• edip harabi babamız'a göre bu sözü bektaşiler söylemiştir musa'ya:

  bize peder dedi tıfl-ı mesiha
  "rabbi ernu" diye çağırdı musa
  "len terani" diyen biz idik sana
  biz tur-ı sina'nın tecellasıyız

  şiirin tamamı: #22489577
 • hz. musa tur dağında tanrı'yla konuştuktan sonra o'nu görmek ister. tanrı ona "len terani", yani "beni göremezsin" dedikten sonra; "fakat şu dağa bak. eğer dağ dayanabilirse ben de sana kendimi gösteririm" der. bunun üzerine tanrı kendini dağa yansıtınca dağ paramparça olur. hz. musa da oracıkta bayılıp düşer.

  araf suresi 143. ayet: "musa tayin ettiğimiz vakitte (tûr'a) gelip de rabbi onunla konuşunca "rabbim! bana (kendini) göster; seni göreyim!" dedi. (rabbi): "sen beni asla göremezsin. fakat şu dağa bak, eğer o yerinde durabilirse sen de beni göreceksin!" buyurdu. rabbi o dağa tecelli edince onu paramparça etti, musa da baygın düştü. ayılınca dedi ki: seni noksan sıfatlardan tenzih ederim, sana tevbe ettim. ben inananların ilkiyim."

  yunus emre'nin şiirinde ise şöyle geçer:

  "isa gibi dünya koyup,
  gökleri seyran eylerem.
  musa'yı didar olmuşam.
  ben len terani neylerem"
 • üzerinde en düşünülesi kur'an kıssalarından biridir. 'beni göremezsin.'
 • sol koluma dövme olarak yazdıracağım allah kelamı. mecazi olarak söylersek; islami görünmezlik iksiri.

  herkes bakabilir ama herkes göremez. mevlana mesnevisinde aynen şöyle der, "görünüş nurdur ama hakikatte ateştir. eğer ışık istiyorsan iki elini de bu nurdan çek."

  ışık istiyorsan; önünü ve insanlığı görebilmek için dış kabuğa değil iç yüze bak. yoksa, hz. musa görememiş o cemali, sen kimsin?