şükela:  tümü | bugün
  • tek bir kişinin değil, birçok kişinin başına geldiği için çok büyük bir rezilliktir. konu, lenovo markasının all-in-one bilgisayarlarında sıklıkla karşılaşılan error 1962 hatasıdır. ne yazık ki bu rezilliğin var olduğunu bilmediğim için benim de başıma geldi. sizin de başınıza gelmemesi adına; birçok insanın sesi olmak ve insanları bu rezillikten korumak isterim.

birkaç gün önce hepsiburada üzerinden lenovo marka all-in-one bir bilgisayar aldım. ancak, bu rezillikte ne hepsiburada'nın, ne de ithalatçı firmanın bir hatası vardır. ürün elime sorunsuzca ulaştı. onlar sorumluluklarını düzgünce yerine getirdiler. sorun lenovo markasında.

bilgisayarın fiziksel kurulumunu tamamladım, düzgünce yerine yerleştirdim ve başlattım. normalde bilgisayarda windows 10 yüklü ama sistem çalışmıyor. ekranda sadece "error 1962: no operating system found" yazıyor. sonra başka bir ekran geliyor, bir şeyler yazıyor, sonra tekrar aynı hataya geliyor. böyle sırayla bir hata ekranını, bir diğer ekranı gösterip bilgisayar defalarca kendini yeniden başlatıyor. sürekli bu kısır döngü devam ediyor. ama asıl rezillik benim bunu internette aramamla ortaya çıkıyor:

bir baktım, lenovo bilgisayar alan neredeyse herkeste bu sorun varmış. çözüm videoları vardı, onlara tıkladım. sırasıyla: ctrl + alt+ delete + f12'den bios sistemine girin diyorlar. tamam, girdim. sonra start up kısmına gelip bazı ayarları değiştiriyorsun. aynen onların dedikleri gibi yaptım, f10'a bastım. yine aynı hata, yine aynı kısır döngü. işte burada çok sinirlendim.

lenovo!

yepyeni bilgisayar alıyorum, ürettiğiniz bilgisayar daha kendi kendini açamıyor bile! işletim sistemini tanımıyormuş! bana ne ya, bana ne! bu zamana kadar defalarca bilgisayar aldım. aldığım gibi açtı kendini. bir bilgisayardan beklenen şey zaten budur. daha işletim sistemini bile tanımayan bilgisayar üretecekseniz bırakın bence bu işi. bu olay bir tek benim başıma gelse yemin ediyorum rezillik mezillik yazmazdım. derdim: tamam bir sorun olmuş, yenisini gönderin kardeşim. 2 sene de garantisi var zaten. ama bir bakıyorum: bu sorunla ilgili bir sürü video, forum sayfası ve link var. bu kadar insanın başına gelen bir sorun varken çözümünü ben mi bulacağım? bu sorunu çözmek için ben bios ayarları karıştırmak, bir ton "merhaba arkadaşlar" videosu izlemek, forum forum gezmek zorunda mıyım ya? saçmalığa bak!

niye lenovo'yu seçtiysem ben de? abimin bir lenovo laptop'u vardı, canavar gibiydi. genelde bu markayı kullananlar memnun diye aldım ben de. ayrıca amerikan hegemonyası yüzünden çin firmalarını destekleyeyim dedim. demez olaydım. rezilliğin bu kadarı.

şimdi her yere şikayet edeceğim. genel merkezlerine kadar mail atacağım. çin'e bile mail atacağım. herkese de buradan "almayın" diyorum. çünkü ortada bu kadar insanın mağdur olduğu bir durum varken, yepyeni gönderdikleri bilgisayarlarda bile bu sorun devam ediyorsa başlarına gelecekleri hak ediyorlar. bu çektirdikleri yüzünden onlara ne kadar müşteri kaybettirsem azdır. sıfır bilgisayarınız kendini açmıyor ya. çözümü de sizin araştırıp bulmanız gerekiyor, ona rağmen sorunu çözemiyorsunuz. müşteri hizmetleri zaten bayram dolayısıyla kapalı. umurumda bile değil, iade talebi oluşturuyorum. böyle saçmalık olmaz.

lenovo pişmanlıktır. almayın.