şükela:  tümü | bugün
  • 3 eylülde satın aldığım makine. ilk kez bugün ( 7 eylül ) açıp kullanma şansım oldu. anormal bir sesi var sanki fanı bir yere sürtünüyor gibi. aldığım vatan bilgisayar mağazasını aradığımda getirin bakalım dediler ancak ne yazık ki bulunduğum şehirde vatan bilgisayar yok. en erken 15 gün sonra götürebileceğim. umarım sorunum kolaylıkla çözülür yoksa ortada gerçekten bir rezalet var. bu arada aldığım model yeni çıkmış 12 gb ramlik model ve vatan bilgisayar dışında bir mağazada satılmıyor.

edit: bilgisayarı 20 eylülde iade edilmesi talebiyle servise verdim. tek sorunu ses de değil, i5 işlemcili 12 gb rami olan bilgisayar sanki 10 yıllıkmış gibi çalışıyor. sürekli kasıyor, donuyor, başlat sekmesine tıklıyorsunuz açılmıyor. lenovodan acayip soğudum.
  • az önce servise verdiğim bilgisayar.

üst entry’de de bahsedildiği gibi bilgisayardan ses gelmekte. çok yüksek ihtimalle gelen sesin kaynağı hdd. eğer bu bilgisayarı almayı düşünüyorsanız, vazgeçin. hatalı bir ürün olduğu ortada. yabancı forumlarda bu sorunla ilgili onlarca konu açılmış.

az önce de lenovo teknik servisiyle konuştum, inatla bu seride kronik bir sorun olmadığını iddia ediyorlar. rezillikten başka bir şey değil.

edit1: lenovo sorunumu çözdü. bilgisayar elime ulaşınca kapsamlı edit gelecektir.

edit2: lenovo sorunumu tamamen çözemedi. *
    yeni hdd taktılar. o tırtır sesi gitti ama yine de tamamen sessiz çalışmıyor hdd. yazma veya okuma işlemi yaparken gelen bir ses hala mevcut önceki kadar rahatsız edici olmasa da. bir de müşteri memnuniyeti adına ram’imi artırdırlar. kontrol ettiğim bir kaç laptop'ta da hdd'den gelen bu tarz sesler duyduğum için tekrar servisle uğraşmamaya karar verdim. şunu da belirteyim ama, garanti süresi dahilinde hdd yüzünden en ufak sorunumda lenovo'yu fena darlamayı düşünüyorum.

eğer sizin de bu tarz sorunlarınız varsa haklarınızı bilin. satın aldığınız bir cihazın herhangi bir parçası ilk 6 ay içerisinde bir sorun çıkarıyorsa, değişim-iade gibi haklarınız var.
  • kesinlikle ama kesinlikle alınmaması gereken bilgisayar. saçma sapan çıkardığı sesler insanı delirtiyor. ayrıca bu kadar yeni ve bu ram’e sahip bir bilgisayar nasıl bu kadar kasar inanılır gibi değil. 3000 lirayı bu bilgisayara vermekle çöpe atmak arasında hiçbir fark yok.
  • geçen gün teknosa'dan 3099 tl ye i5-7200u/12gb/1tb/geforce 940mx 2gb modelini aldım.

cihazın sesi normal, bende hdd problemi olmadı. zaten cihazı alır almaz dvd yerine ssd taktım. işlem çok basit olduğu için sök-tak yapmak kolay oluyor. onun dışında kasma problemleri yaşayanlar öncelikle windows update'leri ve cihazın driverlerini güncellemeyi unutmasın. ayrıca dahili gelen windows yerine format atılmasını gerektiğini herkes biliyordur sanırım.

driver güncelleme ve windows'un genel sağlığı açısından drive booster ve advanced system care'in her bilgisayarda olması gerektiğine inanıyorum.
    tabii milli ölçü birimimiz gta v kurarak bilgisayarın genel oyun performansı test edeyim dedim. zaten başka oyun bilmem.
    çok fazla detaya girmeden, 1366*768 çözünürlük, high ve very high karışımı seçeneklerle 40-50 fps alıyorum. gpu sıcaklığı 70 derecenin üzerine çıkmadı.

kısacası fiyat ve performans açısından iyi. dd4 12gb ram'i olması uzun süre ram upgrade'i düşünmemek için yeterli.
  • sözlüğün sözünü dinlemeyip bunun abisi 520yi almaya gittim mediamarkta. allahtan 22 lira ödeyip kurulumu ve kontrolu kendilerine bıraktım da sıfır ürünü servise yollamak zorunda kalmadım. toplamda 3(üç) bilgisayar açtılar hepsinde aynı ses çıkınca i7 işlemcili olanda kdv indirimi üzerine ekstra indirim yapıp mağduriyetimi çözdüler. siz siz olun ya lenovoya bulaşmayın ya da medimarkttan kurulum satın alıp süpriz yumurtanın içindeki sağlam bilgisayarı bulmaya çalışın.
  • bu saatten sonra 7200u işlemcili versiyonu alınmaması gereken dizüstü bilgisayar modeli. aynı fiyata 8250u versiyonu var. 7200u 2c/4t; 8250u 4c/8t.

ayrıca, hdd'den ses gelmesinin ana sebebi windows10'in indeksleme özelliğinin dizüstü ile açık olarak gelmesi. onu kapatırsanız en azından ses büyük ölçüde kesilecektir ama sonuçta içindeki 5400rpm bir hdd olduğu için de ses gelecektir.

8250u, 8gb, 1tb versiyonunu 2500'e aldım, üstüne de 250gb'lık bir ssd alıp hdd yerine taktım. şu an mükemmel çalışıyor. tabi bu dizüstünün amacı oyun değil onu unutmamak lazım. 150mx olan versiyonu ile belki oynarsınız ama dizüstünde oyun oynamak için en azından 1050ti olan bir model almak gerekir ki zaten onun fiyat seviyeleri de bu dizüstü serisi ile karşılaştırılamaz.
  • lenovo pişmanlıktır dedirten notebook modeli. çöpe giden bir 3000 lira.
  • 2 gün önce i5 8250u işlemcili, 8gb ram, 2gb geforce ekran kartlı olanını aldığım lenovo modeli. forumlarda yazılıp şikayet özellikten ben de muzdaribim malesef. bilgisayar açık olduğu süre boyunca rutin olarak bir tıkırtı sesi var. aynı dertten yakınanların genel kanısı bu sesin harddiskten geldiği yönünde ki genelde servise gönderilenlerin çoğunda harddisk değişimi yapılmış okuduğum kadarıyla.

yalnız öyle dayanılmayacak bir seviyede değil bilgisayardan gelen ses. servise verip vermeme konusunda ise kararsızım. servise verdikten sonra cihazın tekrar elime geçeceği süre boyunca bilgisayarsız kalacak oluşum beni caydırmasa direkt servise gönderirim. kararsızım, çok kararsızım.

aynı modelden alacak olanlara faydalı olur belki diye ilerleyen günlerde servise gönderirsem gelişmeleri editlerim.

edit: göndermedim hala. lakin huzursuzum. ses devam ediyor ve önemli dosyaları yüklemiyorum harddisk elimde kalır diye.
  • kurgu için tam bir f/p canavarı. 8. nesil i5'li, amd 530 ekran kartlı ve 12 gb ramli versiyonuna sahibim. lenovo ideapad 320'si normal çıkan şanslı azınlıktayım sanırım. bayağı memnunum kendisinden. işim daha çok video düzenlemeyle ve 4k görüntüleri proxy bile oluşturmadan çok rahat bi şekile kurgulayabiliyorum. 250gb ssd de taktım benden rahatı yok.

tek sıkıntısı ekran kartı gibi gözüküyor şu anda. fifa 18'i orjinal çözünürlük yerine en akıcı şekilde en fazla 720p oynatabiliyorum. the witcher 3'te de aynı şekilde. nvidia ekran kartlı olsaymış daha iyi oldurdu. aynı fiyattalarmış hem. :(

edit: gta v'i en yüksek çözünürlükte oynayabildim. yalnız şöyle de bir şey var bilgisayarın alarmı kurup yatayım dedim de fan sesinden uyutmadı. gündüz sokaktaki seslerle birlikte çok dikkat çekmiyomuş demek ki.

edit 2: şu anda bilgisayar alsam kesinlikle şundan alırdım https://www.acer.com/…tr/content/model/nx.gufey.003
    lenovo ideapad 320'mden artısı olarak full hd ekranı, gt940mx ekran kartı ve sürekli gırgırgır insanın başının etini yemeyen türden bir fanı var. amerika fiyatı 600 dolar. türkiye'deyse 2800-3000 civarına bulunabiliyor.
  • almayın, sorunlu bilgisayar.
    kasım 2017 de almıştım ve mart 2018e kadar arada bir kendi kendine açılıp kapanıyordu dedim hadi neyse.
    bilgisayarımı asıl alma amacım, araştırma semineri dersim için sunum yapmaktı ve hocamın yanında sunumu açtıktan sonra kapandı. lan powerpoint açıkken neden kapanır ki. birkaç defa daha uğraştım, bilgisayar açıldı, sunumu açıyorum tekrar kapanıyor, halbuki yarım saat öncesinde hiçbir sorun yoktu. sunumu hocanın bilgisayayarında yapmak zorunda kaldığım için ekstra rezil oldum.
    daha sonrasında farkettim ki wifi bağlandığı için kapanıyormuş ve bir daha wifi açıkken bilgisayar çalışmadı.

birden bire böyle sorunlar çıkaran bir bilgisayarı almayın.