şükela:  tümü | bugün
 • 1930 larda çekilen belgesellerle nazi ideolojisinin sinemadaki bence en önemli temsilcisi yönetmen + oyuncu
 • 1935'te npd kongresini görsel ihti$amla aktaran triumph of the will ve 1938'de berlin olimpiyatlari'nin tanitimi olan olympiadi çekmi$ alman yönetmen..ba$ka filmi olmamasinin yanisira triumph of the will tarihin en ba$arili askeri propaganda filmi olarak addedilmekte ve almanya'da geçmi$i hatirlatmamasi amaciyla halen gösterilmemektedir.

  leni ablanin ikinci dünya sava$i'ndan uzun yillar sonra greenpeace'de fotografci ve görüntü yönetmeni olarak çali$mi$ olmasi da enteresan bir korelasyonu akla getirmektedir. ayrica kendisi feministtir,severim.
 • bir belgesel'de kendisine nazi propaganda bakanı joseph goebbels le aşka yaşayıp yaşamadığı sorulduğunda celallenen, röportajı yapan gencin üzerine yürüyen ve hiddetle yalanlayan 1902 doğumlu hala hayatta olan yönetmen.
 • özellikle afrika kabilesi nuba insanlarını fotoğrafladığı çalışmaları çok başarılı olan fotoğrafçı, dalgiçc, sinemacı. bi de 100 yaşında yapıyo bunları hala...
  http://www.leni-riefenstahl.de/ adresli sitede özellikle nuba fotoğrafları bulunabilir.
 • oynadigi ilk film arnold fanck'in yonettigi 'der heilige berg'dir, bu filmden sonra arnold fanck'in gozdesi olmus ve o siralar cok populer olan bircok dagcilik filminde oynamistir. yonettigi ilk film ise 'das blaue licht'dir, bu filmde ayni zamanda basrol oynamis, yine dag tepe demeden tirmanmistir. dansci, oyuncu, yonetmen, fotografci ve dalgic olmasinin yani sira yazdigi bir dolu kitap vardir, halen de yazmaktadir.

  leni riefenstahl'i nazi propagandasi yapan bir fasistten ibaret gormek dangalaklıktır. 'propaganda,' buyuk bir savastan cikip ikincisine dogru suruklenen dunyanın gozde silahidir ve sinemayla en etkin haline ulasmistir. "triumph des willens"in, zamanin diger propaganda filmlerinden tek farki, gorsel zenginligidir bence.
 • 101 yaşında münih'teki evinde, uyurken son nefesini vermiş, yönetmen ve daha bir çoğu.
  yaptığı işleri, öncülükleri taktir edenler, çektiği nazi propagandası filmlerden dolayı nefret edenler.
  dile kolay. koskoca bir yüzyıl görmek. savaşlar barışlar tüm tarihi olaylar gelişmeler ler lar...
 • ölümünden olsa gerekcnnde kısa bir belgeseli yayınlanan, aysel gürel'e benzeyen ve hareketli resmin tarihsel değeri olan kadın yönetmeni.
 • tüm özelliklerinin yanında nerdeyse tam bir antropolog gibi çalışmış muhteşem kadın...
 • nihayet führerine kavuştuğu için çok mutlu olduğu söylenen kişi.