şükela:  tümü | bugün
 • lenf bezlerinin kansere yakalanmasi sonucu ba$a gelen hastalik. deri uzerinde karaciger lekesi benzeri noktalar halinde ortaya ciktiktan sonra, ba$ta boyun ve sirt olmak uzere ce$itli bolgelerde sertligi degi$en $i$kinliklerle devam eder..

  hastaligin ilerleyen safhalarinda, bu $i$likler, diz ve kasik bolgelerinde gorulur. bu, kanserin alt dola$im bolgelerinize de hakim olmaya ba$ladigi anlamina geldiginden pek hayra alamet degildir, ancak hala her$ey bitmemi$tir*.

  peki, neden olur bu lenf kanseri? karaciger kaynakli bozukluklar ve tiroid bezlerinin sacma sapan i$lemesi ba$lica nedenleridir. diger kanser turlerine gore $i$ikler (ki onlar yolun %60-%70'ine geldiginizi i$aret eder) di$inda herhangi bir gorsel belirtisi olmadigindan erken te$his edilmeleri daha zordur.

  kaynagi nedeniyle, tedavileri de cok zor olmamakla beraber kisa sureli de kesinlikle degildir.
 • lenfoid doku ve lenf bezleri tumorleri için kullanilan genel bir terim.
  (bkz: hodgkin), (bkz: nhl)
 • bağişıklık sisteminin tepe taklak olması durumunu yaşatır bünyeye. kapılan en ufak grip mikrobunda dahi ölüm tehlikesi vardır...(bkz: yasayan bilir)
 • (bkz: lenfoma)
 • en hızlı yayılan kanser türü imiş aynı zamanda.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/286928.asp
 • en az bilinen fakat en hızlı şekilde yayılan kanser türü.vücudun boyun,göğüs ve koltukaltı bölgerinde şişlikler meydana getirir.bu şişlikler kanserin yolu yarıladığını gösterir.bu sebepten erken teşhis zordur.hastada aşırı yorgunluk ve bitkinlik göze çarpar.vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır.belirtilerinin normal hastalıklar gibi olması erken teşhisi zorlaştıran başka bir unsurdur.
 • pek çok türü bulunan kanser çeşidi. zira bunun symoma* diye bir türü olup, bu çeşidi aşırı inatçıdır, tedaviye cevap vermemekte direnir. kişiyi zorlar, yıkar, mahveder.

  kollarda ağrı ve halsizlikle beraber bir türlü geçmeyen kuru ve sebebi bulunamayan öksürük gibi belirtileri olabilir.*
 • hakkında detaylı bilgiye şu adresten ulaşılabilir;
  http://www.lymphomacoalition.org/….php?lang=english
 • patologlar arasında sürekli lenfomayla ilgili araştırma yapanlara lenfomanyak denilirmiş.
 • tüm vücuda yayılmış olan lenf sistemi genel olarak, kişinin hastalık ve mikroplarla savaşmasını sağlayan lenfositleri taşımak ve depolamakla görevlidir. bu sistemin bağlantı noktaları genelde koltukaltı, kasık, boyun ,karın bölgesi ve göğüs kafesinin içinde yoğun olmakla birlikte mide, bağırsak, dalak, kemik iliği, bademcikler ve ciltte bulunur. lenfoma bu sistemde oluşan tüm kanserlerin ortak ismidir. kanserli lenfositler çoğalarak lenf düğümlerinde şişmeye başlar. özellikle boyun, koltukaltı, kasık gibi bölgelerde ele gelen ağrısız şişlikler lenfoma belirtisi olabilir. elbette içte yer alan şişliği farketmek mümkün değildir. sebepsiz ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, halsizlik ve ciltte geçmeyen kaşıntı lenfomanın belirtileridir. yapılan biyopsiyle sonuç kesin olarak anlaşılır. iki türü vardır
  (bkz: non hodgkin lenfoma)
  (bkz: hodgkin lenfoma)

  tedavi edilebilirliği türüne ve türünün alt türüne göre değişir. genel olarak tedavi başarısı yüksektir. ancak başarı şansının her ne kadar %85'lerde olduğu söylensede kanserdir ve cok ciddiye almak gerekir. tüm kanser türlerinde olduğu gibi belli yüzdelerin içinde olup iyileşebilmek büyük şanstır.