şükela:  tümü | bugün
 • sonu, eğitim ve öğrenmede temel ödül olarak sevgi/ilgi/sefkati öngörür biçimdedir. eh bu da spoiler değildir.

  ayrıca cnbce bu film ile l'argent de poche'u ardarda vererek ağzımızın suyunu akıtmış, akma iki film birden kuşağı bittikten sonra bile devam etmiştir.
 • 1799 yılında fransa'nın ormanlarında anadan üryan bir çocuk bulunur. bulunduğunda 11 yaşında olan çocuk konuşamamaktadır. literatür'de"aveyron'un vahşi çocuğu" olarak geçen bu evlat önceleri duymuyor diye işitme kayıplılar için olan bir eğitim merkezine koyarlar. sonra anlaşılır ki, çocuk duyuyor ama konuşamıyor. buradan yola çıkarak çok önemli çıkarımlara varılır. dil gelişimi denen illet, biyolojik olduğu kadar çevresel ve kültürel faktörlerin bir birleşimidir. sonraları ortaya çıkacağı gibi konuşma için kritik zaman adı verilen bir dönem mevcuttur. bu dönem 0-5 yaş arasına denk gelmektedir. eğer bu dönem verimli çevresel uyarana ve insan sesine maruz kalmadan geçirilirse, bu çocuğa sözlü iletişim kurmasını sağlayacak dil gelişimi kazandırmak imkansızdır.
  film, nazarımda bu mantık üzerine kurulmuştur. seyir esnasında enfese yakın sahneler mevcuttur. ödülün su olması, çocuğun evden kaçıp kırlara gidip orada sesleri dinlemesi akılda kalan sahnelerdir.
  4 yaşını geçip, tanıya gelmiş her aileye bu filmi önermek ister gönül, ancak fazla fransızvari kaçacağından yapmaz.
 • çocuğu evlatlık edinen ve eğiten doktor rolünde françois truffaut'nun kendisini görebileceğimiz, gerçek bir hikayeden uyarladığı filmi. jean pierre leaud'ya adamıştır. ayrıca yönetmen, rol kabiliyeti yüksek çocukları bulma konusunda her zamanki başarısını bu filminde de göstermiş.
 • 1970 yapımıdır. insanın içindeki hayvanı, hayvanın içindeki insanı gösteren keyifli bir filmdir. çocuğun her zaman pencereden dışarıya, kırlara bakması filme bir gerilim unsuru katar. acaba hayvani yönü ağır basıp, tüm öğrendiklerini reddederek ormana mı dönecektir? yoksa sadece 9 aylık bir evcilleştirme süreci vahşileşmiş bir çocuğu medenileştirmeye yeter mi?

  ormanda kurtlar tarafından büyütülen tarkan ya da maymunlar tarafından büyütülen tarzan'ın aksine gerçek bir olaydan resimlenen filmde, francois truffaut, en kötü şartlarda büyümüş bir insanın bile zeka, adalet ve ahlak ve gibi kavramlarla bezeli olduğunu, toplumdan ve insanlıktan ne kadar soyutlanmış olsa bile özünde bunlara olan bağlılığını en saf biçimde taşımaya devam ettiğini, pathosun yakınına bile uğramadan ustaca gözler önüne serer.
 • yer yer boyalı kuş tadında olan film..victor'un insanileştirildiği aşamalardan en anlamlısı da adalet sahnesidir..ayrıca çocuk oyunculukda, truffaut'dan çok daha yeteneklidir..
 • werner herzog'un jeder für sich und gott gegen alle filmini, 'bunu seven bunu da sevdi' güzergahında refere ettiren çalışmadır.
  hoş kaspar hauser'in, victor gibi hayal ürünü bir karakter olmadığını biliyoruz ama efsaneye dönüştürüldüğünü de görmüyor değiliz.
 • (bkz: hanzo)
 • bu cocuk victor d'aveyron olarak da bilinir.
 • beklerken şekilden şekle girdiğimiz ve nihayet 26 haziran'da çıkacağı açıklanan gojira albümü,

  şarkı listesi de şöyleymiş,

  1. explosia
  2. l’enfant sauvage
  3. the axe
  4. liquid fire
  5. the wild healer
  6. planned obsolescence
  7. mouth of kala
  8. the gift of guilt
  9. pain is a master
  10. born in winter
  11. the fall
 • ofişıl klibi şuradan izlenebilir:

  http://www.metalhammer.co.uk/…enfant-sauvage-video/

hesabın var mı? giriş yap