şükela:  tümü | bugün
  • lenf bezlerinin her biri.
  • atamızdan yadigar şeylerden sadece biri.
  • kafamı sola çevirince boynumun sağ orta kısmında belirginleşen kitlesiyle beni benden almış beze.. umarım iyi huyluyuzdur.

kış uykusu güncellemesi: 1.5 sene ardından zararsız olduğunu öğrendiğimden olsa gerek varlığını unutup yoklayarak bulduğum leblebi boyutunda ödem. uzun vadeli (kaybolana dek) kullanacağım ilaç verildi kullanmadım. kafamı sola çevirdiğimde sağ kulağım altında belirginleşiyor, ameliyatla alalım denildi onu da kabul etmedim, boş yere bıçak altına yatmaya ne gerek var yaşlanınca sarkar ya da dövme yapmak zorunda kalırım diye vs vs. duruyor öyle
  • kasık lenf bezi iltihap olursa geçmiş olsun gaz sancısı gibi karnınıza kramplar girer
  • lenf bezi vücudun savunma sisteminin bir parçası aynı zamanda toplayıcı sisteminde bir parçasıdır.
    buraya getirilen antijenlere karşı burada yanıt oluşturulur aynı zamanda hücreler arasına sızan sıvıyı negatif basınçla toplayarak ödem oluşmasını engeller.
  • kulak iltihabı sonucu şişerek ebemi bellemiş olan bez. hatta bezler.

geçen hafta sağ kulağımda hafif bir tıkanıklık hissetmem üzere doktora gittim "ufak bir iltihap var, damla veririm 2 güne geçer" dedi. 2 gün geçti, kulaktaki sorun bitti ama boğazımdaki lenf bezlerim davul gibi oldu. yutkunamıyorum, gömlek giydiğimde yakaları batıyor, sağa sola zor dönüyorum. işyeri hekimi "normal, bekleyeceksin biraz" dedi ama inmemekte ısrar ediyorlar.

gözünü sevdiğim, in artık acı çekiyorum *
  • lenf bezi şişmesi enfeksiyon hastalıklarının habercisidir
  • ağrısıyla yerimden fırlatmış minik şirin bezler. 2 adet arveles'in hiçbir işe yaramadığına ilk defa şahit oluyorum. neticede bu da bir deneyim:)
  • boynumun sağ aşağı kısmında birazcık şişik ile kendini belli etmiştir. dün gece götüm tutuştu. ama ağrı da var. ağrı varsa enfeksiyon anlamına geliyomuş. asıl sıkıntılı olanı ağrısız olanıymış. kanser belirtisiymiş. pazartesi günü doktora gideceğim. şu günlerde hasta olmak ekstra risk. neyse ki istanbul'da yaşamıyorum buralarda ortalık biraz daha sakin.
  • elma yerken sol kulağımın tam altında bir acı hissettim ve acı sonra o bölgede bir şişlik oluştu. zannedersem lenf bezi şişti. ne yapmayalim acaba? yemek yerken aciyor.