şükela:  tümü | bugün
  • bağ dokusu ile çevrelenmiş yuvarlak şekilli lenf dokusudur. lenf bezi olarak da bilinir..
  • lenf sıvısının toplandığı düğümlerdir, tümör dokusunun yayılmasındaki adedine göre kanser olan hastanın hangi evrede olduğu belirlenir.
  • enfeksiyon durumlarında şişen lenf bezlerinin hayattan soğuttuğu yaşanılarak öğrenilir. bazı vakalardaki şişlikler acile götürecek kadar acılı olabilmektedir.
  • kendisine sövmek isteyip latince küfür bulamadığım için saydıramadığım ilginç bir vücut parçası.
  • koltukaltı, boyun ve kasıkta bazen ele gelir. vücudun bir bölgesindeki enfeksiyondan sonra ağrılı olarak şişebilir.
    2 haftadan uzun süredir var olan, ağrısız lenf bezleri tümör olabilir, bir doktora başvurmakta fayda vardır.
  • bugün sıkılınaca öylesine ultrasonla kendime bakarken boynumda farkettiğim nod. solda 18mm sağda ise çok sayıda ve en büyüğü 17mm idi. insan bazen hayret ediyor ama umarım yorgunluk , uykusuzluk filandan oluşmuştur çünki bayağı bir süredir elimle varlığını hissediyordum gizliden gizliden o yüzden gribal bir enfeksiyona bağlı olduğunu düşünemiycem. umarım yorgunluktan vs oluşmuşturda daha bu yaşta hodgkinle uğraşmak zorunda kalmam. bu konuyu daha önce yaşamış bilgili arkadaşlar yeşillendirise mutlu olurum.
  • dün gece itibarıyla boynumda iki adedini saptadığım bok
  • yutkunmayı bir işkenceye çeviren pislik yapılardan biridir. anasını satayım durmadan şişiyor ve ağrıyor. bu ne lan?!

hayır doktora da gidemiyorum pazar bugün çünkü.
  • kasıkta şişeni rutininiz olduysa bundan kurtulmanin bir yolu yoktur.
    cocuklugumdan beri pesimde. artik cok sıkıldım.
  • diğer adı lenf düğümüdür. lenf nodlarına gelen sıvı, lenf nodlarının içerisindeki lenfositler aracılığıyla mikroorganizmalardan arınır. daha sonra bu sıvı lenf dolaşımına katılır.

bazen de mikroorganizmalar, enfeksiyonlar çok fazla olursa lenf nodları bununla başa çıkmak için boyutunu büyütür. böylelikle vücutta fark edilmeye başlarlar. bu da bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisidir.

lenf nodları vücutun her yerinde vardır ama bazı bölgelerde yoğunlaşmış olarak bulunur. bu bölgeler de baş, boyun, kalp çevresi, kasık, koltuk altıdır.