şükela:  tümü | bugün
  • oldukça sessiz çalışan, gücü kuvveti yerinde laptop serisi. lenovo g510 ardından gelen rakamlar değişik konfigürasyonları belirtmekte. örneğin modelin bir konfigürasyonunda i5 işlemci, diğerinde i7 işlemci var, ekran kartları farklı farklı ve bunun gibi değişiklikler var. benim bilgisayarımın konfigürasyonu i5, 500 gb versiyonu. görünüş olarak hepsi aynı sanırım. ekran boyutu 15.6". bilgisayara oldukça kolaylıkla ek ram takabiliyoruz, büyük artı.

tuşlar oldukça rahat, büyük ve aralarındaki boşluklar iyi, ancak o boşluklardan arada büyük toz zerreleri giriyor, arada temizlemek gerekebilir. klavyede bir de nümerik kısım var. hoş bir detay, kullanışlı ancak türkçe klavye için enter tuşu, sağ shift tuşu küçültülmüş, ok tuşlarıyla nümerik klavye birbiri üstüne binmiş gibi. ayrıca klavyenin üstündeki f (f1, f2,...) tuşları çok küçük ve kırmızıya yakın bir fonla yazılmış. mesela hafif karanlıkta f8 tuşunu bulurken biraz zorlanabilirsiniz. ayrıca home, end, delete gibi tuşların yerine niyeyse alışamadım.

bilgisayarın üst kapağı hafif tırtıklı gibi, dokununca güzel ve sağlam bir his veriyor. parmak izi kalmamasını bekliyordum ancak bir seferinde sanırım elim ıslakken kapağını kapatmışım da el izim tabak gibi çıktı.

touchpad çoklu dokunmaya tepki veriyor. 2 ve 3 parmak kullanarak da değişik fonksiyonları kullanabiliyorsunuz. touchpadin altında, bilgisayarın ön kısmında 3 tane minicik beyaz ışık var. en sağdaki caps lock için, ortadaki şarj durumunu belirtiyor, şarj azalınca kırmızı yanıp sönüyor, en soldaki yanıyorsa bilgisayar açık, yanıp sönüyorsa uyku modunda demektir. yine ön tarafta, en sağda hafıza kartı takma yeri var.

kenardaki hdmı, usb, ethernet gibi girişleri görebilmek için iyice eğilmek gerekiyor. neyin nerede olduğuna alışmak biraz zaman alabiliyor.

şarj aletinin girişinin kare şeklinde olması çok hafiften sorun olabiliyor. örneğin kablo arkadayken öne almak istersek şarj aletinin ucu laptopa takılıyken dönemediği için kablo hafiften kıvrılabiliyor. çok önemli değil, ufak bir ayrıntı. ani hareketlerden kaçınmaya çalışıyorum ki elimde kalmasın, belki benim paranoyamdır.

bilgisayarın ana hava çıkış fanı sol tarafta, özellikle zorlayıcı uygulamalar çalıştırırken biraz sıcak hava üflüyor. kapatmamak lazım bu tarafı.

açma-kapama düğmesinin yanında ufak bir tuş var, kendisiyle tek tuşla geri yükleme yapılabiliyormuş.
  • i7 işlemcili modeli inanılmaz derecede ısınan, klavyenin sol tarafı neredeyse erime noktasına gelen bilgisayar. bu nedenle oyun oynarken sürekli kendini resetleyen bir makine.

oyun oynamak için alacaksanız kesinlikle almayin. diger amaclarda is görür.
  • rezil bir bilgisayardır.

özellikle g serisindeki switchable graphics mevzusu insanı canından bezdirir.

bios'u neredeyse hiçbir ince ayarı yapmanıza izin vermez.

deli gibi ısınır.

almayın, aldırmayın. hatta mümkünse evinize hiçbir şekilde lenovo ürünü sokmayın.