamış film. aslında bu filmle yine o çok sevilen vidocq efsanesiyle karşı karşıyayız.

  türkiye'de 2002'de gösterime giren dedektif vidocq'a hayran kalmıştık. film françois-eugène vidocq'un şahsi günlük ve notlarından yola çıkılarak senaryolaştırılmış paris'de 1830'larda efsaneleşmiş dedektifin bir simyacının seri cinayetlerinin peşindeki amansız mücadelesini heyecanla izlemiştik. gerçekten muazzam bir filmdi sonu biraz alla alla dedirtse de. fransız sinemasından açıkçası beklenmeyecek bir örgüyle heyecanlı bir dönem polisiyesi sunulmuştu*. gérard depardieu, vidocq'u muhteşem biçimde canlandıran isimken, vidocq filminden iki üç yıl sonra jeux d'enfants ile parlayan yakışıklı guillaume canet de yardımcı erkek rolünde yer almıştı.

  gelelim françois vidocq'a dair çekilmiş l'empereur de paris isimli filme. bu film önceki vidocq filminde izlediğimiz efsane dedektifin evveliyatını içermesi ve yeni maceralarını işlemesi açısından beni çok heyecanlandırdı açıkçası . filme dair basın açıklamaları olsa da spoiler vererek devam edelim.

  --- spoiler ---
  senaryoya dair verilen bilgilere göre önceki filmden dedektif olarak tanıdığımız vidocq'un çalkantılı geçmişine bu yeni filmde yer veriliyor. filmde başlangıç olarak vidocq'un, napolyon hükümdarlığı sürecinde fransa'nın en büyük hapishanelerinden kaçan tek kişi olmasıyla nam salması ve efsaneleşmesi konu ediliyor. vidocq'un bu kaçıştan sonra ölmeye teşne eski bir hükümlü olan tüccarın kılığında hayata karışma çabasına rağmen geçmişinin peşini bırakmaması ve bir cinayetle suçlanmasıyla devam ediyor hikaye. bu suçlamanın akabinde vidocq güvenlik birimleriyle bir anlaşma yaparak özgür bırakılması karşılığında yeraltı dünyasıyla savaşmak için polis teşkilatına katılmıştır. bu durum ise yeraltı dünyasındaki azılı suçluların nefretini çekmesine yol açar ve hikaye başlar.
  --- spoiler ---

  vidocq efsanesinin ikinci filmi geliyor denilebilir. castinge baktığımızda maalesef depardieu oynamıyormuş vidocq'u. onun yerine vidocq'u fransız sinemasında özellikle la haine'den sonra benim için adeta eşsiz bir konuma oturan vincent cassel canlandırıyor. işte keyif de la keyif olacak bu film ;)

  yine fransız sinemasıylayız, muhteşem heyecanlı bir konu ve günümüz teknolojisini de ekleyecekler... fransız sinemasından beklenmeyecek ters köşe niteliklere haiz dönemsel polisiye filmiyle baş başa oluruz diye şimdiden heyecanla bekleyiş içindeyim.
 • oldukça başarılı bir fransız polisiye filmi. gerçek bir hikayeden alındığı için ve krallık sona erdikten sonraki dönemi anlattığı için tarihsel de diyebiliriz. bol bol monarşi ve napoleon eleştirisi mevcut filmde. 1805 parisindeyiz. kendini geçmiş suçlarından affettirmek isteyen françois vidocq'un paris polisiyle anlaşıp azılı suçluları yakalamasını konu alıyor.

  devamından once oyunculara gelirsek:

  vidocq'un gençlik/ orta yaş dönemini oynayan vincent cassel kendini aşmış resmen sağlam bir oyunculuk sergilemiş. ekip arkadaşı ve sevgilisi amelie rolünde olan freya mavor ise olga kurylenko'dan daha fazla kendini gösterdi ve tam puan aldı. olga vasatı aşamamıs açıkçası. august diehl tam bir kötü karakter, hakkını vermiş rolünün ve james thiérrée de harikalar yarattı açıkçası.

  filmle ilgili birkaç anektod:

  2002 yılında vizyona giren vidocq filmi, polis şefi görevini bırakıp dedektiflge geçtiği 1830'dan sonrasını anlatıyordu. burada ise vidocq'un polis şefliğine giden yolu anlatıyor ondan ne oluyoruz demeyin izleyince. ayrıca paris aşklarına ve tarih sevenlere tavsiye ederim. puanım: 9/10 = 1 puanı da olga'dan kesiyorum. freya mavor daha fazla rol almaliydi. *

  not: türkiye vizyon tarihi henüz netlik kazanmamış. şu an sadece fransa'da vizyonda..
 • gerçek bir hikayeden alınan filmdir. şurada hakkında detaylı bilgiler verilmiş. okumaya değer

  tık