şükela:  tümü | bugün
 • fukaraliktan cocugunu satan,ardindan pisman olan baba nin oykusunun islendigi dardenne kardesler filminin cok basarili olmasini bekliyorduk,ancak dunya capinda bu kadar flas isimlerin yaristigi cannes film festvali 2005 in en iyi filmi secilecegini bilmez tahmin etmez idik.fransiz ve belcika televizyonunda sikca yayinlanan dizi ve filmlerin genc oyuncusu jeremy renier de heralde bu yapitla yeni bir sayfa acar,global seviyede kontratlara imzalar atmaya baslar.
 • fr. "cocuk".
  cogulu "les enfants"*.

  (ara: l enfant)
  (ara: les enfants)
 • la voix de l'enfant... çocuk hakları alanında dişe diş mücadele veren bir sivil toplum örgütü...

  http://www.lavoixdelenfant.org/
 • yirmi beşinci uluslararası istanbul film festivali 'nin dardenne biraderlersiz kalmamasını sağlayacak film.
 • dardenne biraderlerin, biraz 'dogma'ci bir tavirla, belcika'nin kenarda kalmis hayatlarini anlattiklari filmleri..
  --- spoiler ---
  filmde bruno, yalan ustune yalan soyleyen, duyarsiz biri.. sonia'nin da dedigi gibi "nefes alir gibi yalan soyluyor".. bastan cok duyarsiz biri.. cocugunu satmasinin uzerine, "yenisini yapardik, nolucak ki" gibi bir tavir benimsiyor.. velakin sonrasinda sonia'nin tavri, yasadiklari ile bir degisime ugruyor.. birlikte hirsizlik yaptiklari cocuk yakalandigi zaman bruno, sucu kendi ustune alma gibi bir "sorumluluk" sergiliyor.. ve sonia'ya dedigi gibi belki de gercekten degisiyor.. zaten bu degisime sonia da inanmasa filmin sonunda kodese bruno'ya ziyarete gelmezdi pek..
  --- spoiler ---
 • sessiz, müziksiz, tiradsız, tam da kardeş kardeş birbirinden güzel filmler yapan dardenne kardeşlerden beklenebilecek tarzda, küçük gözüken büyük filmlerden...
  kaybedenlerin hikayesi...
  yine heyecanı müzikle değil oyuncuların marifetiyle yükselten...
  gerilimi bağırtı çağırtıyla değil, görüntünün, zamanlamanın sihriyle yaratan...
  iddiasızlığı en büyük iddiası olan filmlerden...
  dardenne filmi işte...

  ayrıca, filmin bir yerlerinde, birkaç saniye bile olsa olivier gourmet'yi görmek güzeldi.
 • superstarimin da dedigi gibi hep cocuk kalanlarin, büyümeye inatla karsi duranlarin; belki de büyüyecek kadar aptal olmayanlarin da zaman zaman fena cuvalladiklarinin büyülü, kücük ve güzel öyküsü. bir yandan da istedigin kadar ertele birgün s.ke s.ke büyürsünün kaniti. belcikali üstad dardenne kardesler yine az sey söyleyip, cok uzatmadan söyleyeceklerini söyleyip ayriliyorlar sahneden. jeremy renier cok basarili, cocuk bir adamin nasil bu kadar ince bir sekilde oynanabilecegini gösteriyor.

  bir dönem bitiyor derler ya aslinda cocuklugun bitmesiyle birlikte; belki de yasam bitiyordur ve coktan ölmüsüzdür hepimiz.
 • jean- pierre ve luc dardenne kardeşlerin yazıp yönettikleri 2005 yapımı filmidir. 20 yaşında bir çocuğun öyküsüdür anlatılan. temposu yüksek*, enerjik, eğlenceli oyunculukların sergilendiği bir film ama benzer temalara dokunan daha iyi filmler izledim dersem kime bana alınmaz umarım. zaten filmin sonuna doğru salonda garip bir sıcaklık peydahlandı, benim midemde bir sancı başladı. uzakta kaldım. yine de jérémie renier* ve deborah françois*'nın dozunda oyunculukları bir yana filmde en çok kopil jeremie segard'ı beğendim. iyi seyirler...
 • le fils sonrası korkarak izlediğim ama onun kadar boğucu olmayan keyifli bir film.