şükela:  tümü | bugün
  • lenf bezi şişmesi anlamına gelip diş çürüğü, bakteriyel ya da virütik enfeksiyonlar gibi aids veya lenfoma'dan daha basit nedenlerden de oluşabilir.
  • bir lenf nodundan biyopsi yapılması için endikasyonlar belirlenmiş. bu durumlarda biyopsi gereklidir:

1) çok büyük lenf nodları
    2) ateş gece terlemesi kilo kaybı gibi ek semptomların olması
    3)mermer sertliğinde, hassas olmayan fikse lenf nodu
    4) eritrosit sedimantasyon hızının çok fazla olması
    5) 2 hafta geniş spektrumlu antibiyotik tedavisine rağmen küçülmeyen ya da büyümeye devam eden lenf nodları.
  • (bkz: lap)
  • hem mesleğim gereği hem de bunun ağrısız, yaygın ve kronik tipinden muzdarip olmamdan dolayı konuya hakimim.

dolaşım sisteminin bir parçası olan lenf nodlarının normal boyutlarının üzerine çıkması durumudur. genellikle boyun, boğaz, kulak arkası ve kasık bölgesinde ele gelir. tek bir bölgede oluşabileceği gibi birden fazla bölgede yaygın olarak da oluşabilmektedir. 1,5 cm'den küçük, ağrılı, yumuşak, tek bir bölgede ve iki hafta içinde kendiliğinden veya antibiyotik kullanımı ile ortadan kaybolan lenfadenopati genellikle basit enfeksiyon kaynaklıdır. 1,5 cm'den büyük, iki haftayı aşkın süredir inmeyen, ağrısız, (lenfomanın bazı alt tipleri hariç) sert ve yaygın lenf nodu büyümesi ise bağışıklık sistemi hastalıkları, lenfoma, allerjik reaksiyon, viral ve parazit enfeksiyon kaynaklı olabilir. ileri araştırma gerektirir. kesinlikle hekime başvurulmalıdır.

bu durumdan muzdaripseniz bir dahiliye uzmanıyla görüşebilirsiniz. dahiliye uzmanınız sizin için gerekli muayene, tahlil ve tetkikleri yapacaktır-yaptıracaktır. tedavi gerekiyorsa uygulayacaktır. başka branşları ilgilendiren durumlar varsa ilgili branş uzmanlarına yönlendirecektir.

not: kendimi bildim bileli var bende bundan. 10 yıl önce fark ettim ilk. ilk fark ettiğim andan başlamak üzere dönem dönem lenf bezinin çıkarılıp incelenmesi dahil yapılabilecek her türlü muayene, tahlil ve tetkik yapıldı fakat sebebi bulunamadı. başlarda epey kafaya takıyordum. şimdilerde ise hem genel hayat felsefem hem de artık bu şirin yaratıklara alışmamdan dolayı olacak ki hiç kafama takmıyorum. o kadar alıştım ki onlar olmasa kendimi eksik hissederim inanın.* eğer bölgesel veya yaygın lenfadenopatiniz varsa ve hekimler tarafından yapılan detaylı muayene, tahlil ve tetkikler sonucunda sebebi bulunamadıysa, panik yapıp bu durumu kafaya takmayınız. sebebi belirsiz lenfadenopati sık karşılaşılan bir durum. ara ara elinizle yoklayın. lenf bezlerinizin boyutunun büyüdüğünü düşünürseniz kontrol ettirebilirsiniz. daha garanti olanı ise ekstra bir büyüme olmasa dahi belli aralıklarla (genellikle 6 ay ya da 1 yıl) kontrol edilmesidir.

edit: bazı eklemeler ve çıkarmalar.
  • 10-20 yaş arası çocukta 2 cm'den büyük lenf nodu varsa ve antibiyotik tedavisine de yanıt vermiyorsa mutlaka cerrahi yapıp çıkarmalıyız ki hodgkin'i atlamayalım çünkü hodgkin'de en sık 10-20 arasında görülen malignitelerden biridir.

ve hodgkin'de evre prognozu belirler.
  • bu ne biçim bir ağrıdır dediğin lenf düğümünün iltihaplanması kaynaklı rahatsızlık.

feci ağrıyor sözlük, öyle böyle değil. tarif gerekirse hani deri altında sivilce olur, şişer epey ama yüzeye de çıkmaz, orada iğrenç bir ağrı yapar ya, bu da öyle. hatta onun 5-10 katı falan. sinirlerinizle oynanıyormuş gibi böyle.

sonuç: antibiyotik tedavisi başlatıldı. (bkz: cliacil)
  • biontech aşısından sonra da görülen bir yan etki.
  • bende bundan varmış. hadi bakalım yeni bir maceraya atılıyoruz. şimdilik antibiyotik yazıp haftaya gel tekrar bakacağız dediler. devam eden süreçte neler yaşayacağız editlerim.

edit: doktor durumda bir degisiklik yok 3 ayda bir kontrole gel deyip yolladi…
hesabın var mı? giriş yap