• ilerleyen 6 ay boyunca kendisiyle şahsen mücadele edeceğim; kafasına kafasına vura vura, yunanı izmirde nasıl denize döktüysek aha bu hastalığıda vücucumdan öyle atacağıma and içtiğim hastalıktır*.
  • eşimin babasının şahsi çabalarıyla 3.doktor kontrolünde (nihayet) teşhis edilmiş, yine de erken safhada teşhis edilmiş olması sayesinde 3 seanslık kemoterapi sonrası kanserli doku kalmamıştır. allah işini doğru yapan doktorlardan razı olsun. bakar kör doktorlar da diplomalarını götlerine dürmeden soksun..
  • ocak ayından itibaren 21 günde bir altı defa alınan kemoterapi ve nisan ayının ortalarında başlanan 15 günlük radyoterapi ile vücuttan def edilen hastalıktır. ayrıca insana, haftaya hangi ilacı alıcam derdi olmadan yaşamanın olağan muhteşemlğini göstermiş, allahtan yada siz ona ne diyorsanız diyin ben allah diyorum bu hastalığın pençesine düşmüş tüm insanlar için şifa dilettirmiş, şifa bulup aileme bağışladığım için bana şükürler ettirmiş hastalıktır.
  • hodgkin olanına 6 ay önce yakalandım. bu hastalığı gözümüzde o kadar çok büyütüyoruz ki, sanki herşeyin sonu gelmiş gibi. sonunda bunca korkunun yersiz olduğunu anlıyoruz. iişte artık herşey bitti sözlük, 15 gün sonra alacağım son kürle bu belayı da defediyorum. bu hastalığa yeni yakalanmış kardeşlerime önerim moralinizi yüksek tutun ve unutmayın 6 aylık bu kaybı telafi edecek daha uzun zamanlarınız var.
  • bugün itibari ile yendiğim kanser türüdür. bitti gitti. bir daha da gelmesin. bu hastalığa düşenlere tek ama tek tavsiyem sizi bu öldürmez tam tersine güçlendirecektir. moralinizi yüksek tutun. hayat gerçekten çok kısa.
    https://youtu.be/jwjuwvaossc
  • annemin 3. evresinde olduğunu öğrendiğim ve istanbul'un bu konuda uzman doktorunu araştırdığım hastalık. tavsiye verecek olan varsa lütfen mesaj kutumu yeşillendirsin.
    edit: annem kurtuldu çok şükür! :)
  • dostlarım merhabalar. buraya gireceğim entry'i birkaç sayfa altına da gireceğim.

lenf kanserini yenen biri olarak yolun başında olan dostlarıma tavsiyelerde bulunmak için buraya tekrar geldim. sorularınız veya görüşleriniz veyahut eklemek istedikleriniz olursa yeşillendirebilirsiniz.

dostlarım 12 kürlük bir kemoterapi ön görüldü bana. 6 aylık bir tedavi süreci demekti bu.
    2 seans=1 kür

sözlerime inanmak ve başarmak kelimeleriyle başlıyorum. ilk önce inanacaksınız yeneceğinize. he yok ölücem triplerindeyseniz buyrun tedaviyi uzatın. doktorumla ilk konuşmam da bana 6 ayda tedavimin biteceğini söyledi. güldüm. bilgisizlikten midir, cahil gazı mıdır, bilemem ama 3 ayda yenerim hocam dedim.

hemen sonuca geliyorum 3 ayda gerçekten yendim.

şimdi yapılacakları söylüyorum. kansere yakalandığınızı öğrendiniz ilkte şöyle bir triplere girin kanserim ulan ühühüüh felan diyip ağlayın. ben ağlamadım siz ağlayın. belki rahatlarsınız. kanseri yendiğimi annemle babama doktor sabah 9'da haber verdi. onlar ben yatağımda yatarken yanıma geldiler ağlayarak. pet sonuçların temiz çıkmış yenmişsin oğlum diyip bana seslendiler.
    uykulu gözlerle ''iyi'' diyip yatağıma yatmak istesem de onların sevinç gözyaşlarının sevincinin sesleri benim uykumu aldı götürdü. o gün boyunca mal gibi evde dolaştım. neyse... boş çeneme verin.
    ilk kemoyu aldık ne yapacağız?
    1- ateşin çıkacaktır. yan etkisi olarak. 2 saat boyunca geleneksel yöntemler ile düşürmeye çalışıyoruz. ilk olarak parol takviyesi alıyoruz. alır almaz duşa giriyoruz. ılık suyla şöyle vücudumuza enerji sinerji vermeye çalışıyoruz.
    düştü mü ateş?
    eğer düştüyse kusmalar felan bunu takip edecektir. ilk hafta sıkıntılıdır. korkmayın her gün kusmayacaksınız. her gün ateşiniz yükselmeyecek.ilk iki gün sıkıntılıdır dostlarım.

evet, geçtik. bu evrede anamız ağlıyor mu? evet. peki acısıda öldürür mü? hayır tabi ki.
    şimdi kemoterapi yan etkilerini sayıyorum:
    1-kaşıntı
    2-koku alma seviyesinin üst seviyelere çıkması
    3-diş etlerinin kanamasının artması
    4-kusma
    5-ateş
    6-damarlarımızın sertleşmesi
    7-saç dökülmesi
    8-halsizlik
    9-bağışıklık sistemimizin zayıflaması
    10-sizi yenicem diyen bir kanser

yapılması gerekenleri söylüyorum dostlarım.

10- sizi sizden başka kimse yenemez. buna inanıyoruz ve bu illeti yeneceğimize inanıyoruz. yani allah'a olan inanç yüzde yüz artıyor. dualar felan hava da uçuşuyor.
    ateist kardeşlerimi de düşündüm bu evrede onlar da evrene pozitif enerji göndermek için çabalıyorlar. dönütü de bilimle alıyorlar tabi.

9- bağışıklık sistemimiz zayıflıyor kardeşlerim. o yüzden ne yapıyoruz, toplumdan uzak duruyoruz. kesinlikle atlatana kadar topluma girmiyoruz. aileniz haricinde kimseyle görüşmemeye özen gösterin. enfeksiyon riski çok tehlikeli. tedavinizin sürecini uzatıyor. bağışıklık sisteminin zayıfladığını var sayalım ne oluyor?
    doktorumuz 3 tane iğne veriyor. koldan vuruluyorsunuz ve hoop kan değerleri aynı seviyeye geri dönüyor. yemek içmekte yine önemli.

8-her hastalık gibi bu da halsizlik sağlıyor fakat halsizliği arttıran ilaç dostlarım. o yüzden kendimizi biraz sıkıyoruz ve o lanet popomuzu kaldırıp 10 dkklık kısa yürüşler yapıyoruz. bize enerji verecek yiyecekler yiyoruz. fındık, ceviz, keçi boynuzu(pekmezi) gibi...fazla kaçırmıyoruz. yan etkileri kötü oluyor bunların d: yani kemo aldım demem yararım ortalığı felan gibi cümleler kurabiliyorsunuz.

7- hanımefendiler için en zoru. erkekler için de öyle fakat empati kurunca hanımefendilerimizin daha çok etkileceğini düşünüyorum. ama işin ilginç yanı peruk kullanabilirsiniz saçınızı kestirdikten sonra. ben bir erkek olarak pöfür pöfür esmesini sevdim rüzgarın kafamda. kellik güzel şey. ama benim gibi uzun saçlı insanlarda anlık şok etkisi yaratabiliyor. neyse ki her halimle yakışıklıydım. kahretsin zeus :d şimdi saçlarımızı kestirdik. kemo alırken dahi o saçlar uzayacaktır. işte tedavi bitti kazıtayım da şu kemo etkisi ile uzayan saçlarımdan kurtulayım diyorsanız siz bilirsiniz. fakat ben kesmedim efendim. yani ilk kemoterapiyi aldım sıfıra vurdum saçımı. sonra bir daha kesmedim. şu an 15 gün olacak kanserden kurtuluşumun şeyi ve bu evrede nasıl hızla uzadı anlatamam. buralara elbette fotolarımı koyacağım yeter ki sağlam kaynaktan bilgi aldığınıza inanın. atlattım işte şu an sadecee her gün zeytinyağı kürü ile saçlarıma masaj yapıyor annem ve kız kardeşim. olumlu sonuç alıyorum. saçlarım parlıyor ve gerçekten uzadığını hissediyorum. yalnız bu saç olayında bekleyeceğiz. herkesin yapısı aynı olmayabilir. tahmini 3 ay sonra eski halime döneceğim.

6- kemoterapi damarları sertleştiriyor. ilacın yan etkisi efendim. damarlarınız ağrıyacaktır. bunun tek çözümü zamandır. ilk hafta canınız yanar. sonra geçiyor.
    yani başka bir önerisi olan varsa söyleyebilir. ben üstesinden gelemedim.

5- ateş kemoterapiyi aldığınız saatten yaklaşık 2-3 saat sonra kendini gösteriyor. geleneksel tedavi yöntemleri ile bunu azaltabilirsiniz. duşa girin bir parol alın. geçmedi mi kesinlikle hastaneye gidiyorsunuz. durumunuzu belirtip serumu bağlıyorlar. hoop geçiyor. her şey geçiyor dostlarım.

4- en iğrenç olanı kusmadır. kemoyu aldığınız 3 gün boyunca aralıklar devam eder. kafa dağıtacak bir şey yapın ki bu etkiden kurtulun. ben yaptım kurtulamadım. kusunca da bir kez kusup bitiyordu.

3- diş etlerine bakım önemli. nasıl yapacağız? her gün dişlerimizi fırçalıyoruz. şu başı hareketli diş fırçaları var tavsiyem onlardan almanız. diş etlerine masaj yapıyor. yorulmazsınızda. kanamayı engellemek ve ağız içi yaralara engel olmak için tuzlu su ile gargara, karbonatlı su ile gargara, limonlu su ile gargara veya limonu ağız içinde gezdirmeniz... önlemimi bu şekilde alarak engel oldum.

2- ciddi anlamda her şeyin kokusunu alıyorsunuz ve iğrenç gelmeye başlıyor. sofra bezi, yemek kokuları, kardeşinizin ayak kokusu, yan dairedeki komşunuzun pişirdiği yemeğin kokusunu tahmin etmeler felan vs. baharatlı her şeyin kokusu rahatsız ediyor. parfüm kokuları ile yanınıza yaklaşana yapıştırın tokatı. sonra sebebini söyleyin ki akılda kalıcı olsun. burnunuzu keserek önlem alabilirsiniz. şaka tabi ki. yapacağınız şey direnmek. kanserin size oyunu olduğunu düşünün. koku etkisi yaklaşık 4-5 gün sürüyor.

1-arkadaşlar her yerimizden tüyler dökülüyor. bu tüy dökülmesi yani kıllarımızın dökülmesi kaşıntı ve hassaslık yaratıyor. ne kadar duş alsanız boş! geçmiyor dostlarım. kaşımamak için direneceksiniz. ben ağır bir hasarla bedelini ödüyorum. öyle bir kaşımışım ki bacağımı orası şu an simsiyah bir hal aldı. geçmesi uzun sürecek yaklaşık 5-6 ay. yaraladım yani kendimi. sonradan fark ettim ki kaşıdığım her yer böyle oluyor. sonra kestim kaşımayı.

bu kadar yan etkileri.
    beslenmeye geçecek olursak.
    kanser evresinde siyah olan ne varsa ye dediler hanım ablalar bana. zenciler affetsin direk aklıma geldi d:d:d: tövbe yarabbi.
    karadut pekmezi yediren bir anne. dutun kurumuşunu yine yediren anne. ulan annem ya beraber atlattık gibi bir şey oldu. kuru üzüm yedim bol bol.
    fındık, ceviz, leblebi yedim.
    her gece ballı süt içtim. dostlar bal hakiki olmalı. kars'tan getirdik o derece ciddiyetinde olun yiyeceklerinizin.
    köy tavuğu gidip aldık canlı canlı. koyduk bahçeye. kestik, yedik. köy tavuğunun tadı bir garip geldi. dedim orijinali buysa biz ne yedik bunca yıl.
    günde iki köy yumurtası yiyordum.
    ne olursa olsun yemeği bırakmıyorsunuz. direnç sağlamalıyız. kilo kaybına kaptırırsanız yeniliyoruz demektir. ilk kemoyu aldım. 77 kiloydum üç günde 74 e düştüm. kanseri yendiğim de 85 kiloydum. şu an sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başladım. 2 kilo verdim bile.
    çay severler derneğinden biri olarak her çay içtiğimde limon attım içine. şekerden uzak durun. şeker ihtiyacınızı meyvelerden sağlayın. sulu meyveler tüketin. çilekten uzak durun. 2.5 litre su tüketiyoruz. bol bol su ile idrara çıkıyoruz. hoop kemo etkisi azalıyor. limonlu su tüketin.
    yoğurt gece gündüz fark etmez yiyin. kemo aldığınız gün yerseniz ağrılarınızın ve kemo etkisinin azaldığını göreceksiniz. evde yoğurt yapmayı deneyin. ayranı her yemekten sonra için.
    her gün duş almaya özen gösterin. her giydiğiniz kıyafeti ütüleyin. çorabı dahi ütülüyorlardı. titizlik şart.
    maddeler arasına yazmayı unuttum. cinsel hayatınız sekteye uğramıyor dostlarım.
    fakat erkekler için bir sperm bankasına müracat etmeleri gerekecek. ne olur olmaz diye.
    dostlarım yazım bu kadar. daha çok aklıma geldikçe yazacağım.
    inanıyorsanız: allah acil şifa versin dualarımız sizinle.
    inanmıyorsanız: dünya üzerindeki bütün iyi dilekler kalbinizde buluşsun. bilim yardımcımız olsun.

kendimize iyi bakıyoruz ki zamanı gelince herkes bize baksın.
    buraya da beklerim

https://youtu.be/jwjuwvaossc bu da youtube
  • zor abi kim derdi 22 yaşımda bu huysuz tatlı şeye denk geleceğimi. neyse atlatıcam abi zaten kurtulma olasılığım yüksek içim rahat moralim yüksek :) doktorlarım dostum ilaçlarım yol arkadaşım hayatımdaki kişiler canım ciğerim. onlar gülsün bende gülerim zaten. işin ilginç tarafı ben teselli ediyorum :d nazlanamıyorum

edit: atlattım amk d: 18.08.2017'de. asıl tarih 19.07.2017
    https://youtu.be/jwjuwvaossc
  • sıkı bir dostumun yakın zamanda kemoterapi ile atlattığı hastalık. bu hastalıktan muzdarip tüm insanlara acil şifa diliyorum.
  • en büyük habercisi yorgunluk ve unutkanlık olan hastalık. hastalığın ilk safhalarında bitkinlik, sürekli yarı depresyon hali, uykunun yetmemesi, uykuda terleyerek uyanma, olur olmaz yerde ter basması, midenin hassaslaşması, unutkanlık görülüyor. eğer bu dönemde yakalanmazsa, sürekli yarı depresyon hali sürekli uyuklamaya dönüşüyor, lenf bezlerinde, kasıklarda, boyun çevresinde şişme, hassaslaşma başlıyor. iştahsızlık ve yediğinden tad almama duygusu yoğunlaşıyor. eğer bu ikinci safhada da yakalanmazsa, sokaklarda bayılma, şekerin sürekli düşüp çıkması, tansiyonun düşüklüğü, konuşurken kelimelerin akla gelmemesi, sürekli yanlış kelimelerin kullanılması, kusma, bulantı, regl düzeninin bozulması başlıyor. tedavisi tüm kanser türleri gibi sıkıntılı, yorucu. ama tedavisi var. tedavi olurken en önemli etkenler, düzenli uyku ve beslenme.
hesabın var mı? giriş yap