şükela:  tümü | bugün
 • 3 eylülde satın aldığım makine. ilk kez bugün ( 7 eylül ) açıp kullanma şansım oldu. anormal bir sesi var sanki fanı bir yere sürtünüyor gibi. aldığım vatan bilgisayar mağazasını aradığımda getirin bakalım dediler ancak ne yazık ki bulunduğum şehirde vatan bilgisayar yok. en erken 15 gün sonra götürebileceğim. umarım sorunum kolaylıkla çözülür yoksa ortada gerçekten bir rezalet var. bu arada aldığım model yeni çıkmış 12 gb ramlik model ve vatan bilgisayar dışında bir mağazada satılmıyor.

  edit: bilgisayarı 20 eylülde iade edilmesi talebiyle servise verdim. tek sorunu ses de değil, i5 işlemcili 12 gb rami olan bilgisayar sanki 10 yıllıkmış gibi çalışıyor. sürekli kasıyor, donuyor, başlat sekmesine tıklıyorsunuz açılmıyor. lenovodan acayip soğudum.
 • az önce servise verdiğim bilgisayar.

  üst entry’de de bahsedildiği gibi bilgisayardan ses gelmekte. çok yüksek ihtimalle gelen sesin kaynağı hdd. eğer bu bilgisayarı almayı düşünüyorsanız, vazgeçin. hatalı bir ürün olduğu ortada. yabancı forumlarda bu sorunla ilgili onlarca konu açılmış.

  az önce de lenovo teknik servisiyle konuştum, inatla bu seride kronik bir sorun olmadığını iddia ediyorlar. rezillikten başka bir şey değil.

  edit1: lenovo sorunumu çözdü. bilgisayar elime ulaşınca kapsamlı edit gelecektir.

  edit2: lenovo sorunumu tamamen çözemedi. *
  yeni hdd taktılar. o tırtır sesi gitti ama yine de tamamen sessiz çalışmıyor hdd. yazma veya okuma işlemi yaparken gelen bir ses hala mevcut önceki kadar rahatsız edici olmasa da. bir de müşteri memnuniyeti adına ram’imi artırdırlar. kontrol ettiğim bir kaç laptop'ta da hdd'den gelen bu tarz sesler duyduğum için tekrar servisle uğraşmamaya karar verdim. şunu da belirteyim ama, garanti süresi dahilinde hdd yüzünden en ufak sorunumda lenovo'yu fena darlamayı düşünüyorum.

  eğer sizin de bu tarz sorunlarınız varsa haklarınızı bilin. satın aldığınız bir cihazın herhangi bir parçası ilk 6 ay içerisinde bir sorun çıkarıyorsa, değişim-iade gibi haklarınız var.
 • kesinlikle ama kesinlikle alınmaması gereken bilgisayar. saçma sapan çıkardığı sesler insanı delirtiyor. ayrıca bu kadar yeni ve bu ram’e sahip bir bilgisayar nasıl bu kadar kasar inanılır gibi değil. 3000 lirayı bu bilgisayara vermekle çöpe atmak arasında hiçbir fark yok.
 • geçen gün teknosa'dan 3099 tl ye i5-7200u/12gb/1tb/geforce 940mx 2gb modelini aldım.

  cihazın sesi normal, bende hdd problemi olmadı. zaten cihazı alır almaz dvd yerine ssd taktım. işlem çok basit olduğu için sök-tak yapmak kolay oluyor. onun dışında kasma problemleri yaşayanlar öncelikle windows update'leri ve cihazın driverlerini güncellemeyi unutmasın. ayrıca dahili gelen windows yerine format atılmasını gerektiğini herkes biliyordur sanırım.

  driver güncelleme ve windows'un genel sağlığı açısından drive booster ve advanced system care'in her bilgisayarda olması gerektiğine inanıyorum.
  tabii milli ölçü birimimiz gta v kurarak bilgisayarın genel oyun performansı test edeyim dedim. zaten başka oyun bilmem.
  çok fazla detaya girmeden, 1366*768 çözünürlük, high ve very high karışımı seçeneklerle 40-50 fps alıyorum. gpu sıcaklığı 70 derecenin üzerine çıkmadı.

  kısacası fiyat ve performans açısından iyi. dd4 12gb ram'i olması uzun süre ram upgrade'i düşünmemek için yeterli.
 • sözlüğün sözünü dinlemeyip bunun abisi 520yi almaya gittim mediamarkta. allahtan 22 lira ödeyip kurulumu ve kontrolu kendilerine bıraktım da sıfır ürünü servise yollamak zorunda kalmadım. toplamda 3(üç) bilgisayar açtılar hepsinde aynı ses çıkınca i7 işlemcili olanda kdv indirimi üzerine ekstra indirim yapıp mağduriyetimi çözdüler. siz siz olun ya lenovoya bulaşmayın ya da medimarkttan kurulum satın alıp süpriz yumurtanın içindeki sağlam bilgisayarı bulmaya çalışın.
 • bu saatten sonra 7200u işlemcili versiyonu alınmaması gereken dizüstü bilgisayar modeli. aynı fiyata 8250u versiyonu var. 7200u 2c/4t; 8250u 4c/8t.

  ayrıca, hdd'den ses gelmesinin ana sebebi windows10'in indeksleme özelliğinin dizüstü ile açık olarak gelmesi. onu kapatırsanız en azından ses büyük ölçüde kesilecektir ama sonuçta içindeki 5400rpm bir hdd olduğu için de ses gelecektir.

  8250u, 8gb, 1tb versiyonunu 2500'e aldım, üstüne de 250gb'lık bir ssd alıp hdd yerine taktım. şu an mükemmel çalışıyor. tabi bu dizüstünün amacı oyun değil onu unutmamak lazım. 150mx olan versiyonu ile belki oynarsınız ama dizüstünde oyun oynamak için en azından 1050ti olan bir model almak gerekir ki zaten onun fiyat seviyeleri de bu dizüstü serisi ile karşılaştırılamaz.
 • lenovo pişmanlıktır dedirten notebook modeli. çöpe giden bir 3000 lira.